Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Dodatek węglowy nie dla wszystkich. Jest luka w przepisach

228
Podziel się:

Przepisy o dodatku węglowym dyskryminują osoby wynajmujące domy jednorodzinne. Chodzi o przypadek właścicieli, którzy zakupili surowce na opał znacznie wcześniej, co podkreślili w umowie z najemcą. W myśl przepisów ustawy nie mogą oni liczyć na wypłatę 3 tys. zł. Choć zarazem jest jedna możliwość, aby otrzymali pieniądze od państwa.

Dodatek węglowy nie dla wszystkich. Jest luka w przepisach
Dodatek węglowy. W przepisach znalazła się luka (zdj. ilustracyjne) (PAP, PAP/Leszek Szymański)

O luce w dodatku węglowym pisze "Dziennik Gazeta Prawna" i zwraca uwagę, że przepisy jasno wskazują, komu przysługuje 3 tys. zł na opał. Są to:

  • osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe);
  • osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dodatek węglowy. Tacy właściciele go nie otrzymają

Jednak przepisy słowem nie wspominają o osobach, które zakupiły surowce na opał jeszcze przed wejściem w życie ustawy, a następnie zawarli umowę najmu domu jednorodzinnego.

"DGP" powołuje się na historię jednego ze swoich czytelników, który wskazał, że znalazł się w takim przypadku i gmina odmówiła mu wypłaty dodatku węglowego, gdyż nie jest on "osobą gospodarującą". Taką interpretację przepisów potwierdziło dziennikowi również Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Racjonowanie energii. Ekspertka: Trzeba się przygotować do zimy

Jest to sytuacja o tyle kontrowersyjna, że zdarzają się przecież przypadki osób, które na gwałt zmieniają swoje deklaracje o tym, jakiego opału używają. Tylko po to, by otrzymać od państwa 3 tys. zł. Oni te pieniądze otrzymają, a właściciele wynajmujący dom, lecz rzeczywiście ogrzewający go węglem – nie.

Dodatek węglowy. Jest jedna furtka

Dziennik wskazuje, że jest jednak jedno rozwiązanie, które pozwoli właścicielowi w takiej sytuacji otrzymać dodatek węglowy. Chodzi o aneks do umowy najmu dotyczący wzajemnego rozliczenia kosztów opału pomiędzy stronami, który dotyczy dodatku węglowego wskazanego w ustawie z 5 sierpnia 2022 r.

W aneksie powinien znaleźć się zapis, iż najemca – jako osoba faktycznie gospodarująca – złoży wniosek w gminie, a pieniądze z tego tytułu przeleje we wskazany w umowie/aneksie numer konta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(228)
adrian
3 miesiące temu
2 miesiące w okresie grzewczym mieszkam na wsi i palę węglem.Dlaczego nie należy mi się dodatek za 2 miesiące?
Kukuryka
3 miesiące temu
Jeśli już kupili po niższej cenie, to dlaczego i co im rekompensować?
Wolna Polska
3 miesiące temu
Będą dawać dodatki a potem przez służby czy urzędników będą szukać tych co brali i traktowali jak złodziei.Upadek PiS co raz bliżej
bgv
3 miesiące temu
Słyszałem , że ceny węgla na Ukrainie są dużo niższe niż u nas . Może by ktoś z naszych " możnych " zainteresował się tematem , zanim ostatnia ryba w odrze zdechnie ? Dlaczego węgla nie transportuje się koleją , tylko po parę ton ciężarówkami ? Tona węgla na kopalni to 1,2 tyś zł .
ali gator
3 miesiące temu
a może czas najwyższy na wprowadzenie kartek na wegiel, gaz, itp? Okaże się że król juz jest nagi
...
Następna strona