Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar ponownie pod presją wyprzedaży

0
Podziel się:

Po wczorajszym, popołudniowym umocnieniu dolara, dziś sytuacja się odwróciła. Inwestorzy na nowo zinterpretowali komunikat FED, zapominając o podtrzymaniu przez Bank Rezerwy Federalnej zdecydowanego nastawienia w walce z inflacją.

Po wczorajszym, popołudniowym umocnieniu dolara, dziś sytuacja się odwróciła. Inwestorzy na nowo zinterpretowali komunikat FED, zapominając o podtrzymaniu przez Bank Rezerwy Federalnej zdecydowanego nastawienia w walce z inflacją.

Na pierwszy plan wyszły słowa o spowolnieniu gospodarczym w Stanach z powodu sektora nieruchomości, które jednakże nie przeszkodzi największej gospodarce świata rozwijać się w umiarkowanym tempie. Rynkowi gracze przyjęli takie wiadomości optymistycznie. Oznaczają one, że kryzys w sektorze pożyczek hipotecznych jest i jest on na tyle poważny, by zniechęcić FED do podwyżek stóp. Sytuacja jednak nie jest tak zła, by wymuszać konieczność pozbywania się akcji i lokowania w bezpiecznych obligacjach USA, co zazwyczaj sprzyjało dolarowi.

Dziś inwestorzy redukowali zaangażowanie w tych papierach. Łatwo zorientować się w tej tendencji, obserwując rentowności długu amerykańskiego, które rosły w czasie, gdy traciła waluta USA. Kapitał przepływał na parkiety giełd europejskich, które w dzień notowały ponad 1-procentowe wzrosty. Przełożyło się to na aprecjację EUR/USD, który z poziomu 1,3720 zwyżkował do 1,3810.

Wzrostom EUR/USD sprzyjały dzisiejsze dane z Wlk. Brytanii. Opublikowany bardziej „jastrzębi" raport BoE o inflacji w tym kraju zatarł prodolarowe wrażenie po komunikacie FED i umocnił funta oraz euro. W najbliższych godzinach możliwy jest atak na szczyty (1,3852 USD) i tym, co może go powstrzymać jest tylko silny spadek amerykańskich indeksów giełdowych po kolejnej porcji negatywnych informacji z gospodarki USA, pociągających za sobą wzrost awersji do ryzyka i umocnienie jena.

Złoty był dziś wyraźnie droższy. Jego zachowanie przypominało o sile naszej waluty sprzed wstrząsów na rynkach finansowych. Widoczna aprecjacja euro wobec dolara oraz słabszy japoński jen i lepsze nastroje na giełdach Europy sprzyjały złotemu, który tradycyjnie już, nie zważając na polityczne turbulencje, zyskiwał na wartości. Euro osłabiło się nieznacznie z 3,7800 do 3,7700 PLN. Wyraźniejszy był ruch na dolarze, który stracił 2 grosze, zniżkując z poziomu 2,7500 do 2,7300 PLN. Takiego ocieplenia nastrojów nie widać było na warszawskim parkiecie, gdzie umiarkowane „plusy" z biegiem czasu przechodziły w ujemne wyniki indeksów.

Świadczy to o dużej ostrożności inwestorów, którzy nie chcąc ryzykować kolejnej nagłej zmiany tendencji czekają na potwierdzenie wzrostów przez amerykańską giełdę. Można oczekiwać, że jeżeli dziś spisze się ona dobrze, to w reakcji na to osłabi się dolar, co przełożyć się powinno na silniejszego złotego.

dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)