Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez większych zmian

0
Podziel się:

Początek nowego tygodnia nie przynosi większych zmian na głównych rynkach. Jednoznacznie negatywna wymowa piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy nie doprowadziła do pogłębienia czwartkowej przeceny na giełdach.

Niskie otwarcie ponownie stało się okazją do kupna, ale skala odreagowania wzrostowego była tym razem umiarkowana. W przypadku kontynuacji odbicia na dzisiejszej sesji, należy obserwować zachowanie rynku przy poziomie 1033 na grudniowym kontrakcie na S&P500, gdzie znajduje się 38,2% zniesienie fibo ostatniej fali spadkowej. Katalizatorem ruchu po otwarciu mogą być dane ISM dla usług publikowane o godzinie 16:00.

Dolar zachował się w piątek zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Technicznie rynek nie był "gotowy" na pogłębienie spadku na EURUSD i dlatego pierwsza reakcja na dane, czyli zejście poniżej 1,45 okazało się fałszywe. Ruch wzrostowy jaki potem nastąpił był typową ucieczką krótkich pozycji. Nadchodzący tydzień będzie ubogi jeśli chodzi o dane makroeknomiczne z USA. Dzisiaj rynek będzie reagował na dane ISM z sektora usług i będą to najistotniejsze dane w tym tygodniu. Poza tym w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie EBC i Bank Anglii, ale tutaj żadnych niespodzianek nie będzie. Dolar będzie więc głównie reagował na zmiany sentymentu na giełdach. Większą zmiennością powinny charakteryzować się notowania funta oraz jena. Główne powody to niepewność związana z kursem polityki monetarnej Banku Anglii (w przypadku funta) oraz coraz liczniejsze interwencje słowne japońskich polityków mające na celu powstrzymanie
trendu umocnienia jena.
* EURPLN*

W piątek roztrzygnięta została ciążąca nad rynkiem kwestia dywidendy dla Eureko. W miarę jak pojawiały się kolejne komunikaty dotyczące zawartej ugody stało się jasne, że ruch osłabiający złotego się odwrócił. Kluczowa była informacja, że Eureko zabezpieczyło już na rynku FX przyszłe wpływy z tytułu dywidendy. Złoty błyskawicznie się umocnił mimo dość słabych nastrojów na rynkach globalnych. W drugiej części dnia trend ten jeszcze przyśpieszył w reakcji na gwałtowne umocnienie euro do dolara. Wybicie górą z konsolidacji zostało więc zanegowane, a rynek obronił linię trendu spadkowego. W nadchodzących dniach złoty będzie reagował głównie na zmiany sentymentu na rynkach globalnych.

Momentum wzrostowe z piątku, kiedy to notowania euro wzrosły w relacji do dolara o ponad 100 pipsów w ciągu godziny, dość szybko wyhamowało i obecnie (1,4627) EURUSD znajduje się niewiele powyżej zamknięcia świeczki sygnalizującej kupno na wykresie godzinowym. Najbliższym oporem jest poziom 1,4661, gdzie znajduje się 50% zniesienie fibo ostatnich spadków. Dzisiaj rano podejście w tym kierunku skończyło się niepowodzeniem. Krótkoterminowym wsparciem będzie poziom 1,4570. Impulsem dla rynku popołudniu będą dane ISM dla sektora usług. Kluczowe będzie jednak zachowanie rynków akcji.

* GBPUSD*
W piątek funt ponownie obronił ważne wsparcie przy 1,58. Podobnie jak na eurodolarze sytuacja techniczna sprzyjała odbiciu i notowania brytyjskiej waluty bez specjalnego powodu wróciły wkierunku 1,60. Opublikowane dzisiaj dane PMI dla sektora usług były znacznie lepsze od oczekiwań, ale reakcja rynku była dość umiarkowana. Poziom 1,60 przy zniesieniu 61,8% ostatniego ruchu spadkowego powinien działać jako krótkoterminowy opór techniczny. Jutro w centrum uwagi będą dane o produkcji przemysłowej.

USDJPY

Trend umocnienia jena nieco wyhamował w reakcji na piątkowy ruch wzrostowy na eurodolarze. Osłabieniu jena sprzyjała kolejna interwencja słowna japońskiego ministra finansów Hirohisy Fujii, który stwierdził, że jego państwo jest gotowe na interwencję na rynku FX, gdyby rynek podążał za bardzo w jednym kierunku. Takie wypowiedzi mają wpływ głównie psychologiczny na notowania, a dopóki rzeczywista interwencja nie nastąpi rynek może chcieć "sprawdzić" na jakim poziomie groźba zostanie zamieniona w rzeczywiste działania. Trend na USDJPY pozostaje spadkowy. Najbliższym oporem jest 90,47.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)