Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ppk
17.01.2019 15:28

Ustawa o PPK będzie regularnie weryfikowana. Pierwszy termin to koniec 2022 r.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych będzie "przeglądana" raz na cztery lata. W trakcie przeglądów system może być modyfikowany w odpowiedzi na wyzwania cywilizacyjne – wynika ze słów Piotra Walczaka, wiceministra finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PPK mają zwiększyć kwoty wypłacane przyszłym emerytur (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

- Zgodnie z art. 143 ustawy istnieje obowiązek dokonywania przeglądu funkcjonowania tej ustawy co 4 lata. Najbliższy przegląd do 31 grudnia 2022 r. – mówił w Sejmie Piotr Walczak, który odpowiadał na pytania posłów o Pracownicze Plany Kapitałowe.

Jak tłumaczył, zmiany mogą dotyczyć wydłużania listy chorób uprawniających do szybszego skorzystania ze zgromadzonych środków, o co pytał poseł Jan Kilian z PiS.

Obecnie w ustawie znajduje się „zamknięty katalog ponad 20 jednostek chorobowych”, które upoważniają beneficjentów do skorzystania z 25 proc. środków ze względu na trudną sytuację życiową. Jak mówił Piotr Walczak, kolejne choroby będą systematycznie dopisywanie do ustawy, jeśli kolejne choroby cywilizacyjne będą znacząco wpływać na życie społeczeństw.

Poza przypadkami zapadnięcia na niektóre na ujęte w ustawie choroby, oszczędzający w PPK będą mieli prawo wykorzystać 20 proc. kapitału również w przypadku powstania niepełnosprawności lub braku możliwości świadczenia pracy.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Wprowadzone Ustawą z 4 października 2018 r. PPK mają być odpowiedzią na problem niskich emerytur, który nasili się w momencie, gdy liczba pracujących niebezpiecznie zbliży się do liczby pobierających świadczenie.

Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto tak oszczędzać na emeryturę

PPK mają stanowić swoisty program oszczędnościowy dla pracujących Polaków. Z definicji będzie on dobrowolny, choć zapisywani do niego będziemy automatycznie. Każdy, kto będzie chciał z niego zrezygnować, co 4 lata powinien złożyć odpowiednią deklarację. Samo oszczędzanie w ramach PPK będzie opierać się na trzech filarach – składkach pracowników, pracodawców oraz "bonusie" od państwa.

I tak, w wersji "minimum" co miesiąc od naszej pensji netto odjęta zostanie kwota równa 2 proc. pensji brutto. Pracodawca dorzuci równowartość 1,5 proc. wynagrodzenia, a budżet za każdy rok uczestnictwa w PPK dorzuci 240 zł.

Wszystkie te pieniądze będą trafiały do wybranego TFI (tylko te instytucje otrzymały prawo do prowadzenia Programów), które to TFI będą je następnie inwestowały. W ten sposób nasze oszczędności mają być pomnażane, choć nie można zapominać o ryzyku nierozerwalnie związanym z każdą inwestycją.

PPK nie zostaną powiązane bezpośrednio z systemem emerytalnym, ale będą stanowić jego kapitałowe uzupełnienie. Środki zgromadzone na naszych rachunkach będą automatycznie przekazywane uczestnikom w chtu wstaw treśćwili osiągnięcia 60. roku życia. Z pieniędzy skorzystać będzie można także wcześniej, jednak wypłacenie ich przed zakończeniem kariery zawodowej pociągnie za sobą konieczność odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych.

Pierwsze Pracownicze Plany Kapitałowe pojawią się w Polsce 1 lipca tego roku. To wówczas obowiązek ich prowadzenia obejmie największych pracodawców – zatrudniających ponad 250 osób. 1 stycznia pierwszego roku dołączą do nich pracownicy firm zatrudniających od 50 do 249 osób. Pół roku później tych z zatrudnieniem na poziomie od 20 do 49 osób, by 1 stycznia 2021 stać się powszechnym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach i jednostkach administracji publicznej. Według szacunków Ministerstwa Finansów do programu trafić może nawet 11 mln Polaków. Co istotne, regulacja dotyczy nie tylko "etatowców", ale również osoby zatrudnione w oparciu o umowy zlecenia.

Tym, co różni PPK od OFE, jest wyraźnie zaznaczone w ustawie obostrzenie, iż "środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK”. Obywatela. Przyszłego emeryta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ppk, pracownicze plany kapitałowe, emerytura, wiadomości, wiadomości, wiadomości, emerytury, emerytury
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2019

ZK590Jedni muszą pracować 40-45 lat i płacić na PPK aby nie umrzeć z głodu. Panie nigdy nie pracujące z 4 dzieci maja zagwarantowane takie same … Czytaj całość

17-01-2019

Bolek z POA kiedy będzie emerytura po 35 latach pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn.Niech każdy tyle przepracuje a nie emerytura dla nierobów

17-01-2019

j24ble, ble, ble pod kacze dyktando z efektem "0"

Rozwiń komentarze (54)