Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Gigantyczna strata rządowej spółki. PGZ jest 1,2 mld zł na minusie

110
Podziel się:

Zarządzana przez Skarb Państwa, czyli przez rząd, Polska Grupa Zbrojeniowa zamknęła poprzedni rok z ogromną stratą 1,2 mld zł. Spółkę czekają zmiany.

Gigantyczna strata rządowej spółki. PGZ jest 1,2 mld zł na minusie
PGZ ze stratą ponad 1,2 mld zł na koniec 2019 r. (East News)

Polska Grupa Zbrojeniowa zamknęła 2019 rok z gigantyczną stratą. Jak sama spółka wskazała w sprawozdaniu finansowym, to strata w wysokości 1 mld 266 mln 611 tys. zł.

Jak tłumaczy spółka, na tak fatalnym wyniku zaciążyła nowa, znacznie obniżona wycena walorów grupy MARS, w której PGZ ma większościowe udziały, ale są też "inne nagromadzone przez lata zaszłości".

Strata z wyceny certyfikatów MARS wyniosła 560 mln zł, a stratę z tytułu trwałej utraty wartości udziałów i akcji spółek zależnych wyceniono na 529 mln zł. W sprawozdaniu ujęto także odpis części udzielonych pożyczek i utworzenie rezerw na zobowiązania pozabilansowe w kwocie 201 mln zł.

Zobacz także: Rekomensaty za prąd przepadły. Minister o sposobach na obniżki

Ilona Kachniarz, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przekonuje , że strata netto PGZ na poziomie sprawozdania jednostkowego za 2019 r. ma charakter jednorazowy. Tłumaczy, że jest konsekwencją zdarzeń gospodarczych z 2019 r. i lat poprzednich.

W opinii obecnego zarządu, strata nie wiąże się z wypływem gotówki i pozostaje bez wpływu na prowadzoną przez grupę PGZ działalność operacyjną oraz realizację kontraktów.

Jak czytamy w dzienniku, niepokojące ubiegłoroczne wyniki i brak radykalnej poprawy sytuacji w PGZ stały się podstawą do przyspieszenia reformy naszego narodowego czempiona zbrojeniowego.

Koncepcję zmian opracowało już Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jak wynika z zapowiedzi Zbigniewa Gryglasa, wiceszefa MAP, już w styczniu przyszłego roku nastąpi radykalne odchudzenie i uproszczenie struktur centrali PGZ.

Wiceminister Gryglas zapowiada, że zasadnicze cięcia kadrowe przewidywane są w obecnej głównej kwaterze PGZ. Biurokratyczna czapka zbrojeniowej grupy kapitałowej ma stać się centrum finansowym obsługującym wzmocnione produktowe domeny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
Vikary
2 lata temu
PGZ -to ostoja dla krewnych, znajomków i towarzyszy z PIS-u, którzy robią tam przeglądy, konsolidacje, weryfikacje i zmiany po to - aby było zamieszanie. A sprzęt dla armii z półki Błaszcak kupi za granicą. Trochę b. nowoczesnego z ograniczoną możliwością jego wykorzystania /ewentualnie pokazy/defilady/ F35 i drony TB2 z problemem ich spięcia w system obronny. Resztę zakupi staroci do remontu. Oczywiście prawie wszystko bez przetargu i offsetu. Głupota i rozrzutność - to cecha obecnego MON-u.
Bandzia
2 lata temu
GK PGZ to typowy kolos socjalistyczny do obsadzania nieudaczników PIS-u na wielu stołkach bez wymagań dla kandydatów w zarządach i radach nadzorczych. Strategia tego kolosa to zbiór generalnie słusznych i dobrze brzmiących haseł, przy braku opisu lub prezentacji instrumentów wdrożenia i wsparcia - cyt. badanie NIK-u.
TIC
3 lata temu
Czego się dotknie ten rząd to w.... du! Ale kabza w portfelach upchana. Państwo w ruinie.
antyklerykal
3 lata temu
zdziwieni , spółki skarbu państwa polski katolickiej służą do wyprowadzania pieniędzy za granicę, siły zbrojne lawendowej demokracji narodowo-katolickiej opierają się na demobilu wojskowym głównych krajów /państwa chrześcijańskiego NATO/ dyktatora USA !!!!!!!
The Gambler
3 lata temu
Taaa ... Polska w ruinie ale kto z PiSem , nie zginie ! Sędziów nie wystarczy do prowadzenia spraw związanych z aferami PiSowskich "geniusiów gospodarki".
...
Następna strona