Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Walka ze smogiem. Jest źle. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu

96
Podziel się:

Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Tempo wymiany rozczarowuje.

Walka ze smogiem. Jest źle. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu
Spośród miast wojewódzkich rekordowo dużą liczbę kotłów wymieniono w Krakowie

Najpierw pochwały. Spośród miast wojewódzkich rekordowo dużą liczbę kotłów wymieniono w Krakowie (4 tys. 188), w którym od września 2019 roku obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Na drugiej pozycji znalazł się Wrocław (1 tys. 442), a na trzeciej Katowice (1 tys. 213).

Jednocześnie w tych dwóch miastach pozostało bardzo dużo kotłów do likwidacji - odpowiednio 18 tys. 669 i około 20 tys. Na dole listy miast wojewódzkich znalazły się: Zielona Góra, gdzie w 2019 roku wymieniono 78 kotłów, Białystok (62) i Gorzów Wielkopolski (41). Z danych nadesłanych do PAS wynika, że tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotłów przeznaczonych do wymiany.

Jak wynika z raportu, jeszcze gorzej jest w miastach z listy najbardziej zanieczyszczonych miast (lista WHO) – tylko 20 z nich policzyło swoje "kopciuchy".

"Oznacza to, że w tych miejscowościach trudno mówić o jakimkolwiek planie działań, pomimo że w większości województw obowiązują uchwały antysmogowe, nakazujące likwidację przestarzałych, wysoko emisyjnych pieców i kotłów na węgiel i drewno" – podkreślają autorzy raportu.

Zobacz także: Zakaz palenia w kominku. "Inicjatywa samorządów, jest słuszna"

"Kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce"

Na liście miast z listy WHO przodują: Kraków - 4 tys. 188 wymienionych kotłów, Gliwice z 2 tys. 90 zlikwidowanych "kopciuchów", Katowice - 1 tys. 213, Dąbrowa Górnicza - 824 i Sosnowiec - 695. Dół listy to Rawa Mazowiecka - 3, Opoczno - 2 i Brzeziny 2.

- Wysyłając zapytania do gmin spodziewaliśmy się, że liczba wymienionych kotłów nie będzie znacząca, ale to co zobaczyliśmy w odpowiedziach pokazało kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Szef PAS nie kryje, że jest bardzo źle.

- Prawie wszystkie analizowane miejscowości wymieniły nieznaczny odsetek kotłów na węgiel i drewno. W porównaniu z zeszłorocznym raportem PAS liczba wymian kotłów nie uległa znaczącej poprawie. Bez zaangażowania w działania antysmogowe na każdym szczeblu, będziemy czekać jeszcze wiele lat, zanim powietrze w Polsce zacznie spełniać normy – dodał.

Pamiętajmy też, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem każdego roku przedwcześnie umiera 46 tysięcy obywateli

Jak podał PAS, jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły, to korzystano głównie z gminnych programów dotacyjnych, a nie z rządowego programu "Czyste Powietrze" - np. we Wrocławiu korzystając z dotacji gminnych wymieniono 1 tys. 427 kotłów, natomiast w ramach programu "Czyste Powietrze" zaledwie 15. Zdaniem autorów raportu tak niska popularność tego programu świadczy o bardzo niskiej wiedzy o nim, choć niejednokrotnie oferowane jest wyższe wsparcie od programów gminnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
KrzyKacz
3 lata temu
Zasada „zanieczyszczający płaci” została uregulowana Dyrektywą 2004/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004r. w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu. A u nas jest zasada "zanieczyszczającemu się płaci". Przecież gdyby rządzący chcieli podejść do tematu wymiany kotłów i termomodernizacji mieszkań w sprawiedliwy sposób i bez "kupowania" sobie głosów tej części społeczeństwa, która nie dba o środowisko, a promować tych dbających, to powinien obniżyć podatki od nieruchomości tym, którzy za ciężko zarobione pieniądze wymienili piece lub ocieplili mieszkania, a nie dawać pieniądze zanieczyszczającym. Ale u nas od wielu lat promowane jest nieróbstwo i niedbalstwo, nawet wbrew prawu i logice.
Justyna
3 lata temu
Oby jak najszybciej ludzie zaczęli wymieniać kotły, bo cyfry nie kłamią. Stan powietrza jest zatrważający. Dlatego w tym momencie od serca polecę program CzystePowietrze.eu , dzięki któremu otrzymałam dofinansownie do ekologicznego kotła eei pellets polskiego producenta. Dobrze byłoby gdyby ruszyło więcej programów, które dotarłyby do potencjalnych beneficjentów. Myśle tu o edukacji społeczeństwa w kwestiach sposobów ogrzewania, wyboru kotła itd
Zamknięte ust...
3 lata temu
A co tam w Toruniu tyka?
Jarosław
3 lata temu
Pozdrawiam ojca
Osama
3 lata temu
"Cząsteczki o średnicy 0,5 μm utrzymują się w powietrzu i wraz z nimi są wydalane z dróg oddechowych" Anatomia i fizjologia człowieka. Czyli cała sprawa ze smogiem to jest oszustwo. Więcej ludzi umiera z powodu tego że żywność zawiera glifosat.
...
Następna strona