Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Dodatek węglowy do zmiany. Rząd chce ukrócić nadużycia, które sam sprowokował

304
Podziel się:

Proces wypłacania dodatku węglowego ujawnił błędy, jakie rząd popełnił przy konstruowaniu ustawy go wprowadzającej. W myśl przepisów na jedno źródło ogrzewania po 3 tys. zł mogło wziąć kilka rodzin. Dlatego też ma zostać wprowadzona zasada "jeden dodatek na jedno gospodarstwo domowe". Zmian jednak będzie więcej, a dotyczyć będą też np. deklaracji źródeł ogrzewania.

Dodatek węglowy do zmiany. Rząd chce ukrócić nadużycia, które sam sprowokował
Dodatek węglowy do zmiany. Rząd poprawia własne przepisy (PAP, PAP/Leszek Szymański)

O nieprawidłowościach w przepisach powołujących dodatek węglowy w money.pl piszemy od kilkunastu dni. Okazuje się, że świadomy jest również ich rząd, co pokazuje projekt nowelizacji przygotowanej przez gabinet Mateusza Morawieckiego, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Wszystko przez fakt, że skala nadużyć może doprowadzić do sytuacji, w której zaplanowane na program osłonowy 11,5 mld zł może nie wystarczyć.

Dodatek węglowy do zmiany. Oto co szykuje rząd

Najważniejszą zmianą ma być zasada "jeden adres zamieszkania - jeden dodatek". W money.pl pisaliśmy już, że przepisy są tak skonstruowane, że nie mówią o 3 tys. zł na pojedynczą instalację grzewczą, lecz na gospodarstwo domowe. A łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której z jednego kotła korzystają np. dwie rodziny.

W myśl ustawy i jednej, i drugiej należy się 3 tys. zł. To ma właśnie zostać doprecyzowane. Jak podaje "DGP", jeżeli zdarzy się sytuacja, że kilka rodzin spod jednego adresu złoży wniosek o dodatek węglowy, to przypadnie on tym, którzy zrobią to jako pierwsi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zasiłek drożyźniany. Były członek RPP o dwóch koncepcjach na walkę z inflacją

Inną dużą zmianą ma być likwidacja możliwości "aktualizacji" wniosków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Pisaliśmy już, że po uchwaleniu dodatku węglowego Polacy ustawili się sznurkiem przed urzędami, by zmienić swoje deklaracje i wskazać, że ogrzewają dom węglem, tylko po to, by otrzymać 3 tys. zł.

Proceder mógłby się nasilić po ustanowieniu dodatków na inne źródła ogrzewania, dlatego też rząd chce się zabezpieczyć w dwójnasób. Po pierwsze, dodatek na inne źródła ma nie przysługiwać rodzinom, które już uzyskały 3 tys. zł na węgiel. Po drugie, jeżeli główne źródło ogrzewania zostało uruchomione do 30 czerwca 2022 r., to przy przyznawaniu dodatku urzędnicy wezmą pod uwagę deklarację złożoną przed dniem wejścia w życie ustawy o dodatkach na inne paliwa - pisze "DGP".

Ponadto po zmianach przepisów samorządy będą mogły przeprowadzić wywiad środowiskowy. Dzięki temu będą mogły same rozstrzygnąć pojawiające się wątpliwości przy składaniu wniosków.

Dodatek węglowy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowelizacja jest obecnie doszlifowywana, jednak rozmówcy gazety pozostają optymistami. Według źródeł "DGP" aktualizacja przepisów mogłaby wejść w życie już w drugiej połowie września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(304)
Bardzo mądra ...
2 lata temu
do zmiany jest przede wszystkim rząd!!!!
Szary
2 lata temu
a co z tymi co już złożyli jako 4 rodziny pod tym samym adresem? Żenada do kwadratu !!!
sdv
2 lata temu
Wiadomo, że te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej) zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Ludzie muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
Maria
2 lata temu
Adres zamieszkania mam w bloku posiadam również dom który otrzymałam w spadku po rodzicach w którym przepalam jak jest niska temperatura zimą.Czy w takiej sytuacji przysługuje dodatek węglowy ?Mieszkam w nim przez całe lato na zimę wracam do mieszkania w bloku a tylko jeżdżę przepalać w kuchni węglowej żeby nie wyziębić domu.
cvb
2 lata temu
to ten co kupuje węgiel albo po pół jak dwie roidziny kupują a jak sam mieszkam i co mam tylko 3 dostac chośaplę tyle samo
...
Następna strona