Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania. Nowy obowiązek od 1 lipca

349
Podziel się:

Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca nieruchomości złoży deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw za sprawą Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). - Przyczyni się to do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce - przekonuje Dorota Czabańska z Nadzoru Budowlanego.

Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania. Nowy obowiązek od 1 lipca
Rusza ewidencja źródeł ciepła. Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania. (Adobe Stock)
bEIRzyyJ

Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, potwierdziła na konferencji prasowej, że CEEB ma rozpocząć przyjmowanie deklaracji od 1 lipca.

Będzie to rejestr źródeł energii budynków. Uwzględnione w nim będą informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów Docelowo w systemie znajdzie się nawet 5 mln nieruchomości. Deklaracji może być jeszcze więcej.

- Uruchamiamy od połowy 2021 roku mechanizm składania deklaracji o źródle niskoemisyjnego ciepła, co przyczyni się do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce - oceniła Cabańska.

bEIRzyyL
Zobacz także: Program "Stop smog". Kto i na co może liczyć? W grze nawet 100 proc. dofinansowania

- Będzie to jednolity system gromadzenia danych na poziomie całej Polski - odchodzimy od rozproszonych baz danych w gminach. Na podstawie zebranych informacji będziemy wspierać działania lokalnych samorządów - dodała.

W CEEB znaleźć się mają przede wszystkim informacje o źródłach spalania paliw do 1 MW w budynkach jedno- oraz wielorodzinnych. Ewidencja uwzględni także lokale usługowe i budynki publiczne, które korzystają z tego typu ogrzewania.

bEIRzyyR

Rok na złożenie wniosku do CEEB

Deklarację będzie musiał w nim złożyć każdy właściciel lub zarządca budynku. Zrobi to przez internet, lub za pomocą systemu teleinformatycznego Ewidencji. Na konferencji padło też zapewnienie, że deklarację będzie można złożyć też w formie papierowej. W tym przypadku będzie można zarówno deklarację wysłać przez internet, jak i złożyć w urzędzie gminy.

Nowy obowiązek będzie dotyczyć tak budynków mieszkalnych, jak i niezamieszkałych. W przypadku budynków już istniejących ich właściciel lub zarządca będzie miał 12 miesięcy na złożenie deklaracji. Natomiast w przypadku budynków, które powstaną już po 1 lipca - czyli po dacie wejścia w życie CEEB - na złożenie wniosku będzie 14 dni.

bEIRzyyS

- Baza danych o tym, czym ogrzewamy nasze domy, jest potrzebna przede wszystkim obywatelom. To w ich imieniu i dla ich zdrowia będą wdrażane programy wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła - opowiadała Cabańska.

CEEB wspomoże w walce z "kopciuchami"

CEEB ma pomóc w walce ze smogiem. Władze państwowe przekonują, że dzięki niemu łatwiej będzie wykonywać ustawowe zadania związane z ochroną środowiska, termomodernizacją i walką z ubóstwem energetycznym. Za powstanie Ewidencji odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

"Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować odpowiednie działania na rzecz poprawy jakości powietrza" - czytamy na stronie GUNB.

bEIRzyyT

Ewidencja ma powstawać etapami. Realizację całego projektu zaplanowano na lata 2021-2023.

Powstanie CEEB przewiduje nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw z 2020 roku. Autorzy projektu przekonywali, że dzięki takiej Ewidencji będzie można skuteczniej działać na polu wymiany pieców z tzw. kopciuchów na te bardziej sprzyjające środowisku. CEEB ma być powiązany z programem "Stop Smog".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIRzyzm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(349)
jakie to nudn...
7 miesięcy temu
Można się pogubić w nakazach, zakazach, obowiązkach, karach.... Serio? Uważacie nadal, że to jest nieegoistyczne - robić kolejnych niewolników? To system trzeba zlikwidować i odbudować życie zgodne z naturą, bo codzienność jest coraz bardziej opresyjna i nieznośna, a nie np. do zusu dorabiać kolejnych frajerów! bo rzekomo na emeryturki nie będzie. I tak ze wszystkim. To powinien być fundusz odbudowy - NORMALNOŚCI. Której powinniśmy się uczyć od zwierząt, bo sami jesteśmy zupełnie oderwani od natury i rozumu od dawien dawna. Taki mały ptaszek potrafi sam zbudować sobie dom i to stabilny!!!! A człowieczek bierze kredycik, chomąto, kaganiec na pysk...
Jula
7 miesięcy temu
Ciekawe od kiedy zaczniemy płacić za to ze wychodzimy z domu i oddychamy.
obywatelPL
7 miesięcy temu
A u nas jak zwykle , wszystko na odwrót bo zamiast zachęcac ludzi do zmiany sposobu ogrzewania dając ulgi np tym którzy ogrzewaja domy elektryką czy pompami to wszyscy będziemy fundować wymiane kotłów z tych złych na trochę lepsze. Ja swój dom ogrzewam elektrycznie wspomagając dużym piecem wolnostojącym na drewno. Czy ktoś da mi ulgę na opłaty za elektryczność? na 100% nie. Wiem że moge przejść na taryf nocną ALE wtedy za zużycie energii w dzień będę płacił kilkakrotnie więcej. Dlatego uważam że w Polsce nie ma polityki walki z zanieczyszczeniami powietrza a jedynie kombinuje się jkaby tu obywatela łupić z każdej strony. A co najgorsze że nie ma rządu który by tego nie robił. Zazdroszczę południowcom bo oni nie maja problemów z ogrzewaniem.
bEIRzyzn
olo
7 miesięcy temu
trzeba pogonić tych sługusów unijnych w brukseli tak jak to zrobili anglicy i wtedy będzie spokój.
Pis tak trzym...
7 miesięcy temu
a za pomyłkę konfiskata mienia
...
Następna strona