Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Dla ciebie 500+, dla ciebie nie. Połowa dzieci bez środków z programu

122
Podziel się:

3,7 mln dzieci z prawem do pieniędzy z programu 500+, 3,2 mln dzieci bez szansy na takie pieniądze. Sztandarowy program PiS działa już ponad dwa lata.

Sztandarowy program PiS działa już blisko dwa i pół roku. W tym czasie do dzieci trafiło blisko 50 mld zł
Sztandarowy program PiS działa już blisko dwa i pół roku. W tym czasie do dzieci trafiło blisko 50 mld zł (Jacek Bereźnicki)

W tym czasie do rodzin trafiło już blisko 50 mld zł.

2 miliardy złotych co miesiąc wędruje do polskich rodzin. To miesięczna kwota świadczenia 500+ dla wszystkich uczestników programu. Jak duże to pieniądze? To koszt budowy jednego Stadionu Narodowego w Warszawie. Po 12 miesiącach stadiony takiej wielkości byłyby już w prawie każdym województwie. Za 2 mld zł miesięcznie można wybudować 50 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Po roku byłoby ich już 600 km. To doskonale pokazuje, jak duża jest skala programu 500+.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowuje właśnie trzy lata działalności. Money.pl w skrócie podsumowuje natomiast sztandarowy program resortu. Program wystartował w kwietniu 2016 roku. W tej chwili korzysta z niego 2,45 mln polskich rodzin. W sumie pieniądze trafiają do 3,7 mln dzieci.

To oznacza, że co drugie dziecko w Polsce otrzymuje pieniądze z programu "Rodzina 500+". Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 54 proc. wszystkich dzieci w Polsce (do 18. roku życia) jest uprawnionych do sztandarowego świadczenia PiS. 46 proc. takiej szansy nie ma. 3,2 mln dzieci nie korzysta z programu. Dlaczego?

Rodzina może uczestniczyć w programie, ale pobiera pieniądze tylko na jedno dziecko (jedno z dwójki, dwójkę z trójki i tak dalej). Jednocześnie jest tu grupa rodzin, które mają tylko jedno dziecko i nie spełniają kryterium dochodowego. Środków więc nie mają. Dane dotyczące dzieci bez pieniędzy z programu pochodzą z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Informował o tym w kilku interpelacjach poselskich były już wiceminister Bartosz Marczuk. Zaznaczał jednak, że skale programu zdecydowanie lepiej oddaje statystyka dotycząca liczby rodzin korzystających z programu w ogóle.

Gdzie trafiają pieniądze? Głównie do rodzin z dwójką dzieci. Stanowią ponad połowę wszystkich świadczeniobiorców. Jest ich 1,5 mln. Z tego 550 tys. pobiera pieniądze również na pierwsze dziecko. Podobna liczba rodzin ma tylko jedno dziecko, i tylko na nie pobiera świadczenia. To oznacza, że blisko milion osób w kraju spełniło kryterium dochodowe na 500+.

Co ciekawe, w Polsce nie ma zbyt wielu rodzin wielodzietnych. I tak rodzin z sześciorgiem dzieci, które pobierają świadczenie jest ledwie 6 tys. Pięcioro dzieci posiada 13 tys. rodzin. Czwórkę – i uprawnienie do programu – ma 54 tys. rodzin.

Gdzie trafia najwięcej pieniędzy? Do województwa mazowieckiego. W pierwszym półroczu powędrowało tam 1,7 mld zł z 11,4 mld rozdysponowanych w tym czasie. Najmniej środków trafia do województwa opolskiego. Pół roku to zaledwie 237 mln zł.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(122)
Cymański
4 lata temu
Nie ma to jak dać sobie co nie?
Ergo
4 lata temu
Nie ma to jak dać sobie co nie?
Ergo
4 lata temu
Nie ma to jak dać sobie co nie?
ola
4 lata temu
oj panie mysle ze panu dzieci podrosly i temu tak krzyczy
Czaston Bezy
4 lata temu
Ja mam jednego synka, który nie dostaje 500+ kieszonkowego. Pieniądze dostają tylko niektórzy, a składają się na to wszyscy. Uważam, że jesteśmy pokrzywdzeni i dlatego w następnych wyborach mój głos przeciwko pis.
...
Następna strona