Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Fed podjął decyzje ws. stóp procentowych i dodruku dolara. Czekał na nie cały świat

40
Podziel się:

Amerykański bank centralny zdecydował o stopach procentowych w USA i dalszym drukowaniu miliardów dolarów. Te decyzje będą miały wpływ na cały świat - także na kondycję złotego.

Fed podjął decyzje ws. stóp procentowych i dodruku dolara. Czekał na nie cały świat
Decyzja Fed. Na zdjęciu Jerome Powell, szef amerykańskiego banku centralnego (PAP/EPA, JIM LO SCALZO)

Fed zdecydował się utrzymać stopy procentowe na obecnym, niemal zerowym poziomie. Główna stopa zatem mieści się w przedziale 0-0,25 proc.

W odpowiedzi jednak na rosnącą inflację bank centralny przedstawił harmonogram podwyżek stóp procentowych. Zgodnie z nim zaplanowano trzy kolejne podwyżki stóp procentowych w 2022 roku.

Decyzja Fed. Szybszy koniec dodruku dolara

Istotniejsza decyzja dotyczyła przyszłości programu wsparcia gospodarki (tzw. program QE), w ramach którego co miesiąc drukowane są miliardy dolarów. Bank centralny zdecydował się na szybsze wyjście z programu, co nastąpi już w pierwszym kwartale 2022 roku. Bank tym samym ograniczy skup aktywów o 30 mld dolarów.

To istotne z punktu widzenia walut na całym świecie, także polskiej. Wstrzymanie dodruku dolarów oznaczać będzie odpływ ogromnej ilości pieniędzy, które przez długi czas rozlewały się po światowych rynkach finansowych.

Zobacz także: Inflacja zostanie na lata? Minister finansów: Potrzebujemy spokoju
- To wydarzenie może też mieć spore znaczenie dla polskiej waluty. Jastrzębi Fed może wznowić trend umocnienia dolara, który co do zasady jest dla złotego niekorzystny - ostrzegał Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Symptomy przegrzania amerykańskiej gospodarki

Ekspert XTB zauważył, że od listopada amerykańska gospodarka daje oznaki coraz większego przegrzania. Widać to choćby po wskaźnikach bezrobocia. Stopa spadła do poziomów ostatnio widzianych jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Nowych bezrobotnych natomiast jest najmniej od ponad 50 lat.

Ponadto wyższa niż kiedykolwiek jest sprzedaż detaliczna, którą napędzają transfery socjalne. Do tego jeszcze należy dołożyć znaczący wzrost cen, niewidziany w USA od niemal czterech dekad (inflacja na poziomie 6,8 proc. w listopadzie).

Choć nadmienić należy, że sprzedaż detaliczna za listopad wzrosła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, choć oczekiwano wzrostu na poziomie 0,8 proc. Październikowy odczyt po zrewidowaniu był na poziomie 1,7 proc. m/m.

- Mając to wszystko na uwadze sam fakt, że Fed jeszcze cały czas drukuje pieniądze, dla kogokolwiek myślącego racjonalnie musi być ewidentnym absurdem. Z ekonomicznego punktu widzenia należałoby ów dodruk natychmiast przerwać i podnieść stopy procentowe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Biedaczek
2 lata temu
Ile mamy już sztabek złota?
Toni Wiatr''
2 lata temu
Kierowca autobusu miejskiego w USA w New York 20 lat temu zarabiał 22 $/ godz. Dzisiaj 40 $ /godz, a żyje na niższym poziomie jak 20 lat temu. To jest inflacja.
Jerzy - centu...
2 lata temu
Dodruk , OK. Najważniejsze kto ten szmal dostanie. Na pewno banki komercyjne , a wówczas inflacja w Polsce podskoczy i złoty straci. Ja dostaję każdego roku 1400U$D kowidowo/inflacyjnego . Każde rozdawnictwo pustego pieniądza napędza inflację. Rozpoczął w Polsce ten proce PiS z tym feralnym 500+ i zniszczył gospodarkę .
Adam
2 lata temu
Wystarczyłoby podnieść tylko koszt kredytu hipotecznego i problem z głowy. Stopy szkodzą gospodarce
Econimist
2 lata temu
I tam są mądrzy ludzie, wy się śmiejecie z glapy a wysokie stopy dławią gospodarkę i powodują znaczne spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia. Po decyzji o podniesieniu stóp w Polsce wydłużymy wychodzenie z kryzysu o 2-3 lata...
...
Następna strona