Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Polacy są za przyspieszonymi wyborami, gdyby Ziobro opuścił rząd

13
Podziel się

Jeśli Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska opuszczą rząd, Polacy chcieliby przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Tak chce niemal połowa z nas.

Polacy są za przyspieszonymi wyborami, gdyby Ziobro opuścił rząd
Polacy chcą przyspieszonych wyborów, jeśli Ziobro i Solidarna Polska odejdą z rządu (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bEqeEDSJ

47,1 proc. badanych chciałoby przyspieszonych wyborów, gdyby Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska opuścili rząd - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" oraz RMF.

Z kolei 23 proc. uznało, że PiS powinien szukać większości rządowej w obecnym parlamencie, np. z PSL i posłami Kukiz’15 lub Konfederacją.

bEqeEDSL

18,9 proc. badanych odpowiedziało, że PiS powinien rządzić dalej, jako rząd mniejszościowy, a 11 proc. powiedziało: "trudno powiedzieć" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zobacz także: Obejrzyj: Co z cenami żywności w 2021? Prognoza

Sytuacja inaczej wygląda wśród wyborców PiS. Tu wygrywa wariant szukania nowego koalicjanta – 44 proc., lub rządu mniejszościowego – 38 proc.

bEqeEDSR

W sondażu zapytano także o to, jak wyniki szczytu UE wpłynęły na pozycję premiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Solidarnej Polski. Z ocen zarówno ogółu badanych, jak i wyborców PiS wynika, że wygranym jest Mateusz Morawiecki.

32,2 proc. badanych uznało, że pozycja Morawieckiego się wzmocniła; 31,6 proc. odpowiedziało, że się osłabiła, a 22,4 proc. powiedziało, że wynik szczytu pozostawił ją bez zmian. Z kolei 13,8 proc. powiedziało: "trudno powiedzieć".

W przypadku Jarosława Kaczyńskiego - 42,4 proc. powiedziało, że wynik szczytu pozostawił jego polityczną pozycję bez zmian; 35,1 proc. - osłabił; 7,6 proc. - wzmocnił; 14,9 proc. powiedziało: "trudno powiedzieć".

Z kolei 62 proc. badanych oceniło, że szczyt osłabił polityczną pozycję ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.17,2 proc. powiedziało, że pozostawił ją bez zmian; 7 proc. uznało, że została ona wzmocniona; a 13,8 proc. powiedziało: "trudno powiedzieć".

bEqeEDSS

Wśród wyborców PiS, 59 proc. oceniło, że szczyt wzmocnił pozycję Mateusza Morawieckiego. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego dominują oceny, że nie wpłynął on na jego polityczną pozycję (ponad połowa wyborców PiS). W przypadku Zbigniewa Ziobry dominują ci, którzy uważają, że jego pozycja osłabła - 39 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqeEDTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
logiczny
7 miesięcy temu
Polacy są za przyspieszonymi wyborami ależ prezes o tym wie !!! ;)))
al405
7 miesięcy temu
Do Naukowca :Śmiała teza , zastanów się nad tym co napisałeś chodzi o żydów. Jeśli masz wiedzę to jako naukowiec przeprowadź dowód . A gdybyś zgłębił ta wiedze do końca , to może się przekonasz że jest inaczej . Wiesz gdzie dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele ? A on jest bardzo blisko.
starsza
7 miesięcy temu
Yes,Yes Yes ! Moje poparcie to ...wyp -cały ten rząd
bEqeEDTn
Mistrzuniu
7 miesięcy temu
Zmniejszyć obciążenia wynagrodzeń, podnieść VAT - niech socjal utrzymuje się z VAT-u, ciekawe co by z tego wyszło :) Co do rządu - ja uważam, że pozycja premiera i wicepremiera Jarosława znacząco się wzmocniły po decyzji na szczycie. Bardzo sprawnie odcinają się od radykalizmu kiedy trzeba.
Polan.
7 miesięcy temu
Skoro Polacy chcą nowych wyborów to na kogo na chwilę obecną głosować. Moim zdanie na dziś nie ma na kogo. Ci co są oraz co byli już pokazali swoją klasę.