Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Gąska
|

Dziś powinno być ciekawiej na rynku

0
Podziel się:

Dzisiejszy dzień powinien przynieść już pewne ożywienie handlu, gdyż popołudniu na rynek powrócą inwestorzy z USA, którzy wczoraj świętowali Dzień Pracy.

Dzisiejszy dzień powinien przynieść już pewne ożywienie handlu, gdyż popołudniu na rynek powrócą inwestorzy z USA, którzy wczoraj świętowali Dzień Pracy.

Do większej aktywności może dziś inwestorów skłonić także kalendarz wydarzeń, a zwłaszcza dwie pozycje się w nim znajdujące: rewizja dynamiki PKB Strefy Euro w II kwartale oraz indeks ISM dla amerykańskiej gospodarki, które to dane rzucą nieco światła na koniunkturę gospodarczą w obu tych obszarach gospodarczych.

Z drugiej strony wydarzenia zaplanowane na drugą część tygodnia, a w szczególności decyzja EBC w sprawie stóp procentowych oraz raport z amerykańskiego rynku pracy będą z kolei czynnikami, które będą skłaniać uczestników rynku do wstrzymania się z decyzjami do czasu ich opublikowania.

Utrzymująca się w dalszym ciągu niepewność inwestorów co do dalszego rozwoju sytuacji sprzyja postawie wyczekującej zwłaszcza w sytuacji, gdy na rynek nie docierają negatywne informacje o kolejnych instytucjach dotkniętych lub zagrożonych kryzysem na rynku kredytów hipotecznych w USA.

Pamiętajmy jednak, że pojawienie się takich wieści spowoduje gwałtowną reakcję w postaci ucieczki kapitału z ryzykownych aktywów, co oznacza, że ryzyko inwestycyjne wciąż jest wysokie i dlatego nie szanse na powrót większego apetytu na ryzyko są obecnie znikome.

Uspokojenie na rynkach akcyjnych, jakiego w ostatnim czasie jesteśmy świadkami jest jak na razie tylko korektą gwałtownej wyprzedaży z przełomu lipca i sierpnia, co sprawia, że rynkom tym w dalszym ciągu ciążyć mogą inwestorzy realizujący zyski lub ograniczający straty.

Jeśli chodzi o rynek krajowy to złotówka porusza się w rytm wydarzeń międzynarodowych, co oznacza, że wzrost ryzyka inwestycyjnego ogranicza ilość kapitału, który płynie do Polski.

Przełożyło się to od razu na poziom kursów par złotowych, które co prawda sporo spadły od czasu eskalacji awersji do ryzyka na początku sierpnia, jednak wciąż znajdują się sporo powyżej lokalnych, lub nawet historycznych dołków ustanowionych w połowie lipca.

Obecnie EURPLN znajduje się w okolicy 3,81-3,82, natomiast USDPLN w rejonie 2,80, a o kierunku dalszego ruchu zadecyduje zachowanie się eurodolara no i oczywiście rynek jena(EURJPY i USDJPY), gdyż obraz techniczny tych rynków wiąże się z ryzykiem spadków kursów tych par walutowych.

W dniu dzisiejszym rynek powinien jednak zachować spokój i poruszać się w kierunku wskazywanym przez dane makro. Dzień rozpoczniemy od informacji ze Strefy Euro(11:00) na temat dynamiki PKB w II kwartale oraz inflacji PPI.

Oczekiwania rynku kształtują się na poziomie 2,5% w przypadku PKB oraz 1,7% w przypadku PPI. Wartości wyższe powinny wesprzeć dziś wspólną walutę, co pomogłoby w powstrzymaniu spadków kursu EURUSD. Popołudniu z kolei przeniesiemy się za ocean, gdzie o godzinie 16:00 opublikowane zostaną dynamika wydatków budowlanych oraz indeks ISM.

Ważniejszy jest oczywiście indeks ISM, którego wartość wyższa od oczekiwanych 53 będzie wspierać amerykańską walutę, podobnie zresztą jak wyższa od 0% dynamika wydatków budowlanych. Wydaje się, że w dniu dzisiejszym będziemy świadkami próby dalszych spadków eurodolara, gdyż przemawia za tym z jednej strony sytuacja techniczna, a z drugiej także fundamenty, gdyż inwestorzy odkręcają obecnie swoje oczekiwania kolejnych podwyżek stóp przez EBC.

Wydaje się jednak, że trwałe pokonanie wsparcia z okolic 1,358-1,36 będzie dziś utrudnione i większość ataków powinna zostać powstrzymana właśnie w tym rejonie, choć możliwe są wybicia w rejon 1,3550.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)