Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Budżet na 2022 r. Sejmowa komisja przeciwko poprawkom Senatu

97
Podziel się:

Miliardy złotych dla Narodowego Funduszu Zdrowia i na cel transformacji energetycznej - m.in. takich zmian w budżecie chciał Senat. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych jednak nie zgodziła się z senatorami. Posłowie w niej zasiadający zagłosowali za odrzuceniem wszystkich 65 senackich poprawek do ustawy budżetowej na 2022 r.

Budżet na 2022 r. Sejmowa komisja przeciwko poprawkom Senatu
Budżet na 2022 r. Komisja sejmowa (na zdjęciu) zdecydowała o odrzuceniu wszystkich senackich poprawek (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Posłowie zasiadający w Komisji Finansów Publicznych zgodzili się z opinią rządu, który negatywnie zaopiniował wszystkie poprawki senackie do ustawy budżetowej na 2022 r. Członkowie komisji zagłosowali za odrzuceniem 65 poprawek.

Senat chciał miliardów zł dla NFZ

To oznacza, że do Narodowego Funduszu Zdrowia nie popłynie w tym roku 20 mld zł. To była jedna z poprawek senatorów, za której odrzuceniem opowiedziała się KFP.

Inną propozycją Senatu było przeznaczenie 10 mld zł na transformację energetyczną w Polsce. Część z tych środków miała posłużyć na wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych na niskoemisyjne.

Zobacz także: Wiceminister o inwestycjach. "trend jest bardzo pozytywny"

6,5 mld zł miało trafić na podwyżki dla nauczycieli. "Miało", bo jednak prawdopodobnie nie trafi po tym, jak członkowie Komisji odrzucili poprawki Senatu.

Nie zmieni się też wskaźnik inflacji z 3,3 proc. na 7,6 proc., tak samo, jak średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych z 3,6 proc. na 7,8 proc. Ten drugi wskaźnik jest istotny z punktu widzenia emerytów i rencistów, gdyż na jego podstawie wylicza się wskaźnik waloryzacji świadczeń.

Główne założenia budżetu na 2022 r.

Poprawki Senatu trafią teraz pod głosowanie całego Sejmu, który zdecyduje o ich przyjęciu lub odrzuceniu.

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2022 r. 17 grudnia ubiegłego roku. Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

Ekonomiści w rozmowie z money.pl jednak podkreślali, że sam budżet o stanie finansów publicznych mówi już niewiele. Coraz większa część długu publicznego jest wyprowadzana już poza ustawę budżetową za sprawą różnych agencji i funduszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(97)
wyt
2 lata temu
A propo nie 18h po 45min -to dydaktycznie, plus co najmniej 18h po 15 min dochodzi dyżur na przerwach. Czyli nauczyciel ma etat 18h po 60 min. c
asz
2 lata temu
Owszem spędzać w pracy 8 godzin dziennie ale nie pracować dydaktycznie czy wychowawczo czy opiekuńczo wszystko z uczniami. Pojęcie spędzanie a praca z uczniami to niestety jest różnica w wysiłku intelektualnym, psychicznym, praca w hałasie. Nikomu nie przyjdzie do głowy że nauczyciel musi się zregenerować tak jak uczeń. Mieć czas na lancz, swoje stanowisko pracy dla każdego nauczyciela, kapsułę regeneracyjną tj. zgadzam się
Robert
2 lata temu
Nauczyciele powinni spędzać w pracy 8 godzin dziennie, w ferie pracować z dziećmi na zajęciach wyrównujących, półkoloniach itp. też 8 godzin dziennie. Urlop jak wszyscy inni 27 dni. Wtedy porozmawiamy o podwyżkach. Dziś w stosunku do przepracowanych godzin w roku otrzymują wystarczające wynagrodzenia roczne.
nauczyciel st...
2 lata temu
dlaczego od stycznia zarabiam poniżej minimalnej krajowej?
rodzic
2 lata temu
Polacy są jednak mało inteligentni. Ich dzieci w szkole myślami są tylko "w sieci" zamiast na lekcji. Potem próbują się uczyć samemu w domu (rodzic widzi, że dziecko się uczy) ale to nie to samo co praca w szkole. Potem rodzic załatwia korki i w ten sposób nakręca tę branżę. Moje dzieci na lekcjach są skupione i pracują. W domu ewentualnie zrobią prace domowe. Później mają czas wolny na aktywność. Ocen bardzo dobre i w portfelu więcej.
...
Następna strona