Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar drożał, euro taniało

0
Podziel się:

Zdecydowana poprawa nastrojów na rynkach finansowych, przy jednoczesnym silnym spadku kurs EUR/USD, przełożyły się w środę na umocnienie złotego do euro oraz osłabienie do dolara.

Dolar drożał, euro taniało

O godzinie 17:34 kurs USD/PLN testował poziom 3,3558 zł, rosnąc o 0,9 gr w stosunku do zamknięcia z dnia wczorajszego. Kurs EUR/PLN spadł natomiast o 3,5 gr do 4,0977 zł.

Wczorajszy zwrot na Wall Street, podyktowany m.in. zaskakująco silnym wzrostem indeksu zaufania amerykańskich konsumentów w maju, dał inwestorom nadzieję na odwrócenie tendencji spadkowej na giełdach, windując mocno w górę europejskie indeksy. Idący z tym w parze spadek apetytu na ryzyko, wpłynął zaś na wzrost popytu na złotego. Szanse na jego umocnienie do wszystkich głównych walut pogrzebał jednak silny spadek kursu EUR/USD.

Para ta wróciła do poziomu 1,22 dolara z 1,2371 wczoraj na zamknięciu, zaprzepaszczając szanse na silniejszą korektę wzrostową. Pozytywny wpływ na notowania złotego mogły też mieć, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), kwietniowe dane o bezrobociu. Ku zaskoczeniu rynku, stopa bezrobocia spadła do 12,3 proc. z 12,9 proc., podczas gdy oczekiwano jej spadku jedynie do 12,6 proc.

Źródłem optymizmu była też wypowiedź prezesa GUS, że "w I kw. tempo wzrostu PKB nie powinno odbiegać od 3,3 proc. zanotowanych w IV kw. 2009 roku". Inwestorzy zignorowali natomiast kwietniowy spadek sprzedaży detalicznej w Polsce o 1,6 proc. w skali roku (oczekiwano wzrostu o 4,5 proc.), interpretując to jako czynnik jednorazowy, wywołany Żałobą Narodową.

W kolejnych dniach złoty będzie pozostawał pod wyłącznym wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Wpływ ten będzie moderowany przez zmiany kursu EUR/USD. Oczekiwana na giełdach wzrostowa korekta wcześniejszych spadków powoduje, że należy liczyć się z umocnieniem polskiej waluty. Umocnienie to może być naprawdę silne, gdyby jednocześnie do góry ruszył kurs eurodolara.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)