Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

500+. Rafalska: decyzja w sprawie kryterium dochodowego w ciągu dwóch tygodni

32
Podziel się:

W ciągu dwóch tygodni ma zapaść decyzja o wzroście kryterium dochodowego, uprawniającego do pobierania 500+. Ostateczna kwota nie jest jeszcze znana.

Elżbieta Rafalska zapowiada zmiany w programie 500 Plus.
Elżbieta Rafalska zapowiada zmiany w programie 500 Plus. (East News)

Zmiany zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Ostateczna kwota ma być jeszcze ustalana z resortem finansów i premierem.

- W ciągu dwóch tygodni zapadnie decyzja, o ile wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia 500+. Mówiłam o kwocie podwyższenia kryterium o co najmniej 100 zł, ale wymaga to jeszcze ostatecznych uzgodnień - powiedziała PAP Elżbieta Rafalska.

Podwyższenie kryterium, o którym mówi minister Rafalska, jest związane ze wzrostem płacy minimalnej. Ta od 1 stycznia wynosi 2250 złotych brutto.

Zgodnie z obowiązującym kryterium rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się w 2019 r. z minimalnej pensji, zarabiałby o 34 zł za dużo, by otrzymać świadczenie.

Zobacz także: Zobacz też: Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć"

Resort przypomina, że obowiązująca od początku roku podwyżka płący minimalnej nie ma wpływu na świadczenia, które już zostały przyznane. W ramach 500+ prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 r.

Świadczenie 500+ przysługuje rodzicom na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od dochodu. Kryterium dochodowe bierze się pod uwage tylko przy świadczeniach wypłacanych na pierwsze dziecko. Obecnie wynosi ono 800 złotych na osobę, lub 1200 w przypadku rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
zaskoczony
4 lata temu
A ile nasłuchałem się opowieści, jak to dobrze żyje się na socjalu w Norwegii, Anglii itd. A poniżej tylu hipokrytów. No i oczywiście niekończący się wylew "mowy miłości".
Polak
4 lata temu
A ja tam zucam pracę 500 plus mieszkanie plus i ine po co tyrac jak można leżeć i mięc to samo
Kill
4 lata temu
Ani razu moje dziecko nie dostało 500+,bo przekraczam kryteria! Wychowuje sama dziecko. Co z tego że podniosą kryteria ja ok i tak się nie zalapie!
Łukasz
4 lata temu
500 + powinno być na każde dziecko a kryteria mogą być że na drugie i następne jak przekroczy 3000 tys. złoty macie wszyscy rację to był chwyt na wygranie wyborów. Poza tym biedny zawsze będzie biedny a bogaty będzie bogaty. Ja jestem za wymiana ludzi w rządzie. Za Gierka było może trochę gorzej bo mało co w sklepach , a teraz najlepiej wszystko likwidować np. kopalnie
Iw
4 lata temu
Posłaniec z rozdawnictwem Niech ludzie pracują i godnie zarabiają. Nie byłoby potrzeby plusowania
...
Następna strona