Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USDPLN przełamuje ważne poziomy

0
Podziel się:

Wczorajszy dzień okazał się kolejnym bardzo dobrym dla polskiej waluty, która umacniała się wyraźnie, także do dolara, korzystając ze sprzyjających...

USDPLN przełamuje ważne poziomy
bECYjFAl

Wczorajszy dzień okazał się kolejnym bardzo dobrym dla polskiej waluty, która umacniała się wyraźnie, także do dolara, korzystając ze sprzyjających tendencji na EURUSD oraz bardzo dobrych nastrojów na światowych rynkach akcyjnych. Notowaniom złotego nie zaszkodziły także dane z polskiej gospodarki, gdyż sprzedaż detaliczna okazała się nieznacznie wyższa od prognoz wynosząc 2.3% r/r. Wzrost ten nie jest co prawda imponujący, jednak nie widać sygnałów załamywania się wydatków gospodarstw domowych, a jedyną niepokojącą tendencją jest ciągle widoczna w danych presja na spadek cen. Lepsze od oczekiwań okazały się dane z rynku pracy, gdzie mogliśmy zobaczyć najniższy poziom stopy bezrobocia od wielu lat, która wyniosła 11.3%.
W kontekście nadchodzącego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej należy przypomnieć niedawne słowa Marka Belki, prezesa NBP, który stwierdził, iż widzi niebezpieczeństwo w powrocie złotego do trendu wzrostowego w szczególności wobec euro, co mogłoby skomplikować postępy ożywienia gospodarczego w biznesie i powinno zostać rozważone przez Radę Polityki Pieniężnej. Co ważne Marek Belka widzi także miejsce do kontynuacji obniżek stóp procentowych, co dobrze przedstawia jego gołębie nastawienie. W tej sytuacji należy wsłuchiwać się w głosy pozostałych członków RPP, jeżeli jednak okażą się one podobne, to należy oczekiwać, że dzisiejszy powrót USDPLN poniżej 3.35 okaże się jedynie tymczasowy. W kontekście tej pary należy także śledzić jutrzejsze dane z USA, a w szczególności deflator PCE, , który jest głównym wskaźnikiem wzrostu cen obserwowanym przez FED.
Ważnym testem dla złotego w kontekście dalszego umocnienia będzie pokonanie 50 sesyjnej średniej, która znajduje się obecnie w okolicach 3.34. Jeżeli ten poziom udałoby się przełamać to należałoby spodziewać się powrotu nawet w okolice 3.30 i dalej 3.26, bardziej prawdopodobne wydaje się jednak pozostawanie USDPLN pomiędzy 3.35 a 3.40 w najbliższych tygodniach.

bECYjFAO
KOMENTARZE
(0)