Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Emerytury 2019. Zwrot podatku dla niektórych emerytów. W marcu odbędzie się waloryzacja emerytur i zwrot nadpłaconego podatku z ZUS-u

10
Podziel się:

Od marca 2019 roku emeryci powinni spodziewać się większego przypływu pieniędzy. W życie wejdzie zaplanowana waloryzacja emerytur, a także ZUS będzie zwracał nadpłacony podatek dochodowy wynikający ze zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Sprawdź, o ile więcej pieniędzy dostaną emeryci.

Emerytury 2019. Część emerytów dostanie więcej pieniędzy. W marcu waloryzacja emerytur i zwrot nadpłaconego podatku z ZUS-u
Emerytury 2019. Część emerytów dostanie więcej pieniędzy. W marcu waloryzacja emerytur i zwrot nadpłaconego podatku z ZUS-u (Shutterstock.com)

Emerytury 2019. Waloryzacja emerytur od marca

Zgodnie ze zmianami w ustawie o emeryturach i rentach, pierwsze wypłaty emerytur po waloryzacji będą 1 marca 2019 roku. Według założeń rządu, kwota podwyżki przy minimalnej emeryturze wynosić będzie 70 złotych brutto (56 złotych netto). Opierając się na tych założeniach, po podwyżce najniższa emerytura wynosić będzie 1100 złotych brutto. Do tej pory wynosiła 1029 złotych brutto.

Emerytury 2019. W marcu ZUS zwróci nadpłacony podatek

W marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie wypłacał zwrot podatku dochodowego. Z racji tego, że kwota wolna od podatku została zwiększona, emeryci dostaną nawet o 100 złotych większą emeryturę.
Od 1 stycznia 2018 roku kwota wolna od podatku wynosi 8 tysięcy złotych, kiedy to rok wcześniej wynosiła 6600 złotych. Nowa stawka dotyczy osób, które w ciągu zeszłego roku nie przekroczyły 13 tysięcy złotych dochodu.

- Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili — powiedziała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Emeryci nie muszą wypełniać dodatkowych dokumentów do uzyskania tych pieniędzy, ponieważ ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z niego emeryci dowiedzą się, ile wyniosła nadpłata podatku, którą ZUS uwzględni w marcowych wypłatach emerytur.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
emerytka
2 lata temu
nie wszyscy emeryci maja luki w pamieci i zapominaja ze wzgledu na wiek
bogu
3 lata temu
Upał szkodzi redaktorom bo myślą , ze teraz jest rok 2019 ?
Elka
3 lata temu
Ja mam znać się na ZUS, kiedy, ile i jak? Nigdy nikt z ZUS nie przypomni o co chodzi, tylko po latach naliczają braki i odsetki. Nie pomogą nie doradzą tylko gnębią.
emerytka
4 lata temu
emerytka waloryzacja powinna byc przeprowadzona tylko dla emerytow ,ktorzy byli platnikami zus a nie osoby ktore pobieraja emerytury po swoich malzonkach nie placac do zusu ani grosza ,podobnie jest z leczeniem na fundusz tez powinni oplacac swoje leczenie a nie zyc na koszt osob ktore cale zycie pracuja. ta sama sytuacja jest z bezrobotnymi , siedza lesery w domu albo na czarno pracuja a reszta na nich pracuje .Jesli nadal w Polsce bedzie taki system to niema przyszlosci dla Polski.
Emerytka
4 lata temu
Standard, jak zwykle skończyło się, na obietnicach. Żadnego zwrotu podatku, nie było. Najważniejsze, to obiecać...to zawsze dobrze brzmi. Może czas najwyższy, przyznać się, że liczymy na naiwność, emerytów ???