Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciężki dzień dla dolara

0
Podziel się:

Dzisiaj dolar tracił na wartości. Wspólna waluta osiągnęła maksimum na poziomie 1,4843.

Ciężki dzień dla dolara

Dzisiaj dolar tracił na wartości. Wspólna waluta osiągnęła maksimum na poziomie 1,4843.

Jedynymi danymi makroekonomicznymi opublikowanymi podczas poniedziałkowej sesji są informacje z rynku nieruchomości USA.

Poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym w styczniu. Prognozuje się wartość spadek o 1,8%. Oczywiście możliwy jest gorszy odczyt ze względu na sytuację w tym segmencie. W tym tygodniu poznamy jeszcze inflację PPI, której wartość szacowana jest na wyższym poziomie niż poprzednio.

Odczyt ten może potwierdzić prognozy ze względu na wzrost cen surowców i towarów, które wpływają na koszt działalności. Indeks zaufania konsumentów podawany przez Conference Bard oczekuje się na poziomie 83 punktów, przy poprzednich 87,9.

Postawa konsumentów i ich oczekiwania będą miały z pewnością znaczący wpływ na konsumpcję i nastawienie do wydatków. Zamówienia na dobra trwałego użytku szacuje się na (-3,5)%. Oczywiście jest to wartość niższa niż poprzednie 5,2.

W nadchodzącym tygodniu prognozuje się zbliżoną liczbę noworejestrowanych bezrobotnych do poprzednich 349 tysięcy. Indeks Chicago PMI szacuje się na 50,5 punktu, przy poprzednich 51,5. Z Europy poznamy dynamikę PKB w Wielkiej Brytanii. Prognozuje się spadek do 2,9%.

Niższe PKB może skutkować wzrostem oczekiwań co do obniżek stóp procentowych. Z Eurolandu poznamy inflację CPI za styczeń. Oczekuje się takiej samej wartości co ostatnio: 3,2%. W związku z dużą liczba informacji makroekonomicznych z USA ten tydzień powinien charakteryzować się większą zmiennością niż ostatnio. Nie można wykluczyć również rozstrzygnięcia sytuacji na globalnym rynku dotyczącej dalszego kierunku zmian.

Złoto pozostaje w pobliżu swoich zeszłotygodniowych maksimów tj. ok. 953 usd/oz. Pokonanie tego poziomu może doprowadzić do dalszych wzrostów, co wpłynie z pewnością na kurs waluty amerykańskiej.

_ O godzinie 15.15 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4828 dolara. _

Sytuacja techniczna eurodolara: od trzech sesji praktycznie się nie zmieniła. Kurs kurczowo trzyma się górnego zakresu ostatnich wahań (1,4800 - 1,4830). Brak wyraźniejszych zmian w kierunku południowym (na mocniejszego dolara) odczytać można, jako oznakę siły strony popytowej. Jednocześnie również widać, że najbliższą barierą - oporem, jest obecnie rejon: 1,4850 - 1,4865. Popołudniowy układ wskaźników technicznych intra day ma neutralny przebieg, co sugeruje, że najbliższe godziny upłyną w dotychczasowym zakresie zmian. Istotną determinantą są zapowiedziane na godzinę 16.00 dane makro zza Oceanu.

RYNEK KRAJOWY

Złoty dziś zyskiwał na wartości. Euro osiągnęło swoje minimum na poziomie 3,5372, a dolar 2,3840. Na takie zachowanie naszej waluty mają wpływ dobre dane makroekonomiczne napływające z polskiej gospodarki oraz oczekiwania, co do dalszych podwyżek stóp procentowych w naszym kraju. Sprzedaż detaliczna przekracza 20%.

Najważniejszą jednak informacją w tym tygodniu będzie decyzja RPP dotycząca poziomu stóp procentowych. Oczekuje się podwyżki o kolejne 25 punktów bazowych do poziomu 5,5%. Poznamy również dynamikę PKB w IV kwartale, która prognozowana jest na poziomie 6%, przy poprzednich 6,4.

Oczywiście potwierdzenie tych prognoz nie byłoby zaskoczeniem. Można się spodziewać spadku wzrostu gospodarczego w tym roku. Jednak prognozy wciąż pozostają optymistyczne, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na rodzimą walutę. Na giełdzie w Warszawie wciąż brak rozstrzygnięcia co do kierunku. Indeks WIG20 pozostaje w pobliżu 3100 punktów.

_ O godzinie 14.29 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,5390, a za dolara 2,3856 złotego. _

Sytuacja techniczna na rynku złotego: Złoty wciąż pozostaje pod wpływem wydarzeń na rynku globalnym. Ponadto kurs naszej waluty stymulowany jest oczekiwaniami, co do podwyżek stóp procentowych przez RPP. Para EUR/PLN osiągnęła wsparcie na poziomie 3,5360, będący dolnym ograniczeniem trendu. Pokonanie tego poziomu może doprowadzić do dalszej aprecjacji złotego. Jednak biorąc pod uwagę posiedzenie RPP może nastąpić w najbliższym czasie odbicie od wspomnianej linii z zasięgiem na 3,5840, jednak dopiero po pokonaniu najbliższego oporu w rejonie 3,5530.

Para USD/PLN pokonała wsparcie na poziomie 2,3915. Świadczyć to może o dalszej aprecjacji złotego. Jednak podobnie jak w przypadku pary EUR/PLN przed decyzją rady może dojść do osłabienia naszej waluty. Najbliższy opór można wyznaczyć na poziomie wspomnianego poprzedniego wsparcia. Pokonanie go może doprowadzić do aprecjacji dolara w rejon 2,4200.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)