Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

800 plus wchodzi w życie. To będzie kosztować miliardy złotych

128
Podziel się:

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego wzrośnie z 500 zł do 800 zł. Rodzice otrzymają wypłaty w tych samych terminach, co dotychczas. Rząd szacuje, że 800 plus trafi do 6,6 mln dzieci. Wydatki budżetu państwa wzrosną o 24 mld zł.

800 plus wchodzi w życie. To będzie kosztować miliardy złotych
500 plus przechodzi do historii. Od 2024 r. wchodzi w życie 800 plus (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie ustawa, która podwyższa świadczenie wychowawcze 500 plus do 800 zł. Zmiana ta nastąpi z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Rodzice otrzymają wypłaty w tych samych terminach, co dotychczas.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP zdradziła, że pierwsze przelewy już zlecono na rachunki bankowe i trafiły do rodziców.

800 plus. Kiedy będą wypłaty?

- W związku z tym, że pierwszy zaplanowany termin wypłaty przypada we wtorek, 2 stycznia 2024 roku (dzień wolny od pracy dla pracowników służby cywilnej-PAP), to przelewy zostały zrealizowane już w piątek 29 grudnia 2023 roku - powiedziała.

Miliardy złotych na 800 plus

Podniesienie wysokości świadczenia do 800 plus oznacza, że wydatki budżetu państwa wzrosną o 24 mld zł. Jednak w kolejnych latach zakładany jest spadek wydatków w związku ze zmniejszającą się populacją dzieci w wieku 0-17 lat. Jest to wynik zmniejszającej się liczby urodzeń, a liczniejsze roczniki zaczynają wchodzić w dorosłość.

Program "Rodzina 500 plus" funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Zastąpienie świadczenia 500 plus nową stawką – 800 zł ogłosił w maju 2023 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński. W lipcu Sejm uchwalił nowelizację ustawy w tej sprawie, którą w sierpniu podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowy rząd zdecydował, że świadczenia zostaną zachowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(128)
Anna
5 miesięcy temu
Mam 1 dziecko, pracuję i nie potrzebuję 800 plus. Przez y=tyle lat wychowywałam dziecko i uczciwie pracowałam, bez pomocy państwa radziłam sobie z mężem. Nie dostaliśmy złotówki pomocy i jakoś musieliśmy żyć. Syn niedługo skończy 18 lat i świadczenie się skończy. Jestem w wieku średnim, gdzie nie dostanę żadnej pomocy od państwa na budowę domu czy zakup mieszkania, bo jestem za stara. Za 10 lat odejdę na emeryturę, a rodzinę założyłam zbyt późno, ale nikt nie pyta mnie czy potrzebuję pomocy. Za to młodzi ludzie w wieku produkcyjnym, zdrowi i wydajni wzbogacają się o dodatkowe świadczenia na dzieci,wystarczy 4 dzieci i dodatkowy dochód ze wszystkich świadczeń plus babciowe to kwota rzędu 8 tys.zł dodatkowo. Za tę kwotę można już wziąć kredyt na budowę domu i bardzo szybko go spłacić, bo świadczenia otrzymują wszyscy i biedni i bogaci, i właśnie to jest niedorzeczne. Milionerzy i ludzie dobrze zarabiający o dobrym statucie materialnym dostają świadczenie. które miałoby pomóc? Uważam , że takie świadczenie powinno przysługiwać jedynie osobom w trudnej sytuacji materialnej, po zbadaniu opinii rodziny, na wniosek potrzebującego, na uzasadnienie i udokumentowanie,warunkiem powinna być dobra opinia sąsiadów, lekarzy, nauczycieli, po przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym. Często ludzie nie mogą podjąć zatrudnienia nie ze swojej winy, mają problemy zdrowotne, albo wychowują dzieci samotnie i takim ludziom powinno się pomagać. Pomoc powinna przysługiwać w wyższych kwotach i tylko potrzebującym tej pomocy, a nie wszystkim. Rozdawając wszystkie dodatki bez podobnych kryteriów doprowadza się do tego, że podnosi się status dobrze zarabiających, a nie pomaga wystarczająco naprawdę biednym i potrzebującym ludziom.
Piotr
6 miesięcy temu
Zazdrość ludzi zżera bo państwo pomaga zaniedlugo zabiorą i będą za te pieniądze utrzymywać Islamistów bo niby kto będzie ich utrzymywał jak nie Państwo a wtedy będą gwałty i rozboje.Jak ludziom było źle to teraz na pewno nie będzie lepiej .A podwyżki nauczycielom administracji to też rozdawnictwo a też nic nie robią ciężkiego a kim są gorsi inne zawody że tylko podwyżki nauczyciele i urzedasy dostaną .A źle jak Państwo wspiera dzieci przyszłość Polski to za niedługo zabiorą i będą między sobą rozdzielać pieniądze i skończy się dbanie o obywateli.
Zugr
6 miesięcy temu
800 plus przy obecnej demografii powinno być wypłacane do momentu zakończenia edukacji. Jak chce dzieciak uczyć do zakończenia studiów jak nie to nie. To inwestycja. Książki powinny być wypożyczane z biblioteki a nie perdylion różnych wydawnictw i ksią6ek nie można przekazać drugiemu dziecku .
Guzf
6 miesięcy temu
800 plus przy obecnej demografii powinno być wypłacane do momentu zakończenia edukacji. Jak chce dzieciak uczyć do zakończenia studiów jak nie to nie. To inwestycja. Książki powinny być wypożyczane z biblioteki a nie perdylion różnych wydawnictw i ksią6ek nie można przekazać drugiemu dziecku .
Marqs
6 miesięcy temu
Do czego prowadzi nieograniczone rozdawnictwo: znam rodzinę, w której kobieta ma ciężki niedorozwój umysłowy, piją codziennie i płodzą co raz bardziej upośledzone dzieci. Teraz już 4te ma roczek, każde jedno w wyraźnymi wadami rozwoju. I teraz, na każde biorą 2,4k świadczenia opiekuńczego, 4x 800+, rodzinne i teraz rodzinny kapitał opiekunczy , na miesiąc "wyciągają" jakieś 16 500 zł, nie licząc darmowych odbiadów, dodatków do czynszu i innych "ołówkowych". Świetna polityka.
...
Następna strona