Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Regulski
|

Dzień decyzji banków centralnych

0
Podziel się:

Wtorkowa sesja przyniosła nieznaczne osłabienie złotego. Kurs USD/PLN wzrósł do 2,5250 natomiast EUR/PLN do 3,6380. Dzisiejsze osłabienie dolara amerykańskiego względem większości walut przełożyło się na spadek kursu USD/PLN do poziomu 2,5080.

Dzień decyzji banków centralnych

Wtorkowa sesja przyniosła nieznaczne osłabienie złotego. Kurs USD/PLN wzrósł do 2,5250 natomiast EUR/PLN do 3,6380. Dzisiejsze osłabienie dolara amerykańskiego względem większości walut przełożyło się na spadek kursu USD/PLN do poziomu 2,5080.

Wartość euro wyrażana w złotym obniżyła się o 1 gr i wynosi obecnie 3,6270. Amerykańska waluta traci na wartości ze względu na oczekiwania inwestorów na kolejną obniżkę kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie nastąpi ona już dzisiaj. Fakt ten może sprawić, że kursy par USD/PLN oraz EUR/PLN ponownie zbliżą się do psychologicznych barier odpowiednio 2,50 oraz 3,60 i podjęta zostanie próba ich przebicia. W kolejnych godzinach wartość dolara względem złotego prawdopodobnie obniży się do poziomu 2,49 natomiast euro do 3,61 zł.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy również z Polski decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Nie powinna ona jednak znacząco wpłynąć na notowania złotego. Oczekuje się, że koszt pieniądza w naszym kraju zostanie pozostawiony bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej wstrzyma się prawdopodobnie z interwencją, by lepiej przyjrzeć się skutkom swej decyzji sprzed dwóch miesięcy kiedy to podniosła stopy. Obserwowane w ostatnim czasie umocnienie złotego hamuje wzrost inflacji w Polsce wobec czego instytucja ta nie jest zmuszona do podejmowania kroków w celu obniżenia dynamiki cen.

Efekt ten może sprawić, że już do końca bieżącego roku koszt pieniądza w naszym kraju nie zostanie podniesiony. Pewność co do takiego rozwoju wydarzeń burzą ostatnie ,,jastrzębie" wypowiedzi niektórych przedstawicieli RPP, którzy ostrzegają, że w kolejnych miesiącach dokona się znaczny wzrost inflacji. Wobec tego istotny może okazać się komentarz członków Rady na dzisiejszej konferencji, która zostanie zorganizowana po zakończeniu trwającego od wczoraj spotkania.

Kurs EUR/USD w ostatnich godzinach ponownie wspiął się na szczyty, osiągając maksymalnie poziom 1,4467. Inwestorzy w dalszym ciągu dyskontują ewentualną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych w USA. Decyzję w tej sprawie amerykański Komitet Otwartego Rynku poda już dzisiaj na konferencji, która rozpoczyna się o godz. 19.15 naszego czasu. Do tej chwili kurs EUR/USD może zbliżyć się do poziomu 1,45.

Do deprecjacji amerykańskiej waluty przyczyniła się również wczorajsza wypowiedź byłego szefa FED Alana Greenspana Stwierdził on, że bardzo prawdopodobne jest, że wartość dolara w długim terminie jeszcze się obniży. Jego zdaniem przyczynić się ku temu może m. in. deficyt rachunku obrotów bieżących w USA.

Na początku dzisiejszej sesji poznaliśmy decyzję odnośnie wysokości kosztu pieniądza w Japonii. Tamtejszy bank centralny pozostawiły stopy procentowe bez zmian. Dodatkowo instytucja ta obniżyła prognozy odnośnie wzrostu gospodarczego swego kraju oraz dynamiki wzrostu cen na koniec I kwartału 2008 roku. Zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych w Japonii w najbliższych miesiącach. W reakcji na te doniesienia jen uległ nieznacznemu osłabieniu.

W kolejnych godzinach poznamy również kilka istotnych danych makro. Ze Stanów przedstawiony zostanie wskaźnik zatrudnienia ADP za październik, który może dać pogląd na to jak wypadną piątkowe dane na temat liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, ang. payrolls. Ponadto z tego samego kraju poznamy pierwsze szacunki dynamiki PKB w trzecim kwartale. Jeśli jednak dane te nie będą znacznie odbiegać od prognoz, inwestorzy zlekceważą je, oczekując już na decyzję amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku. Jeśli instytucja ta zaskoczy rynek pozostawiając stopy bez zmian, bądź obniżając je o 50 punktów bazowych zmienność kursów walut z pewnością znacznie wzrośnie. Z tych dwóch scenariuszy o wiele bardziej prawdopodobny wydaje się być pierwszy.

Realizując go przedstawiciele FOMC, ukróciliby nieco szerzący się ostatnio na rynkach moralny hazard, w myśl którego inwestorzy nie rezygnują z ryzykownych transakcji, wierząc, że na wypadek kłopotów amerykańskiej gospodarki zostanie w ich stronę wyciągnięta pomocna dłoń w postaci obniżki stóp. Jednak przykład interwencji z ostatniego miesiąca wskazuje, że FOMC stara się raczej postępować zgodnie z oczekiwaniami rynku i na decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian może się zwyczajnie nie odważyć.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)