Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

ARP obniży wymagania. Będzie łatwiej o pożyczkę

1
Podziel się:

Agencja Rozwoju Przemysłu zadeklarowała, że obniży wymagane zabezpieczenia od firm, które ubiegają się o pożyczkę. Z ułatwień będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek pandemii.

ARP obniży wymagania. Będzie łatwiej o pożyczkę
Będzie łatwiej o pożyczkę w ARP. (Istock)

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym umowę dotyczącą warunków funkcjonowania gwarancji portfelowej w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjne.

"ARP jest pierwszą niebankową instytucją finansową, która wdraża na polskim rynku gwarancję portfelową EFG, która pozwoli na liberalizację polityki zabezpieczeń. Gwarancja EFG to element wspierający pozyskanie finansowania w ARP S.A. przez przedsiębiorców" - czytamy w komunikacie Agencji.

- Cały czas rozbudowujemy ofertę skierowaną do przedsiębiorstw. Dzisiaj ARP S.A. oferuje pożyczki na inwestycje, realizację kontraktów czy też na restrukturyzację. Te pieniądze trafiają do firm i pracują na rzecz całej polskiej gospodarki. Ale nie zawsze przedsiębiorcy są w stanie uzyskać takie zabezpieczenia dla finansowania, żeby pozyskać pożyczkę - powiedział prezes ARP Cezariusz Lesisz.

Zobacz także: Inflacja galopuje, minister uspokaja. To koniec drastycznych podwyżek?

Jednym kryteriów stosowanych przez Agencję przy udzielaniu pożyczki jest wymóg pokrycia minimum 120 proc. kwoty pożyczki materialnymi zabezpieczeniami (hipoteka, zastaw rejestrowy na środkach trwałych).

W wielu przypadkach przedsiębiorcy, których głównym składnikiem majątku są aktywa obrotowe, nie posiadają aktywów rzeczowych wystarczających do zabezpieczenia pożyczki ARP.

Agencja zadeklarowała, że nie będzie żądała od przedsiębiorcy zabezpieczenia przekraczającego 50 proc. pierwotnej kwoty kapitału danej transakcji.

Jak podaje ARP, oferta zabezpieczenia pożyczek powstała przy wsparciu Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. Agencja wykorzystała możliwość stworzoną przez polski rząd w wyniku przystąpienia Polski do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Łączna kwota wsparcia finansowego udzielonego w ramach EFG nie może przekroczyć odpowiednio: 100 tys. euro na przedsiębiorstwo – w przypadku prowadzenia działalności w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych; 120 tys. euro na przedsiębiorstwo – w przypadku prowadzenia działalności w sektorze rybołówstwa i akwakultury; 800 tys. euro w przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalności w innych sektorach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
victor
3 lata temu
Nie sa w stanie nic wymyslec ponad to co juz bylo i skaczylo sie krachem, rozsadny czlowiek zatem jak widzi, ze jest coraz lepiej...gromadzi zapasy bo predzej czy pozniej puszka mielonki bedzie chodzic wyzej od uncji zlota.