Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolar słabnie w oczach

0
Podziel się:

Poniedziałkowe notowania nie były korzystne dla amerykańskiej waluty, która uległa znacznemu osłabieniu wobec euro. Poranna publikacja wskaźnika PMI dla przemysłu strefy euro we IX na poziomie 56,6 pkt (oczekiwane 56,5) pozytywnie wpłynęła na sentyment do wspólnej waluty.

bEUlekFx

Inwestorzy zwiększali wolumen długich pozycji w eurodolarze oczekując słabej publikacji wartości ISM w przemyśle za IX w USA. Odczyt na poziomie 52,9 pkt (oczekiwane 53,5) pokazał większy od oczekiwań spadek wartości tego wskaźnika, co wpłynęło na dalsze osłabienie dolara. Jest to kolejna publikacja budująca obraz gospodarki amerykańskiej, w której spowolnienie gospodarcze zatacza coraz szersze kręgi. Ciekawym dopełnieniem z tego względu będzie piątkowy raport o stanie zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Amerykańską walutę osłabiają w tym tygodniu również oczekiwania rynku na kolejna podwyżkę stóp procentowych w strefie euro, gdzie podniesienie kosztu pieniądza o 25 pb do 3,25% na czwartkowym posiedzeniu EBC jest niemal pewne. O godz. 16.45 za euro płacono 1,2750 dolara amerykańskiego.

Złoty rozpoczął tydzień od umocnienia zarówno do dolara jak i do euro. Poranna publikacja wrześniowego wskaźnika PMI obrazującego aktywność w przemyśle na poziomie 53,5 pkt wobec oczekiwanych 53,8 pkt nie wpłynęła zasadniczo na nastroje rynku, bowiem utrzymująca się powyżej 50 pkt wartość wskaźnika świadczy o wzrastającej aktywności. Znaczne umocnienie złotego wobec dolara to zasługa głównie osłabienia amerykańskiej waluty na rynku międzynarodowym. Umocnienie złotego wobec euro było mniejsze, gdyż z Węgier napłynęła informacja o poddaniu się w drugiej części tygodnia przez premiera Gyurcsany’ego głosowaniu nad wotum zaufania dla jego rządu. Ewentualna dymisja gabinetu w Budapeszcie może wpłynąć na zmniejszenie zaangażowania w regionie ze strony inwestorów zagranicznych, gdyż może to grozić zaprzestaniem reform budżetowych na Węgrzech. O godz. 16.45 za euro płacono 3,9630, a za dolara 3,1070 złotego.

bEUlekGa
dziś w money
komentarze walutowe
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)