Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Adrian Mech
|

Co z tym klifem w USA ?

0
Podziel się

Temat klifu fiskalnego w dalszym ciągu pozostaje w centrum uwagi inwestorów, aczkolwiek bardzo mało prawdopodobne jest zawarcie porozumienia w jego sprawie pomiędzy Republikanami a Demokratami.

Co z tym klifem w USA ?
bDeWyrPF

Koniec roku przebiega pod dyktando negocjacji politycznych w Stanach Zjednoczonych. Codziennie nowe informacje docierające zza oceanu wskazują jednak na brak porozumienia między partiami Demokratów i Republikanów.

Temat _ klifu fiskalnego _ w dalszym ciągu pozostaje w centrum uwagi inwestorów, aczkolwiek bardzo mało prawdopodobne jest zawarcie porozumienia w jego sprawie pomiędzy Republikanami a Demokratami.

Barack Obama został zmuszony do skrócenia swojego urlopu, aby spotkać się w tej sprawie z partyjnymi liderami. Mimo to, w dalszym ciągu nie udało się osiągnąć kompromisu i raczej już się to nie uda, dlatego też można oczekiwać wejścia w życie zneutralizowanego _ klifu fiskalnego _, a więc z wyższym opodatkowaniem najbogatszych. W obecnej sytuacji na rynku możemy dostrzec wzrost awersji do ryzyka wywołanej fundamentalnymi wiadomościami i wzrost wartości dolara amerykańskiego względem euro.

Para EUR/USD tuż po godzinie 14 oscyluje w okolicach poziomu 1,3190 USD, znacznie poniżej czwartkowego maksimum 1,3283 USD.

bDeWyrPH

Dzisiejsze notowania na rynku eurodolara Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W nocy pojawiły się również publikacje makroekonomiczne z Japonii, które okazały się rozczarowujące i wpłynęły na osłabienie jena. Słabsze od oczekiwań analityków wyniki związane były przede wszystkim z produkcją przemysłową, która w listopadzie wyniosła -5,8 proc. r/r wobec poprzedniej wartości -4,5 proc. r/r. Natomiast, zgodna z oczekiwaniami okazała się bazowa inflacja CPI, której odczyt wyniósł -0,1 proc. r/r wobec konsensusu -0,1 proc. r/r. Tym samym, końcówka roku upływa pod znakiem wyprzedaży japońskiego jena.

U progu otwarcia rynków w USA dolar kwotowany jest po ok. 86,08 JPY, podczas gdy jeszcze dzisiejszy szczyt wynosił 86,64 JPY. W dłuższym horyzoncie czasowym spodziewana jest realizacja zapowiedzi kontynuacji wysoce ekspansywnej polityki monetarnej przez Bank Japonii, co niejednokrotnie zapowiadał nowy premier Shinzo Abe i powinno prowadzić do dalszego osłabienia japońskiej waluty.

Polski złoty na koniec tygodnia zachowuje się bez większych zmian. Informacje z szerszego rynku również nie mają większego wpływu na notowania rodzimej waluty, a specyficzny okres i dość płytki rynek nie powinny sprzyjać trwałym ruchom. Jednakże, w bliskiej perspektywie można się spodziewać kontynuacji trendu spadkowego pary EUR/PLN w kierunku poziomu 4,00 PLN. Wczesnym popołudniem euro notowane jest nieco poniżej 4,08 PLN.

bDeWyrPN

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDeWyrQi
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)