Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Walka ze smogiem. Jest źle. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu

95
Podziel się

Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Tempo wymiany rozczarowuje.

Walka ze smogiem. Jest źle. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu
Spośród miast wojewódzkich rekordowo dużą liczbę kotłów wymieniono w Krakowie
bDIiVtaZ

Najpierw pochwały. Spośród miast wojewódzkich rekordowo dużą liczbę kotłów wymieniono w Krakowie (4 tys. 188), w którym od września 2019 roku obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Na drugiej pozycji znalazł się Wrocław (1 tys. 442), a na trzeciej Katowice (1 tys. 213).

Jednocześnie w tych dwóch miastach pozostało bardzo dużo kotłów do likwidacji - odpowiednio 18 tys. 669 i około 20 tys. Na dole listy miast wojewódzkich znalazły się: Zielona Góra, gdzie w 2019 roku wymieniono 78 kotłów, Białystok (62) i Gorzów Wielkopolski (41). Z danych nadesłanych do PAS wynika, że tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotłów przeznaczonych do wymiany.

bDIiVtbb

Jak wynika z raportu, jeszcze gorzej jest w miastach z listy najbardziej zanieczyszczonych miast (lista WHO) – tylko 20 z nich policzyło swoje "kopciuchy".

"Oznacza to, że w tych miejscowościach trudno mówić o jakimkolwiek planie działań, pomimo że w większości województw obowiązują uchwały antysmogowe, nakazujące likwidację przestarzałych, wysoko emisyjnych pieców i kotłów na węgiel i drewno" – podkreślają autorzy raportu.

Zobacz także: Zakaz palenia w kominku. "Inicjatywa samorządów, jest słuszna"

"Kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce"

bDIiVtbh

Na liście miast z listy WHO przodują: Kraków - 4 tys. 188 wymienionych kotłów, Gliwice z 2 tys. 90 zlikwidowanych "kopciuchów", Katowice - 1 tys. 213, Dąbrowa Górnicza - 824 i Sosnowiec - 695. Dół listy to Rawa Mazowiecka - 3, Opoczno - 2 i Brzeziny 2.

- Wysyłając zapytania do gmin spodziewaliśmy się, że liczba wymienionych kotłów nie będzie znacząca, ale to co zobaczyliśmy w odpowiedziach pokazało kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Szef PAS nie kryje, że jest bardzo źle.

- Prawie wszystkie analizowane miejscowości wymieniły nieznaczny odsetek kotłów na węgiel i drewno. W porównaniu z zeszłorocznym raportem PAS liczba wymian kotłów nie uległa znaczącej poprawie. Bez zaangażowania w działania antysmogowe na każdym szczeblu, będziemy czekać jeszcze wiele lat, zanim powietrze w Polsce zacznie spełniać normy – dodał.

bDIiVtbi

Pamiętajmy też, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem każdego roku przedwcześnie umiera 46 tysięcy obywateli

Jak podał PAS, jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły, to korzystano głównie z gminnych programów dotacyjnych, a nie z rządowego programu "Czyste Powietrze" - np. we Wrocławiu korzystając z dotacji gminnych wymieniono 1 tys. 427 kotłów, natomiast w ramach programu "Czyste Powietrze" zaledwie 15. Zdaniem autorów raportu tak niska popularność tego programu świadczy o bardzo niskiej wiedzy o nim, choć niejednokrotnie oferowane jest wyższe wsparcie od programów gminnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIiVtbC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
Zadumana
2 miesiące temu
Prawda zrobiliśmy solary,nic nie dostaliśmy bo zabraklo .Trzeba dać Rydzykowi na jego budowle i parki.Zobaczycie ile pieniędzy dostaną ,bo zamknęli kościoły już płaczą że brak na utrzymanie ,Ludzie się nie liczą .
Njnyct
2 miesiące temu
Za co ludzie maja wymieniac piece ??? Doplaty rozczarowuja raczej !!!! Skad maja wziosc reszte jak nie kradna z tych glodowych pensji!!!!!! Ludzie nie wierza instytucja panstwa na moim przykladzie zrobilem pompe ciepla i fotowoltaike i program na fotowoltaike sie skonczyl przed terminem na pompe dostalem 3200zl bo wiecej w Gminie nie mieli oto cala prawda
Nick
2 miesiące temu
Też się przymierzałem do wymiany ale to co mi się należało, to jakaś kpina, trąbią że tyle kasy dają ale komu? Tylko tym co robią na umowę najniższą, więc palę dalej w Kopciuszku.
bDIiVtbD
stefan
2 miesiące temu
wstrzymali dofinansowania to co sie dziwicie ... kasa idzie do kopaln i do pociotkow rzadzacych na lewe przetargi i zamowienia
Stan
2 miesiące temu
Cos nasz podpremier wspominal o 100 miliwrdach i co i nic jak zwykle mijal sie
...
Następna strona