Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Babcie i dziadkowie mają swoje święto. Niedługo dostaną prezent od rządu

330
Podziel się:

Obchodzący swoje święto babcie i dziadkowie wkrótce mogą dostać prezent od rządu. Waloryzacja emerytur i rent może być w tym roku wyższa, niż początkowo zakładano. O tym, ile zyskają seniorzy, dowiemy się niedługo.

Babcie i dziadkowie mają swoje święto. Niedługo dostaną prezent od rządu
W dobie wysokiej inflacji polscy emeryci mogą spodziewać się najwyższej waloryzacji świadczeń od dawna (East News, Bartosz Krupa)

Dzień Babci przypada w piątek, 21 stycznia, a Dzień Dziadka - w sobotę 22 stycznia. Życzenia z tej okazji seniorom składają najważniejsi politycy, wśród nich premier, prezydent czy minister rodziny.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, "mamy dług wobec starszych pokoleń, dług, którego nigdy nie spłacimy, a jednak musimy się starać o to każdego dnia, nie tylko od święta". "Wystarczy niewiele: dobre słowo, telefon, pomoc w zakupach, zwykłe podziękowanie" - zaznaczył szef rządu.

Niewykluczone, że dziadkowie niedługo dostaną wyczekiwany prezent. Chodzi o waloryzację emerytur.

Waloryzacja rent i emerytur w 2022 r.

W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł.

"Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. Nastąpi to ok. 9 lutego. Ze względu m.in. na wzrost inflacji rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego. Czekamy na oficjalne dane urzędu statystycznego" – poinformowało PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Ważne dane na koniec stycznia

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego do końca stycznia ogłasza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym.

Z kolei do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
pieniądze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(330)
ilion
4 miesiące temu
To zakrawa na jakiś nie bardzo śmieszny (raczej makabryczny) żart... niby dostałem, a straciłem! W tym miesiącu dostałem więcej o 180 zł, a za mieszkanie i wyżywienie wydałem więcej (a jest dopiero 24 stycznia) ponad 200 zł. a jeszcze zabrano mi dodatek na leki (inwalida 2 grupy) ok 50 zł miesięcznie!
emerytka
4 miesiące temu
Renciści i emeryci nie narzekajcie. Przypomnijcie sobie waloryzację za czasów PO+PSL od 2 do 5 zł, a żywność jak drożała to Tusk szukał guzików. Ja dostałam 4,50 a mąż 3,60 zł. za ich czasów
Wdowa
4 miesiące temu
Czy to jest postawa roszczeniowa,żeby wdowy miały 100% renty wdowiej,zamiast jak obecnie 85% wypłacanej przez ZUS ?
em ety
4 miesiące temu
dają podwyżkę 100,- zł emerytury,a czynsz,swiatło i gaż podwyższą 200,-a rozpisują się jakby dawali po 1000., zł
adam
4 miesiące temu
Jednak prezenty jakie sobie zrobił rząd, to są prawdziwe prezenty 60-70% podwyżek. Każden jeden emeryt jest co roku okradany a nie okładany prezentami. Rewaloryzcja jest za poprzedni rok, czyli o tyle jesteśmy do tyłu, za ten rok rewaloryzacje dostanie w przyszłym. O siebie dbają, plebsowi zostanie szczaw i mirabelki. 14 emerytury dostałem 85 groszy, po potrąceniu składki ZUS i podatku.
...
Następna strona