Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania. Nowy obowiązek od 1 lipca

350
Podziel się:

Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca nieruchomości złoży deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw za sprawą Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). - Przyczyni się to do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce - przekonuje Dorota Czabańska z Nadzoru Budowlanego.

Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania. Nowy obowiązek od 1 lipca
Rusza ewidencja źródeł ciepła. Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania. (Adobe Stock)

Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, potwierdziła na konferencji prasowej, że CEEB ma rozpocząć przyjmowanie deklaracji od 1 lipca.

Będzie to rejestr źródeł energii budynków. Uwzględnione w nim będą informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów Docelowo w systemie znajdzie się nawet 5 mln nieruchomości. Deklaracji może być jeszcze więcej.

- Uruchamiamy od połowy 2021 roku mechanizm składania deklaracji o źródle niskoemisyjnego ciepła, co przyczyni się do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce - oceniła Cabańska.

Zobacz także: Program "Stop smog". Kto i na co może liczyć? W grze nawet 100 proc. dofinansowania

- Będzie to jednolity system gromadzenia danych na poziomie całej Polski - odchodzimy od rozproszonych baz danych w gminach. Na podstawie zebranych informacji będziemy wspierać działania lokalnych samorządów - dodała.

W CEEB znaleźć się mają przede wszystkim informacje o źródłach spalania paliw do 1 MW w budynkach jedno- oraz wielorodzinnych. Ewidencja uwzględni także lokale usługowe i budynki publiczne, które korzystają z tego typu ogrzewania.

Rok na złożenie wniosku do CEEB

Deklarację będzie musiał w nim złożyć każdy właściciel lub zarządca budynku. Zrobi to przez internet, lub za pomocą systemu teleinformatycznego Ewidencji. Na konferencji padło też zapewnienie, że deklarację będzie można złożyć też w formie papierowej. W tym przypadku będzie można zarówno deklarację wysłać przez internet, jak i złożyć w urzędzie gminy.

Nowy obowiązek będzie dotyczyć tak budynków mieszkalnych, jak i niezamieszkałych. W przypadku budynków już istniejących ich właściciel lub zarządca będzie miał 12 miesięcy na złożenie deklaracji. Natomiast w przypadku budynków, które powstaną już po 1 lipca - czyli po dacie wejścia w życie CEEB - na złożenie wniosku będzie 14 dni.

- Baza danych o tym, czym ogrzewamy nasze domy, jest potrzebna przede wszystkim obywatelom. To w ich imieniu i dla ich zdrowia będą wdrażane programy wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła - opowiadała Cabańska.

CEEB wspomoże w walce z "kopciuchami"

CEEB ma pomóc w walce ze smogiem. Władze państwowe przekonują, że dzięki niemu łatwiej będzie wykonywać ustawowe zadania związane z ochroną środowiska, termomodernizacją i walką z ubóstwem energetycznym. Za powstanie Ewidencji odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

"Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować odpowiednie działania na rzecz poprawy jakości powietrza" - czytamy na stronie GUNB.

Ewidencja ma powstawać etapami. Realizację całego projektu zaplanowano na lata 2021-2023.

Powstanie CEEB przewiduje nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw z 2020 roku. Autorzy projektu przekonywali, że dzięki takiej Ewidencji będzie można skuteczniej działać na polu wymiany pieców z tzw. kopciuchów na te bardziej sprzyjające środowisku. CEEB ma być powiązany z programem "Stop Smog".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(350)
sdf
2 lata temu
Aparat państwowy jaki by nie był tylko zwiększa obciążenia obyweteli
jakie to nudn...
3 lata temu
Można się pogubić w nakazach, zakazach, obowiązkach, karach.... Serio? Uważacie nadal, że to jest nieegoistyczne - robić kolejnych niewolników? To system trzeba zlikwidować i odbudować życie zgodne z naturą, bo codzienność jest coraz bardziej opresyjna i nieznośna, a nie np. do zusu dorabiać kolejnych frajerów! bo rzekomo na emeryturki nie będzie. I tak ze wszystkim. To powinien być fundusz odbudowy - NORMALNOŚCI. Której powinniśmy się uczyć od zwierząt, bo sami jesteśmy zupełnie oderwani od natury i rozumu od dawien dawna. Taki mały ptaszek potrafi sam zbudować sobie dom i to stabilny!!!! A człowieczek bierze kredycik, chomąto, kaganiec na pysk...
Jula
3 lata temu
Ciekawe od kiedy zaczniemy płacić za to ze wychodzimy z domu i oddychamy.
obywatelPL
3 lata temu
A u nas jak zwykle , wszystko na odwrót bo zamiast zachęcac ludzi do zmiany sposobu ogrzewania dając ulgi np tym którzy ogrzewaja domy elektryką czy pompami to wszyscy będziemy fundować wymiane kotłów z tych złych na trochę lepsze. Ja swój dom ogrzewam elektrycznie wspomagając dużym piecem wolnostojącym na drewno. Czy ktoś da mi ulgę na opłaty za elektryczność? na 100% nie. Wiem że moge przejść na taryf nocną ALE wtedy za zużycie energii w dzień będę płacił kilkakrotnie więcej. Dlatego uważam że w Polsce nie ma polityki walki z zanieczyszczeniami powietrza a jedynie kombinuje się jkaby tu obywatela łupić z każdej strony. A co najgorsze że nie ma rządu który by tego nie robił. Zazdroszczę południowcom bo oni nie maja problemów z ogrzewaniem.
olo
3 lata temu
trzeba pogonić tych sługusów unijnych w brukseli tak jak to zrobili anglicy i wtedy będzie spokój.
...
Następna strona