Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Dane GUS. W Polsce systematycznie przybywa emerytów

237
Podziel się:

Już ponad 20 proc. Polaków to osoby w wieku poprodukcyjnym (60/65 lat). Z roku na rok odsetek emerytów się zwiększa. Rosną też emerytury.

Dane GUS. W Polsce systematycznie przybywa emerytów
(East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Według najnowszych danych GUS, w 2017 roku odsetek osób w wieku poprodukcyjnym wyniósł 20,8 proc. Polacy, którzy przekroczyli 60. rok życia, stanowią prawie 1/4 społeczeństwa.

Emerytów z roku na rok przybywa. W 2011 roku osoby w wieku poprodukcyjnym stanowiły 17,3 proc. społeczeństwa, a w 2001 równo 15 proc.

Dla porównania, w 1957 roku osoby po 60. roku życia stanowiły zaledwie 8,8 proc. ogółu populacji.

Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto tak oszczędzać na emeryturę

Wraz ze wzrostem liczby emerytów rosną też emerytury. W 2017 przeciętna miesięczna emerytura wynosiła 2253 złote brutto. Rok wcześniej ta kwota była o ok. 80 złotych niższa, a w 2001 roku wynosiła zaledwie 1 106 złotych.

Według danych opublikowanych przez GUS, największy odsetek swoich miesięcznych zarobków emeryci przeznaczają na zakup jedzenia - 26,7 proc. Niewiele mniej na opłacenie miesięcznych kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania, jak np. czynsz czy rachunki za prąd - 22,8 proc.

Na trzecim miejscu uplasowały się wydatki związane z ochroną zdrowia, czyli zakupy leków i wizyty u lekarzy. Przeciętnie stanowią 8 proc. miesięcznych wydatków.

Średnio 6 proc. miesięcznych przychodów emeryci wydają na opłaty związane z transportem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
pieniądze
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(237)
andrzej
3 lata temu
I znowu wszyscy obiecują a PiS wprowadzi tą emeryturę bez podatku PIT. Reszcie nie ma co wierzyć, mieli prawie 30 lat i nie wprowadzili, ba, ci z PSL-u do roboty chcieli ludzi zagnać do 67 roku życia a teraz mają czelność cokolwiek obiecywać.
CENTRUM
4 lata temu
Analizy mówią ze trzeba usmiercić 3000000 ludzi wcześnie by ZUS mógl wyjśc na prostą. Jest to mozliwe .?.choroby i wypadki drogowe,albo inne dzialania...
Haima
4 lata temu
Jak dla mnie 20,8% to jedynie 1/5, a nie prawie 1/4 społeczeństwa. No, ale 1/4 wygląda bardziej dramatycznie.
Arleta
4 lata temu
Widzicie jak znów nastawiają jednych przeciw drugim.?...czy bezwolnie jednak poddajecie się tej propagandzie? Ludzie opamiętajcie się i idźcie na wybory MASOWO....ja mam dosyć skłóconego społeczeństwa gdzie ciągle się trzeba zastanawiać czy sąsiad to nie jakiś kapo bo krzywo skosiłam trawę...
Czynny zawodo...
4 lata temu
Każdy emeryt powinie mieć możliwość dorobienia do wysokości przeciętnego wynagrodzenia wynikającego z poprzedniego roku. Dochody powyżej powinny być opodatkowane stawką min 50%
...
Następna strona