Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Rafalska ws. 500+: Podniesienie kryterium dochodowego nieuniknione

295
Podziel się

Minister rodziny Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP stwierdziła, że podniesienie kryterium dochodowego na 500+ w 2019 r. wydaje się nieuniknione.

Rafalska ws. 500+: Podniesienie kryterium dochodowego nieuniknione
(WP.PL)
bDKdvGvF

- Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby (red. świadczenie) było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia. Moim zdaniem propozycję poznacie państwo nie później niż pod koniec pierwszego kwartału 2019 r. - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zmianę niejako wymusza podniesienie płacy minimalnej. Wiele osób, które korzysta ze świadczenia 500+, w 2019 r. mogłoby go nie otrzymać ze względu na zbyt wysokie zarobki.

bDKdvGvH

Im wyższe wynagrodzenie minimalne, tym więcej rodzin wypada z programu "Rodzina 500 plus". Dzieje się tak dlatego, że 500+ na pierwsze dziecko związane jest z kryterium dochodowym. Wynosi ono 800 zł netto na jednego członka rodziny lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Zobacz także: Zobacz też: Ksiądz o zakazie handlu i 500 plus. "Płaczemy, że supermarkety nam zamknęli"

Płaca minimalna w przyszłym roku znów zostanie podniesiona i wyniesie 2250 zł, zdecydował o tym rząd na wrześniowym posiedzeniu. Ale kryterium dochodowego przy 500+ nie podniósł. To się jednak może zmienić - zapowiada Rafalska, w rozmowie z Polską Agencję Prasową.

bDKdvGvN

- Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia ‘Rodzina 500 plus’ – mówiła wcześniej minister rodziny.

- Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy – wyjaśniła Rafalska.

bDKdvGvO

Jak pisaliśmy w money.pl, w tej chwili z 500+ korzysta 2,45 mln polskich rodzin. W sumie pieniądze trafiają do 3,7 mln dzieci. Około 5,5 mln dzieci nie przysługują pieniądze z programu, gdyż nie mają rodzeństwa, a rodzice choćby nieznacznie przekraczają ustanowione przez rząd kryterium dochodowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bDKdvGwi
KOMENTARZE
(295)
Gosia
2 lata temu
Pracujemy ja i maz .mamy jedno dziecko.nigdy grosza nie dostalam od Panstwa
Inga
2 lata temu
Wezcie te 500.bo to poroznilo dzieci.albo dajcie wszystkim.oczywiscie nie pracowac lub pracowac na czarno .wtedy sie wszystko nalezy.co wy wyrabiacie z ta Polska
Obserwator
2 lata temu
500+ miał być na wszystkie dzieci Pani Rafalska i nadal Pani k…łapie nie na temat !!
bDKdvGwj
rafael
2 lata temu
albo to dziadostwo wycofać albo wspierać pracujących, i to na legalu a nie pomagać się rozwijać patologii
mim
2 lata temu
500 +tylko dla pracujących nie dla patoli i obiboków
...
Następna strona