Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Żywność. Każdego roku w Polsce marnujemy 9 mln ton jedzenia

11
Podziel się:

Co roku w koszach Polaków ląduje nawet 9 mln ton żywności. W przeliczeniu to ok. 250 kg na osobę. Do kosza zatem osoba ta wyrzuca nawet 3 tys. złotych.

Żywność. Każdego roku w Polsce marnujemy 9 mln ton jedzenia
Żywność wyrzucana do kosza - to jedno z większych utrapień naszej cywilizacji (zdj. ilustracyjne). (Corbis via Getty Images, VIEW press)

1,6 mld ton wyprodukowanej na świecie żywności nigdy nie dociera na stoły. To aż jedna trzecia tego, co produkujemy - podaje "Gazeta Wyborcza". W każdej sekundzie w koszu ląduje 51 ton jedzenia na całym globie.

Karolina Woźniak, aktywistka klimatyczna i PR-owiec Too Good To Go, w rozmowie z "GW" wskazuje, że Polska znajduje się na piątym miejscu w rankingu marnotrawców.

Federacja Polskich Banków Żywności wskazała w swoim raporcie, że rokrocznie marnujemy aż 9 mln ton żywności. Na jedną osobę przypada zatem 247 kg żywności wyrzuconej na śmietnik. Przy przeliczeniu tego na złotówki wychodzi, że przeciętny Kowalski rocznie pozbywa się w ten sposób nawet 3 tys. złotych.

Zobacz także: Zobacz: Źle oznakowana żywność w sklepie. Jak reagować?

Dziennik wymienia też powody marnowania przez nas żywności. Przykładowo: problematyczny okazuje się trudny zapis dat ważności. Ulegamy też często kuszącym promocjom oraz niskim cenom. Nie zawsze też przechowujemy żywność w sposób odpowiedni.

Jednak nie zawsze jest to wyłącznie nasza wina. Jak wskazuje Woźniak, problem ten dotyczy również: "producentów, dostawców, sklepów czy restauracji". Jedzenie bowiem może być kiepskiej jakości (czyli szybko się zepsuje) lub też odbiorcy produktów mają problem z oszacowaniem, ile ich potrzebują.

Co zatem wyrzucamy najczęściej? Pieczywo, owoce i wędliny. Badanie z 2018 roku autorstwa Kantar Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wskazało, że do wyrzucania pieczywa przyznał się niemal co drugi z nas.

"GW" dalej wylicza, że na drugim miejscu znajdują się owoce (46 proc. ankietowanych je wyrzuca), a na trzecim wędliny (45 proc.). Następne na liście są: warzywa (37 proc.), jogurty (27 proc.), ziemniaki (17 proc.), mleko (12 proc.), mięso oraz ser (po 10 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
wqlenty
4 lata temu
Z tego taki prosty wniosek ,że w POLSCE NIE UCZYMY SIĘ PRAWDZIWEJ EKONOMIKI GODPODARKI SZCZEGÓLNIE ŚRODKAMI ŻYWNOŚCI .TO WIDAĆ NA ŚMIETNIKACH przy blokowiskach , osiedlach !
DS
4 lata temu
Propaganda, bo zwykły człowiek nie ma na to wpływu. To celowa polityka rzadu i korpo. Mała firma by oddała rolnikowi, biednej rodzinie. Czemu nie wolno tego robić? Czemu nie daje się warunków dla rozwoju małych firm?
maks
4 lata temu
Kupuję, płacę i z tym co kupiłem robię co chcę. Tym bardziej że wywóz śmieci zdrożał więc staram się nadążyć. Autor powtarzający zlecone brednie powinien dojść do tego GDZIE ta żywność się marnuje. Może powinien zacząć od restauracji i stołówek w sejmie, senacie i państwowej telewizji ?
łob
4 lata temu
Część zmarnowanego pożywienia leży już na półkach, nadpsutych i podpleśniałych. Część psuje się momentalnie z powodu sztucznych nawozów. Ciężko obwiniać ludzi za ten system i śmieci sklepowe...
Dom
4 lata temu
Jeszcze trochę pis pożądzi i z głodu nie będziemy marnować nic .Pozdrawiam