Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Średnia pensja to 5 tys. zł? Nawet nie połowa tego. Oto cała prawda o zarobkach w Polsce

1048
Podziel się

Już prawie bilion złotych rocznie zarabiają Polacy - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. Robi wrażenie? Może i tak. Gorzej, gdy przyjrzymy się bliżej. Wtedy zobaczymy m.in. średnią pensję na poziomie 2,3 tys. zł i... rozpad instytucji małżeństwa.

Średnia pensja to 5 tys. zł? Nawet nie połowa tego. Oto cała prawda o zarobkach w Polsce
Nowe dane Ministerstwa Finansów pokazują całą prawdę o polskich zarobkach i podatkach (money.pl, Rafał Parczewski)
bEifQtvp

982 mld złotych - oto suma rocznych zarobków wszystkich Polaków. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie dane za 2019 rok, w których możemy wyczytać wiele ciekawych rzeczy.

Z tego niespełna biliona złotych najwięcej przypada na pracę etatową - ponad 600 mld zł. Kolejne 250 mld zł to emerytury i renty, a po 40 miliardów zarobili jednoosobowi przedsiębiorcy i zatrudnieni na umowach śmieciowych.

Liczby mogą robić wrażenie. Gorzej, gdy przepuścimy je przez dość gęste sito. Analiza nie pozostawia złudzeń - 5 tysięcy średniej pensji w Polsce to tylko statystyka. Prawda jest zupełnie inna.

bEifQtvr
Zobacz także: Zarobki w Polsce. Średnie wynagrodzenia rosną? "Średnia nie oddaje tego, co mediana"

Wspomniany bilion to oczywiście dochód jeszcze przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne i opodatkowaniem. W rzeczywistości więc Polacy co miesiąc dostają znacznie niższe przelewy. Jakie? Postanowiliśmy to dokładnie przeanalizować.

Średnia pensja? Nie wiem, nie widziałem

GUS twierdzi, że średnia pensja Polaka w 2019 roku wyniosła niespełna 5 tys. zł. Dokładnie 4918,17 zł. To daje 3556 złotych na rękę przy umowie o pracę.

bEifQtvx

Problem w tym, że wielu Polaków takiej pensji na oczy nigdy nie widziało. I poniższe dane pokazują to jak w soczewce.

Choć liczba Polaków w drugim progu podatkowym sukcesywnie rośnie, to wciąż są oni w zdecydowanej mniejszości. 95 proc. z nas nie przekracza 85,5 tys. złotych dochodu rocznie.

bEifQtvy

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że dla 95 proc. Polaków trzeba zastosować pierwszy wers powyższej tabeli. Wiemy z niego tyle, że w tej grupie statystyczny Polak zarabia na rękę... niespełna 28 tys. złotych rocznie (30 121 dochodu minus 2 210 podatku). To daje niespełna 2326 złotych miesięcznie na rękę.

Jeszcze inaczej. Jeśli w pokoju zgromadzimy 20 osób, to statystycznie rzecz biorąc jedna z nich zarabia w ciągu roku około 116 tys. zł (prawie 10 tys. zł na rękę miesięcznie), a 19 pozostałych - ledwie jedną czwartą tego.

Do raportowanych przez GUS 3,5 tys. to bardzo daleko. Tabela pokazuje, jak mocno średnie zarobki zawyżają ci najlepiej zarabiający.

8 miliardów w ulgach

Na szczęście dla Polaków jest coś takiego jak ulgi podatkowe. Dzięki temu te statystyczne 2,3 tys. zł udaje się jakoś "podbić". Najczęściej za pomocą ulgi prorodzinnej.

bEifQtvz

Aż 4,7 mln z nas korzysta z tego udogodnienia. Średnio udaje się dzięki temu obniżyć podatek o 1475 złotych rocznie.

Wszystkie ulgi podatkowe to w sumie ponad 8 miliardów złotych. Popularna w 2019 roku było też odliczenie na termomodernizację - skorzystało z niej prawie 200 tys. z nas. Tu przeciętny Polak odliczył ponad 14 tys. zł.

bEifQtvA

Pozostałe ulgi? Statystyczny podatnik zyskał 551 złotych z ulgi na internet, 1,2 tys. zł z tytułu darowizny na cele kultu religijnego i 216 złotych za oddaną krew. Oczywiście o ile zdecydował się z niej skorzystać.

Rozpad małżeństwa

Co jeszcze widać w danych? Podatki jak na dłoni pokazują... rozpad instytucji małżeństwa w Polsce. Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące wspólnych rozliczeń małżonków.

W wielu przypadkach można dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo dużo zaoszczędzić. Szczególnie, jeśli jeden z małżonków zarabia dużo, a drugi mało albo wcale. Przy wspólnym rozliczeniu znacznie trudniej "wpaść" w 32-proc. stawkę podatku.

Ministerstwo Finansów informuje, że w 2019 roku z tej preferencji skorzystało 8,1 mln Polaków. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to imponująca liczba. Oznacza to bowiem 31 proc. wszystkich podatników.

Ale gdy spojrzymy na dane sprzed lat, to okaże się, że wspólnie rozliczających się małżeństw jest znacznie mniej. Jeszcze w 2010 roku liczba ta przekraczała 10 milionów, co stanowiło ponad 40 proc. wszystkich podatników.

15 lat temu było to z kolei 10,6 mln Polaków, czyli prawie 45 proc. podatników. A u progu XXI wieku - prawie 10,9 mln, co stanowiło ponad 61 proc. wszystkich płacących podatki.

Największy spadek widać w ostatnich dwóch latach. Jeszcze w 2017 roku rozliczało się tak ponad 9 mln podatników. To oznacza, że w ciągu 24 miesięcy liczba ta spadła o milion.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEifQtvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1048)
Czytelnik
17 godz. temu
Emetura to jest świadczenie, nie wynagrodzenie. 5000 to jest średnie wynagrodzenie. Ciekawe że można tego nie wiedzieć i dalej pracować w money.pl OK, może za dużo wymagam.
Kicia
3 tyg. temu
według Nowego Ładu wszyscy zapłacą dodatkowo 9% nowego podatku zwanego "składką zdrowotną" i od razu ubędzie klasy średniej
WACEK
2 miesiące temu
POLOWA POLAKOW PRACUJE 8 GODZIN ZA 4TYSI A NASTEPNIE PO GODZINACH I SOBOTY MA DRUGIE 4 TYSI BEZ PODATKU TAK SAMO EMERYCI 60 LAT I EMERYTURA DZISIAJ TO 3 TYSI I PRACA NA CZARNO ZA DRUGIE 3 TYSI INACZEJ SIĘ NIE DA TAKIE PANSTWO SAMI PO 20TYSI I ZONY SYNOWIE NA STANOWISKACH I O TYM SIE NIE MOWI A W MINISTERSTWACH CALE RODZINY PRACUJA
bEifQtvT
Wtf
2 miesiące temu
Bzdura. Zobaczyć w państwowe siatkę plac pielęgniarki i pochodne zawody nauczyciele etc więc skod taka srednia
Stefek
3 miesiące temu
Bzdura, pensja 10k to standard, tylko trzeba chcieć pracować.
...
Następna strona