Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Program Mama 4 Plus przyjęty. Rząd da emeryturę matkom

1050
Podziel się:

Rząd przyjął program Mama 4 Plus. Dzięki temu matki, które mają co najmniej czworo dzieci, będą mogły liczyć na emeryturę. Ustawa ma wejść w życie na początku marca.

Rząd da emeryturę matkom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci
Rząd da emeryturę matkom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Jakie kryteria trzeba spełnić, by ubiegać się o świadczenie? Przede wszystkim trzeba być matką co najmniej czworga dzieci. Emerytura będzie wypłacana po ukończeniu 60 lat. Pieniądze z programu będą dla tych osób, które nie pracują i nie mają niezbędnych środków do życia lub mają prawo do emerytury, ale jest ona niższa niż minimalna.

Zobacz także: OGLĄDAJ: Rzecznik MŚP chciałby rewolucji w naliczaniu składek ZUS. "Wariant niemiecki to najlepsze rozwiązanie"

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że świadczenia z programu Mama 4 Plus trafią co najmniej do 85 tys. kobiet. Co ważne, w niektórych przypadkach pieniądze z programu będą przysługiwały mężczyznom od 65. roku życia. Chodzi o sytuacje, gdy matka dzieci zmarła bądź porzuciła dzieci.

Od 1 marca 2019 minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto. Do tej kwoty zostaną uzupełnione emerytury dla matek, które są obecnie niższe niż emerytury minimalne.

Formalnie emerytura dla matek ma być przyznawana po złożeniu wniosku, a decyzję o jej przyznaniu wydawać ma ZUS lub KRUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1050)
ADA
4 lata temu
To jest niegodne, dawać emerytury za to ,że ktoś nie pracował. Moja kuzynka wychowała 9 dzieci i jeszcze pracowała i wyrobiła sobie emeryturę w PRLu . Pieniądz , który łatwo otrzymujemy nie jest szanowany i doceniany- rodzi lenistwo i złe nawyki społeczne.
sdfs
4 lata temu
Jak zwykle do tyłu, na zachodzie już za jedno u nas trzeba czworo , żałosne !!!!!!!!!!!
miranda
5 lata temu
ja jako matka dwóch synów będę pisała do minister o dopłatę do mojej emerytury 550zł bo też mam tylko 1000zł do wypłaty .Musiałam ją wypracować
lileczka
5 lata temu
ja urodziłam trójkę dzieci , ciężko pracuję na najniższej krajowej na umowę o pracę . Jest to praca sezonowa , więc umowa trwa pól roku i tak już 25 lat . Emerytury dostanę może połowę , co matki z 4+ i nikt mi nic do tego nie dołoży , bo co to jest urodzić trójkę dzieci , wychować i przy tym się napracować po pachy . A najgorsze jest to ,że matki nie pracujące całe życie się naśmiewają z takich jak ja
Alicja
5 lata temu
No tak i znowu lenie są premiowani . Jeżeli już tak to i niech dostaną te matki , które też urodziły i wychowywały 4.i więcej dzieci . Przykro mi słyszeć, że nastały czasy promocji ludzi mało aktywnych . Uważam, że jeżeli płacimy za urodzenie i wychowanie większej ilości dzieci to płaćmy wszystkim matkom .Czy tu chodzi o podział społeczeństwa na jeszcze więcej warstw społecznych..... jeżeli nie to ja już niczego nie rozumiem........
...
Następna strona