Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Emeryci mogą dostać więcej pieniędzy. Jest kilka warunków

25
Podziel się:

Dodatkowe pieniądze w kieszeni seniora to bez wątpienia istotna pomoc, zwłaszcza gdy mówimy o tych, którzy pobierają "gołe" emerytury. Sposobów, by poprawić ich sytuację jest kilka. Niektóre z nich są bardzo proste.

Emeryci mogą dostać więcej pieniędzy. Jest kilka warunków
500+ dla seniora i świadczenia socjalne są w stanie zapewnić emerytom dodatkowe środki do życia (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)
bEDcRKSt

Dla osób, które przekroczyły 75. rok życia i mają prawo do emerytury lub renty oraz tych, którzy (mając takie prawo) są całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji, przewidziany jest tzw. dodatek pielęgnacyjny. Świadczenie wynosi od 239,66 zł do 359,49 każdego miesiąca.

Zasady przyznawania dodatku są proste. Senior musi wykazać zaświadczenie o stanie zdrowia, które wypełni prowadzący go lekarz nie później niż na miesiąc przed złożeniem wniosku. Po złożeniu wniosku do ZUS-u wystarczy poczekać na opinię orzecznika.

Kolejnym sposobem na więcej pieniędzy w portfelu jest tzw. ryczałt energetyczny. Ten przysługuje kombatantom, żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym np. w kopalniach węgla lub kamieniołomach, wdowom i wdowcom mających emeryturę lub rentę po kombatantach. To samo tyczy się emerytek lub rencistek będących wdowami po żołnierzach zatrudnianych przymusowo.

bEDcRKSv
Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

Jak podaje "Super Express", żeby dostać ten dodatek musisz mieć decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub zaświadczenie WKU, a wdowy zaświadczenie organu wojskowego. Potem składasz do ZUS wniosek o przyznanie ryczałtu.

Zasiłki z pomocy społecznej i 500+ dla seniora

Istnieje również możliwość ubiegania się o zasiłek stały w ramach pomocy społecznej. W tym przypadku limity dla osób mieszkających obejmują osoby z dochodem do 776 zł 600 zł dla świadczeniobiorców żyjących z rodziną. Pomoc wynosi od od 30 do 645 zł/ mies.

bEDcRKSB

Dla osób chorujących, niepełnosprawnych, bezrobotnych oraz tych, które są lub mogą być uprawnione do innych świadczeń zabezpieczenia społecznego przewidziano natomiast zasiłek okresowy w kwocie do 418 zł/ mies.

Przypomnijmy, że seniorom ze stwierdzoną niezdolnością do samodzielnej egzystencji przysługuje także "500+". Wystarczy, że dana osoba nie nabyła jeszcze prawa do emerytury ani renty i nie pobiera innych świadczeń ze środków publicznych (lub gdy nie przekraczają one 1272,08 zł brutto).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDcRKSW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
pierniczek
3 dni temu
Niestety, dziadkowie oboje całe życie uczciwie pracowali i teraz budżet im się ledwie spina i tak. Korzystają z niektórych ulg (np. 20% na leki w dozach), ale prąd, żywność, śmieci - wszystko drożeje.
Saba
3 dni temu
Po co pracować skoro niepracujacy większe prawa i przywileje mają pracujący 25 40 lat o nich się zapomina o nich się powinno pamiętać i podwyższać emerytury w 1 kolejności 13 i 14 powinni otrzymać
emeryt.
6 dni temu
Namawiam , głosujcie na PIS.będziecie mogli szybciej iść do pichu .
bEDcRKSX
emeryt.
6 dni temu
Przechodząc na emeryturę , wynosiła onaa netto średnią płacę krajową. Dzisiaj wynosi on najniższą płacę krajową.A ,moje pytanie to, kto odebrał moje pieniądze z emerytury? Wyliczone w ZUS-ie , i mnie nalene?
Super udar cz...
6 dni temu
Dla osób, które przekroczyły 75. rok życia i mają prawo do emerytury lub renty oraz tych, którzy (mając takie prawo) są całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji, przewidziany jest tzw. dodatek pielęgnacyjny. Świadczenie wynosi od 239,66 zł do 359,49 każdego miesiąca
...
Następna strona