Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Rafalska ws. 500+: Podniesienie kryterium dochodowego nieuniknione

295
Podziel się:

Minister rodziny Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP stwierdziła, że podniesienie kryterium dochodowego na 500+ w 2019 r. wydaje się nieuniknione.

Rafalska ws. 500+: Podniesienie kryterium dochodowego nieuniknione
(WP.PL)

- Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby (red. świadczenie) było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia. Moim zdaniem propozycję poznacie państwo nie później niż pod koniec pierwszego kwartału 2019 r. - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zmianę niejako wymusza podniesienie płacy minimalnej. Wiele osób, które korzysta ze świadczenia 500+, w 2019 r. mogłoby go nie otrzymać ze względu na zbyt wysokie zarobki.

Im wyższe wynagrodzenie minimalne, tym więcej rodzin wypada z programu "Rodzina 500 plus". Dzieje się tak dlatego, że 500+ na pierwsze dziecko związane jest z kryterium dochodowym. Wynosi ono 800 zł netto na jednego członka rodziny lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Zobacz także: Zobacz też: Ksiądz o zakazie handlu i 500 plus. "Płaczemy, że supermarkety nam zamknęli"

Płaca minimalna w przyszłym roku znów zostanie podniesiona i wyniesie 2250 zł, zdecydował o tym rząd na wrześniowym posiedzeniu. Ale kryterium dochodowego przy 500+ nie podniósł. To się jednak może zmienić - zapowiada Rafalska, w rozmowie z Polską Agencję Prasową.

- Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia ‘Rodzina 500 plus’ – mówiła wcześniej minister rodziny.

- Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy – wyjaśniła Rafalska.

Jak pisaliśmy w money.pl, w tej chwili z 500+ korzysta 2,45 mln polskich rodzin. W sumie pieniądze trafiają do 3,7 mln dzieci. Około 5,5 mln dzieci nie przysługują pieniądze z programu, gdyż nie mają rodzeństwa, a rodzice choćby nieznacznie przekraczają ustanowione przez rząd kryterium dochodowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(295)
Anna
3 lata temu
cztery miesiące później... idą wybory, dziś 500+ dla każdego dziecka bez limitu dochodu jest rzeczywistością, prace trwają, podwyżka akcyzy na alkohol, papierosy, wprowadzenie akcyzy na e-papierosy, 15% 'opłaty' przekształceniowej od grabieży OFE, ceny prądu w górę, ceny wody w górę, można? można... wystarczy nie kraść ;p
mamy
4 lata temu
prawda jest taka ,że 500+ nie będzie miało żadnego wplywu na demografię.Bogaci któtych stać na wielodzietną rodzinę obęda się bez 500+ ale jeśli nie będą chcieli mieć 2 czy 3 dzieci to i tak ich mieć nie będą żadne 500 nie pomoże, rozsądnych ludzi których ni stać na 2 lub 3 dzieci 500 też nie pomoże, bo wychowanie dzieci to ogromne koszty to nie zadziała jedynie mnozyć sie będzie patologia dla kasy na wódę bo dzieci ich nigdy nie będą obchodzić i nie poprawi się ich byt.Chore jest rozdawnictwo dla bogatych , brak kontroli dla patoli, a ci co ledwo wiążą koniec z końcem ale mają rodzinę i 1 dziecko nic nie dostaną .CHORE!!!!!!!!!!!!!!!!
Aga
4 lata temu
Dla mnie jest to nierówne traktowanie Polskich dzieci. Jedne dostają od państwa kawalerkę / 500 zł×12m-cy×18lat/ a inne nie dostają nic. A najgorsze jest to, ze póżniej, przyszłościowo i jedne i drugie będą to musiały spłacać w przeróżnych podatkach, bo naszego państwa po prostu na to nie stać.
Pawel
4 lata temu
Zamiast 500+ powinny być ulgi na dzieci im więcej masz dzieci tym wyższa kwota wolna od podatku. Skończyła by się patologia i koszty związane z obsługą programu (zatrudnienie urzędników)
Mm
4 lata temu
Pracujemy obydwoje, mamy jedno dziecko i złotówki nie dostajemy. Czym się różni nasze dziecko od tych, które dostają 500+?????? Tym ze jest samo a rodzice całymi dniami pracują na tych nierobów, którzy żyją na koszt państwa bo do pracować im się nie opłaca.
...
Następna strona