Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|
aktualizacja

Zwrot w sprawie bankructwa Rosji. Moskwa jednak zapłaciła w dolarach

Podziel się:

Moskwa miała zapłacić zaległe płatności z tytułu obligacji w dolarach. Dzięki temu najprawdopodobniej uda się Rosji uniknąć w maju technicznego bankructwa, którego widmo wisiało nad tym krajem. Rosyjski resort finansów przekazał wymagane środki do londyńskiego oddziału Citibanku.

Zwrot w sprawie bankructwa Rosji. Moskwa jednak zapłaciła w dolarach
Rosja miała przelać pieniądze i uniknąć bankructwa (Getty Images, Contributor#8523328)

Rosja zapłaciła zobowiązania w dolarach w celu uniknięcia technicznego bankructwa – informuje Reuters. Rosyjski resort finansów poinformował, że zapłacił 564,8 mln dolarów z tytułu euroobligacji na 2022 rok i 84,4 mln dolarów z tytułu obligacji na 2042 rok w dolarach, czyli w walucie podanej na obligacjach — czytamy w komunikacie agencji.

Nie jest jeszcze pewne, czy te płatności trafią do Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich, które nałożyły na Rosję sankcje – informuje Reuters. Jednak jak widać, Rosja chce mimo wszystko uniknąć bycia "technicznym bankrutem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Medyczna rewolucja. "Inwestorzy są zainteresowani"

Rosja wpłaciła należności w dolarach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przekazało wymagane środki do londyńskiego oddziału Citibanku, jednego z tzw. agentów rozliczeniowych obligacji, których zadaniem jest wypłacanie ich inwestorom, którzy pierwotnie pożyczyli pieniądze Moskwie.

W marcu Agencja Fitch wskazała, że przypadku, gdyby płatność nastąpiła w rublach, to rating obligacji zostałby obniżony do poziomu "D" po wygaśnięciu karencji, a długoterminowy rating Rosji w walucie obcej zostałby ustalony na poziomie "ograniczonej niewypłacalności". Oznaczałoby to, że Rosja uznana zostanie za bardzo ryzykownego emitenta, a jej wiarygodność spadnie.

Michał Krawiel, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl