Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Wojciechowski
|
aktualizacja

Zysk z nieruchomości. Nowy model inwestowania

30
Podziel się:

W co najlepiej zainwestować oszczędności? Jedni grają na giełdzie, inni kupują obligacje, jeszcze inni stawiają na nieruchomości. Zakup mieszkania pod wynajem to bezpieczna lokata kapitału. Ale równie korzystne jest inwestowanie w nieruchomości komercyjne, np. w galerie handlowe, bo to duży i bezpieczny dochód.

Zysk z nieruchomości. Nowy model inwestowania
(materiał partnera)

Wyższe dochody na koncie sprzyjają oszczędzaniu. Polacy ewidentnie się bogacą, o czym świadczy przyrost wolnych środków, których pod koniec 2017 roku – jak policzył Narodowy Bank Polski – wartość wynosiła 2 bln zł. To o 114 mld zł więcej w porównaniu do wcześniejszego roku. Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Prawie 30 proc. Polaków wydaje je na bieżącą konsumpcję, ale większość stara się inwestować. Dwa lata temu najwięcej kapitału lokowaliśmy w nieruchomościach (16,7 mld zł), funduszach inwestycyjnych (14,1 mld zł) i obligacjach skarbowych (6,9 mld zł) – jak wynika z danych Open Finance.

Eksperci przewidują, że w 2019 roku pewną lokatą będą fundusze inwestycyjne, ze szczególnym uwzględnieniem rynku energetycznego. Nadal warto pomnażać pieniądze dzięki wynajmowaniu nieruchomości, ale trzeba to robić mądrze. Mieszkania z rynku pierwotnego w dużych miastach nie są już tak pewną inwestycją jak jeszcze kilka lat temu. Stawki najmu nie nadążają za wzrostem cen mieszkań, szacowanym w ubiegłym roku na poziomie prawie 15 proc. A zysk z wynajmu własnego mieszkania daje w ciągu roku średnio 5,02 proc. zysku netto.

Korzystniejszy sposób na wynajem

Specjaliści nazywają rynek mieszkaniowy "mocno przegrzanym". Podają różne opcje inwestowania: giełdę, fundusze, zakup nieruchomości czy wreszcie modne ostatnio condohotele lub akademiki.

– Prywatne akademiki na razie nie porwały inwestorów i często świecą pustkami, co oznacza, że taka inwestycja ma nieco wyższe ryzyko niż dobry obiekt handlowy. W przypadku condohoteli należy bardzo wnikliwie przeanalizować umowę i upewnić się, czy proponowany wysoki zysk jest realny – podkreśla Michał Ciapka, członek zarządu Higasa Properties.

Dużą popularnością cieszy się też wynajem biznesowy, czyli zarabianie na udostępnianiu głównie przestrzeni biurowej, magazynowej, ale też luksusowych apartamentów, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Inwestowanie pieniędzy w nieruchomości komercyjne ma wiele zalet. Kupno jednego lub kilku lokali użytkowych w parku handlowym, a następnie wynajęcie, najlepiej sieciowej firmie, minimalizuje ryzyko, że najemca rozmyśli się niedługo po podpisaniu umowy. To biznes podlegający względnie niedużej rotacji.

Dobrze położony lokal daje gwarancję stałego napływu klientów, którzy będą robili w nim zakupy. Co dla właściciela nieruchomości oznacza pewny i wysoki dochód. Poza tym nie trzeba inwestować dodatkowych środków w wyposażenie lokalu usługowego. Najemca – szczególnie duży, sieciowy, który zarządza rozpoznawalną marką – sam musi zadbać o aranżację takiego punktu, bieżące utrzymanie oraz ewentualne remonty. Drobni przedsiębiorcy oczekują przygotowania lokalu pod klucz. W końcu umowa najmu z sieciowym najemcą podpisywana jest w dłuższej perspektywie czasowej, nawet na 15 lat i z możliwością przedłużenia jej na kolejne lata. To daje pewność, że zainwestowane w ten sposób pieniądze nie narażą ich posiadacza na straty.

Lepiej kupić lokal niż mieszkanie

Eksperci są zdania, że posiadanie na wynajem jednego lokalu może być bardziej opłacalne niż posiadanie kilku mieszkań. Przywoływane już szacunki mówią, że średnia stopa zwrotu z inwestycji z mieszkania to około 5 proc. w skali roku. A w przypadku lokalu komercyjnego – nawet 7–10 proc.
Ceny lokali komercyjnych są porównywalne do cen mieszkań. Zakup lokalu kosztuje około 500 tys. zł, ale można wziąć kredyt w banku i spłacać go z czynszu płaconego przez najemcę.

W Polsce zaczynają się pojawiać firmy – wśród nich Higasa Properties – które zajmują się inwestowaniem w nieruchomości komercyjne i pomagają samodzielnym podmiotom w nabywaniu inwestycji na korzystnych warunkach rynkowych.

– Proponujemy wyjątkowo stabilny i dobrze zabezpieczony model inwestowania, oparty na jasnych wyliczeniach. Tu nie ma gwiazdek i drobnego druczku. Co więcej, Higasa Club jest dostępy nie tylko dla rekinów finansjery. Można cieszyć się 6-procentowym zyskiem w skali roku, inwestując już kwoty rzędu 50 000 zł. Rozwiązanie takie jest poparte naszym długoletnim doświadczeniem i wsłuchiwaniem się w głosy inwestorów, naszych klientów – podkreśla Michał Ciapka.

Higasa Properties wspiera też model biznesowy zbiorowego inwestowania. Osoby z wolnym kapitałem, nieskłonne do dużego ryzyka mogą udzielić firmie pożyczki w zamian za pewny roczny dochód na poziomie 6–7 proc. od wartości włożonego kapitału.

Polska dogania Europę

Firmy inwestujące w kupno nieruchomości komercyjnych, czyli tzw. REIT-y (ang. Real Estate Investment Trust) są powszechnym zjawiskiem na rynku zagranicznym. Wynajmują kupione obiekty, a około 90 proc. zysku wypłacają swoim akcjonariuszom. Dzięki temu są zwolnione z płacenia CIT-u.
REIT-y działają w 36 krajach na całym świecie. W Europie jest ich najwięcej w Bułgarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Francji. Wartość globalnego rynku szacowana jest na około 1,7 bln dolarów.

W Polsce REIT-y noszą nazwę Spółek Rynku Wynajmu Nieruchomości. Na mocy ustawy – która weszła w życie z początkiem tego roku – muszą posiadać kapitał zakładowy w wysokości minimum 50 mln zł, uzyskiwać przychody z przynajmniej pięciu nieruchomości mieszkalnych i wypłacać dywidendy w wysokości 90 proc. rocznych przychodów. Ich działalność ma zapewnić inwestorom bezpieczną lokatę kapitału przy stosunkowo wysokiej stopie zwrotu.

Materiał powstał przy współpracy z Higasa Properties.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(30)
fgfd
5 lata temu
juz bylo - czerwona torebka czy cos tam
denkow
5 lata temu
Nie wierzę w to, ale może ktoś ma dobre doświadczenia. Moim zdaniem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wejście w XTB, nawet w pewną częścią kapitału. Na tej podstawie coś tak wyciągniecie, ale jak wiele, to już zależy w 100 proc. od was. Akcje, forex czy surowce to są tematy mocno płynne, ale to wszystko trzeba umieć i chcieć wykorzystać.
Robert
5 lata temu
Warto inwestować w nieruchomości to zabezpieczenie do końca życia, a dla wszystkich przeciwników kredytów - lepiej całe życie wynajmować? Przecież można wynająć mieszkanie i kredyt się sam spłacam, a ma się mieszkanie własnościowe. Ja kupiłem w Rowach mieszkanie na osiedlu apartamenty Lubicz - piękne miejsce i myślę, że to jest bardzo dobra inwestycja - na emeryturze zamieszkam sobie nad morzem, a mieszkanie już będzie spłacone.
BiBi
5 lata temu
Ustawa o REIT-ach weszła w życie na początku roku? Boże Ty widzisz i nie grzmisz! Teraz Monej promuje wypisywanie bzdur i głupot? Na zdrowie!
kupowac a poz...
5 lata temu
Amber Gold 2
...
Następna strona