Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Czy należysz do klasy średniej? Wiele zależy od tego, jakie podatki płacisz

35
Podziel się:

Trzy milion osób w Polsce należy do klasy średniej? Tak, jeśli za kryterium uznamy najwyższy próg podatkowy. A zarobki? Tu sprawa nie jest tak oczywista.

Czy należysz do klasy średniej? Wiele zależy od tego, jakie podatki płacisz
W dużym uproszczeniu można też przyjmować, że do klasy średniej należą wszyscy podatnicy, którzy znaleźli się w najwyższym przedziale podatków (PAP)

Nie ma prostego sposobu, by określić przynależność do klasy średniej. Najłatwiej jest uznać, że mowa o osobach płacących najwyższe podatki. Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wskazuje w rozmowie z MarketNews24, że z badań, które prowadził wynika, że chodzi ok. 3 mln ludzi.

- Granica, od której zaczyna się klasa średnia jest niezwykle płynna, kontrowersyjna i trudna do zdefiniowania, w polskich warunkach są to dochody co najmniej 6-7 tys. zł netto - mówi dalej ekspert.

Patrząc parę lat wstecz, najwyższy próg podatku dochodowego jeszcze w 2006 r. przekroczyło 266 467 podatników (1,12 proc), a w 2017 r. już 863 648 (3,45 proc.).

Zobacz także: Ryszard Kalisz ostro o Jarosławie Kaczyńskim. Zdenerwowały go pieniądze

Jak z kolei wynika z danych money.pl, aby w Polsce zaliczyć się do klasy średniej, wystarczy "nie biedować". Drugi próg podatkowy, od którego liczy się "bogatych", ustawiony jest na poziomie niemieckiej płacy minimalnej. Mediana zarobków w Polsce jest niższa niż francuski zasiłek dla bezrobotnych.

Jeśli chodzi o zarobki, za członków klasy średniej uznaje się osoby, których dochód rozporządzalny (zarobki na czysto, po odliczeniu podatków i składek zdrowotnych) na członka rodziny mieści się w przedziale od 67 do 200 proc. mediany całego społeczeństwa.

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2019 roku, by należeć do klasy średniej, trzeba było mieć przynajmniej 1,5 tys. zł dochodu rozporządzalnego na członka rodziny. Czyli do klasy średniej należały wtedy np. dwie osoby zarabiające łącznie na czysto 3 tys. zł albo dwójka rodziców z jednym dzieckiem dostająca łącznie 4,5 tys. zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Rik
3 lata temu
Tak, a przystojny, wysoki facet zaczyna się od 150 cm wzrostu...
Nigdy więcej ...
3 lata temu
Najniższa krajowa i czwórka dzieci i jest gość jedzący kartoflankę .
Logik formaln...
3 lata temu
Z pokrętnego artykułu oraz meandrujących rozpaczliwych komentarzy całkowicie zagubionych czytelników tegoż wyłania się oto potrzeba wprowadzenia systematyki pojęciowej zmierzającej do wydzielenia ostrzejszych granic podziału stopni zamożności w celu porządkującym. Jako, że 6 tysięcy netto na głowę już z trzeciego akapitu działa jak lewy sierpowy na szczękę proponuję katalog następujący - klasa lekkopółśrednia, klasa półśrednia oraz klasa średnia.
inka
3 lata temu
PiS krzyczy ze zabiera BOGATYM. Zapomniał dodać, że wg niego bogatym jest każdy.
podatnik
3 lata temu
Żona 2 tys. mąż 2 tys. Dzieci na swoim. No prawdziwi bogacze. Ponad 1,5 tys. na członka rodziny. Żyć nie umierać, tylko skąd wziąć na opłaty
...
Następna strona