Notowania

dymisja
07.01.2019 20:32

Eksperci zaskoczeni dymisją szefa Banku Światowego. "Trump mógł utracić do niego zaufanie"

- To jedna z najbardziej lukratywnych posad na świecie. Nie rezygnuje się z niej tak po prostu. Nie wykluczam, że Jim Jong Kim zrezygnował pod presją Waszyngtonu – mówi money.pl prof. Witold Orłowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jim Jong Kim zrezygnował ze stanowiska szefa Banku Światowego na trzy lata przed upływem kadencji (Fot: NICOLAS ASFOURI)

- Stanowiska szefów Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego są polityczne. W ostatnich dekadach utarło się, że tego pierwszego wybierają Stany Zjednoczone. Możliwe, że Donald Trump utracił zaufanie do Jim Yong Kima i zasugerował mu złożenie rezygnacji – powiedział money pl. ekonomista, prof. Witold Orłowski. Jak dodaje, z tej funkcji nie rezygnuje się tak po prostu.

- Trudno mi sobie wyobrazić, że zadecydowały o tym względy prywatne. To jedna z najbardziej lukratywnych posad na świecie. Nie odchodzi się z niej dlatego, że gdzieś indziej będzie się miało lepiej. Będąc dyrektorem Banku Światowego, ma się wpływ na globalna politykę finansową – komentuje prof. Orłowski.

Inną teorię ma Piotr Kuczyński z DI Xelion. Jego zdaniem nacisk polityczny jest mało prawdopodobny.

- Bank Światowy działa pod dyktando Stanów Zjednoczonych. Waszyngton ma w tej instytucji prawo weta. A Donald Trump potrafi czasem podejmować dziwne decyzje. Jednak, że Jim Yong Kim podjął ostatnio jakąś decyzję, która mgłaby doprowadzić do jego dymisji? Nie wydaje mi się. Prędzej obstawiałbym względy osobiste lub uwikłanie w jakiś skandal – wyjaśnia ekspert.

Jim Yong Kim był szefem Banku Światowego od 2012 roku. Jego kadencja kończy się dopiero za trzy lata. Dymisja nastąpi formalnie 1 lutego, a obowiązki Kima przejmie dotychczasowa dyrektor wykonawcza Banku Światowego - Kristalina Georgiewa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: dymisja, Donald Trump, waluty, pieniądze, bank światowy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-01-2019

półżydKolejna instytucja będzie przejęta przez konglomerat Judenproletariatu .... czas na Żyda na czele BŚ .... zaczyna się końcowe odliczanie

08-01-2019

Buksy Na SeluPolacy smiali sie z Premiera Donalda Tuska ,a Premier Tusk dzis rzadzi Europa . Polacy smiali sie z Przewodniczacego Ryszarda Petru, a … Czytaj całość

08-01-2019

hen-liveA na prezesa NBP Glapińskiego nie ma kto nacisnąc aby podał się do dymisji.Zna za dużo przekrętów PiS bolszewii więc się go boją. No chyba że Stany … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)