Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz więcej przemawia za obniżką stóp

0
Podziel się:

Dziś kończy swoje dwudniowe posiedzenie Rada Polityki Pieniężnej. Zdania co do decyzji są mocno podzielone, gdyż coraz więcej czynników przemawia za obniżeniem kosztu pieniądza.

Dziś kończy swoje dwudniowe posiedzenie Rada Polityki Pieniężnej. Zdania co do decyzji są mocno podzielone, gdyż coraz więcej czynników przemawia za obniżeniem kosztu pieniądza.

Rada jednak wydaje się mieć inne zdanie w tej kwestii i na dzisiejsza decyzja najprawdopodobniej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, nie można jednak wykluczyć niespodzianki. Rada nie dysponuje jeszcze danymi, które poznamy dzisiaj (sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia)
oraz najważniejsze, czyli dynamika PKB za III kwartał (dane zostaną opublikowane w piątek). Sądzimy jednak, że komunikat będzie wydany w łagodnym tonie i pierwszych obniżek stóp procentowych spodziewamy się dopiero na początku 2009 roku, ponieważ do tej pory na grudniowych posiedzeniach nie zmieniano stóp procentowych, głównie ze względu wcześniejszego posiedzenia RPP (w tym roku jest to 16-17 grudnia). O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o październikowej sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia. Nasze prognozy wskazują, że wysoka dynamika sprzedaży się utrzyma i wyniesie 8,9 proc. w ujęciu rocznym, co wynika głównie z silnego popytu wewnętrznego i nadal mocno rosnącym płacom. Stopa bezrobocia
najprawdopodobniej pozostanie na niezmienionym poziomie 8,9 proc.

Kalendarz makroekonomiczny na dziś obfituje w publikacje. Oprócz wyżej wymienionych danych z Polski, o godzinie 10:30 czeka nas publikacja raportu o dynamice PKB w Wielkiej Brytanii, której gospodarka najprawdopodobniej skurczyła się w III kw. o 0,5 proc. q/q. O godzinie 14:30 rozpoczyna się seria danych z USA. Najważniejsze z nich to zamówienia na dobra trwałego użytku (prognoza -2,5 proc. m/m), indeks Chicago PMI (prognoza 38,5 pkt.) oraz sprzedaż nowych domów (prognoza -3 proc.).

Nie cichną echa wczorajszej decyzji Rezerwy Federalnej, która przeznaczy na walkę z kryzysem 800 mld USD. Nowy zastrzyk gotówki przewyższa kwotę, która ma zasilić rynek dzięki tzw. planowi Paulsona.

Fed będzie kupował dług Fannie Mae, Freddie Mac i innych instytucji do kwoty 600 mld USD i dzięki temu mają zwiększyć się środki przeznaczane na kredyty hipoteczne. Dodatkowo, Rezerwa Federalna pożyczy do 200 mld USD firmom kupującym instrumenty bazujące na długu konsumentów i małych przedsiębiorstw, co z kolei ma zwiększyć dostępność kredytu konsumpcyjnego. Publikacja tej wiadomości przełożyła się na wzrost zmienności kursu EURUSD, który otarł się o poziom 1,3085, najwyższy pod początku listopada, przyćmiła natomiast publikację raportu o dynamice amerykańskiego PKB, które w III kw. spadło o 0,5 proc. (weryfikacja z -0,3 proc.), najmocniej od 7 lat.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)