Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Dodatek inflacyjny. Francuzi dostaną pomoc od rządu

16
Podziel się:

Francuzi zarabiający mniej niż 2 tys. euro miesięcznie dostaną jednorazowo 100 euro "dodatku inflacyjnego" - zapowiedział w czwartek premier Francji Jean Castex. Ma to zrekompensować wzrost cen energii, paliw i innych produktów.

Dodatek inflacyjny. Francuzi dostaną pomoc od rządu
Francuzi dostaną 100 euro dodatku inflacyjnego na pokrycie rosnących cen energii i paliw (Adobe Stock, Gina Sanders)
bEUTQFxh

Dodatek zostanie automatycznie wypłacony kwalifikującym się do tego pracownikom, samozatrudnionym, bezrobotnym i emerytom. W sumie ze świadczenia skorzysta 38 mln mieszkańców Francji - ogłosił premier na antenie telewizji TF1. Uzupełnił, że pracujący w prywatnych przedsiębiorstwach otrzymają pieniądze pod koniec grudnia, pracownicy sektora publicznego w styczniu, a pozostałe grupy "nieco później".

Castex zaznaczył, że bezpośredni dodatek wydaje się być "najuczciwszym i najskuteczniejszym" rozwiązaniem problemu szybkiego wzrostu cen, który jest szczególnie odczuwalny w przypadku energii i paliw. Podkreślił, że mimo dodatkowych 3,8 mld euro, które rząd wyda na ten program, deficyt budżetowy w 2022 r. nie powinien przekroczyć planowanych 5 proc.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi
bEUTQFxj

Francuzi dostaną dodatek inflacyjny

Premier zapowiedział również, że ceny gazu we Francji zostaną zamrożone na cały 2022 r.; wcześniej ogłoszono zablokowanie podwyżek za gaz do kwietnia przyszłego roku. Zdaniem ekspertów spadek cen gazu w 2022 r. "będzie wolniejszy niż oczekiwano, dlatego wzięliśmy na siebie tę odpowiedzialność i utrzymamy zamrożenie cen przez cały rok" - wyjaśnił Castex.

Polityk dodał, że wzrost cen energii jest jego zdaniem tymczasowy, ale rząd musi podjąć działania, by podwyżki nie hamowały procesu wychodzenia francuskiej gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.

bEUTQFxp

We Francji od 1 października cena gazu dla indywidualnych odbiorców wzrosła o 12,6 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Od stycznia gaz podrożał o 57 proc., co oznacza wydatki większe o średnio 800 euro rocznie. Już wcześniej w październiku Castex zapowiedział ograniczenie do 4 proc. zaplanowanej na luty 2022 r. kolejnej podwyżki cen prądu, która miała wynieść 12 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUTQFxK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Zbych
2 miesiące temu
Jaki hejt? Dla was hejt to wszystko co jest niezgodne z ideologią lewacką.
Zbych
2 miesiące temu
U nas pomaga rząd tym co już nie mają na chleb.Ci co stać jeszcze na chleb to są zamożni.Sposób myślenia powoduje ,że co raz więcej przybywa nam biedoty.
Nxnx
2 miesiące temu
Dodatek inflacyjny napędza inflację czy tym krajem rządzą debile ja nie zarabiam 2 tys euro w Polsce a jestem w ostatnim progu podatkowym patologia
bEUTQFxL
PiS
2 miesiące temu
Tam też rządzi PiS.
Makaron
2 miesiące temu
Przecież to tylko kiełbasa przedwyborcza.