Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Emerytura gettowa. Należy się nawet spadkobiercom

169
Podziel się:

Prawo do niemieckiej emerytury dla ofiar prześladowania w czasach III Rzeszy. Tysiące osób mogą pobierać świadczenie, nawet jeśli nie były przetrzymywane w formalnych gettach, jak w Warszawie czy Łodzi. Spadkobiercom również należą się pieniądze.

Emerytura gettowa. Należy się nawet spadkobiercom
Prawo do niemieckiej emerytury. Przysługuje ofiarom III Rzeszy, ale i ich krewnym (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Tysiące ofiar prześladowań w czasach III Rzeszy może mieć prawo do niemieckiej emerytury, ponieważ były izolowane i przetrzymywane, nawet jeśli nie musiały mieszkać w formalnych gettach, takich jak w Warszawie czy Łodzi - informuje dziennik "Tagesspiegel".

Jak ogłosił rząd federalny, w odpowiedzi na interpelację lewicowej posłanki Ulli Jelpke, Federalne Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne (DRV) jest obecnie w trakcie wdrażania nowszego orzeczenia.

W wyroku z 20 maja Federalny Sąd ds. Socjalnych w Kassel orzekł, że ofiary nazistowskie, które musiały żyć w warunkach getta, czyli nie mogły opuszczać miejsca przymusowego pobytu i musiały tam pracować, choć formalnie nie przebywały na terenie getta, mają prawo do tzw. emerytury gettowej.

Termin "getto", którym DRV posługiwał się przy wdrażaniu ustawy z 2002 r., jest zbyt wąski i musi zostać rozciągnięty na porównywalne sytuacje - orzekł Sąd.

Zobacz także: Firma od zera w epidemii? Jak zrobić to szybko i bezpiecznie- money.pl i mBank webinar odc. 5

Zdaniem posłanki Jelpke, Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne musi ponownie rozpatrzyć 5500 wcześniej odrzuconych wniosków o przyznanie emerytury, ponieważ ofiary nie były przetrzymywane w getcie rozumianym jako teren ograniczony murem czy innym ogrodzeniem.

Według Ministerstwa Pracy ponowne sprawdzanie wniosków rozpoczęło się w listopadzie. Nie jest jednak jasne, ile osób może naprawdę na tym skorzystać - wielu uprawnionych mogło już umrzeć, a ich spadkobiercy mogą nie wiedzieć, że oni również mają prawo do pieniędzy, do których byliby uprawnieni ich krewni.

- To zdecydowanie dobra wiadomość, że DRV przeprowadza teraz nowy przegląd z własnej woli - skomentowała Jelpke i podkreśliła, że powinno to zostać zrobione "szybko i z możliwie największą życzliwością".

- Każdy, kto był prześladowany przez nazistowski reżim i nie otrzymał jeszcze emerytury za swoją pracę, musi w końcu ją dostać, bez dalszych "ale" i "jeśli" - powiedziała Jelpke dziennikowi "Tagesspiegel".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(169)
DON
3 lata temu
Moja tesciowa byla zeslana na roboty z rodzicami w wieku pieciu lat ani rodzice ani ona nie dostali odszkodowania bo nie ma na to papierow
asiapra
3 lata temu
A co z rodzinami osób , które zginęły w obozach koncentracyjnych?
Do Redakcji
3 lata temu
Ogromna prośba o podanie gdzie się należy zgłaszać w tej sprawie. Mój Tata był więziony przez blisko 6 lat w obozie jenieckim (więźniowie budowali autostrady w Alpach o kromce chleba i misce zupy z jakichś chwastów). Wyzwolili ich Amerykanie, na wszystko mam dowody, które zostały sprawdzone i zatwierdzone przez to stowarzyszenie które zajmowało się wypłatami. Niestety Tata zmarł w 1972 r., Mamie wypłata nie przysługiwała wg ówczesnych przepisów. Jestem jedynym dzieckiem moich rodziców, więc może chociaż ja mogłabym dostać coś jako wynagrodzenie za 6 lat niewolniczej pracy mojego Taty. Jeśli jakiś prawnik byłby w stanie mi odpowiedzieć, to proszę o maila na ewasw21@wp.pl
wawa
3 lata temu
Aco z emeryturami dla ludzi wiezionych w zamku w MALBORKU przez Krzyzakow?
LOL
3 lata temu
aha czyli na TO ma jśc POdatek od transakcji finansowych jaki chce wymusić UE
...
Następna strona