Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciekawy tydzień na rynku walutowym. Sprawdź, co się wydarzyło

0
Podziel się:

W poniedziałek (18 lutego) główna para walutowa oscylowała w okolicach 1,3350, sesja była dość senna, nie było również wielu impulsów ze strony szerokiego rynku, taka sytuacja po części była spowodowana brakiem Amerykanów na rynku, którzy obchodzili Dzień Prezydenta. Pod koniec sesji byliśmy na poziomie 1,3360.

Ciekawy tydzień na rynku walutowym. Sprawdź, co się wydarzyło

W poniedziałek (18 lutego) główna para walutowa oscylowała w okolicach 1,3350, sesja była dość _ senna, _ nie było również wielu impulsów ze strony szerokiego rynku, taka sytuacja po części była spowodowana brakiem Amerykanów na rynku, którzy obchodzili _ Dzień Prezydenta _. Pod koniec sesji byliśmy na poziomie 1,3360.

We wtorek (19 lutego) sesja również nie przyniosła przełomu, zmienność kursu pozostawała niewielka i nawet dobry odczyt indeksu Instytutu ZEW z Niemiec (obrazującego nastroje wśród inwestorów instytucjonalnych i analityków w stosunku do sytuacji gospodarczej w kraju) który przypomnijmy wzrósł w lutym z poziomu 31,5 pkt. do 48,2 pkt., wobec prognozy 35 pkt również nie przyniosła zdecydowanej poprawy nastrojów. Pod koniec sesji główna para walutowa była wyceniana na 1,3362.

Dzień później w środę sesja na głównej parze walutowej przebiegała dość zmiennie. Raz górą była strona podażowa, raz popytowa. Ruchy te nie wynikały jednak z odczytów makroekonomicznych, które niestety nie dostarczyły impulsów dla żadnej ze stron. Około godziny 16:00 kurs eurodolara wynosił 1,3387.

Wczoraj (21 stycznia) główna para walutowa kontynuowała zapoczątkowany 1 lutego ruch na południe i mocno straciła na wartości. Pod koniec sesji para EUR/PLN była wyceniana na 1,3207.

Na wspomniane, mocne spadki na głównej parze walutowej wpływ miała środowa publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, która sugerowała zmniejszenie lub nawet wygaszanie programu QE3. Te negatywne nastroje zostały pogłębione przez odczyty indeksów PMI, które ogólnie rozczarowały. W drugiej części sesji pojawiły się odczyty z USA, ale wypadły one neutralnie, więc wpisały się w dotychczasowy trend.
Dziś rano (22 lutego) główna para walutowa była wyceniana na 1,3203. O godzinie 10:00 opublikowany został ndeks Ifo z Niemiec ( Przypomnijmy odczyt: 107,4 pkt. Prognoza 105 pkt.) tylko chwilowo poprawił nastroje, obecnie eurodolar kontynuuje ruch na południe i jest wyceniany na 1,3161.
Fitch podwyższa rating PolskiW poniedziałek (18 lutego) złoty podążał w rytm głównej pary walutowej, a jedynym ważnym odczytem z naszej gospodarki były dane o zatrudnieniu (za styczeń). Wypadły one nieco lepiej od prognoz (przypomnijmy odczyt -0,8 proc. wobec prognozy -0,9 proc.). Pod koniec sesji dolar był wyceniany na 3,1438 PLN, zaś euro na 4,1915 PLN

Dzień później informacją numer jeden na rynku złotego była publikacja dotycząca produkcji przemysłowej w naszym kraju. Przypomnijmy odczytana za styczeń wartość w ujęciu rocznym wyniosła 0,3 proc. wobec prognozy -3,15 proc. i wartości poprzedniej -10,6 procent. Dane te oczywiście zostały przyjęte bardzo ciepło przez rynek i doprowadziły do lekkiego umocnienia naszej waluty względem głównych walut i na chwilę oddaliły widmo dalszej przeceny złotego. Na tamtą chwile dolar był wyceniany na 3,1206 PLN zaś euro na 4,1707PLN.

(20 lutego) w środę z racji, że nie mieliśmy żadnych odczytów z rodzimej gospodarki, nasza waluta uzależniona była od kwotowania głównej pary walutowej oraz wieści z szerokiego rynku, które niestety nie dostarczyły przełomowych impulsów. Z tego względu nasza waluta stabilizowała się na wypracowanych poziomach (niższych niż we wtorek) i wyceniana była na 4,1605 jeśli mówimy o prze EUR/PLN i 3,1103 jeśli chodzi o parę USD/PLN.

Wczoraj (21 lutego) złoty uzależniony był od kwotowań głównej pary walutowej oraz od nastrojów globalnych. Kiedy przez niemal całą sesję główna para walutowa poruszała się na południe, złoty tracił na wartości. W newralgicznych momentach dolar był już wyceniany na 3,1753 PLN, zaś euro nawet na 4,1878 PLN. Po tej mocnej zwyżce kursu złoty nieco odreagował (co było naturalne po tak mocnej deprecjacji). Wszystko wskazywało, że tak właśnie zakończy się wczorajsza sesja, jednak końcówka przyniosła spore zmiany. Mianowice agencja ratingowa Fitch podała do wiadomości, że podwyższa perspektywę ratingu Polski do pozytywnej i potwierdziła rating _ A- _. Ta informacja sprawiła, że złoty zaczął mocno zyskiwać na wartości i pod koniec sesji był wyceniany na 3,1448 PLN, zaś euro na 4,1596

Podczas dzisiejszej sesji nie mieliśmy publikacji z rodzimego rynku, więc złoty uzależniony był od nastrojów globalnych. Na chwile obecną dolar wyceniany jest na 3,1564, euro zaś na 4,1563.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)