Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

EBC w rękach Budesbanku

0
Podziel się:

Mario Draghi czuje potrzebę nowej jakości polityki EBC i chętnie zbliżyłby ją do polityki Fed czy Banku Anglii. Jednak wczorajsza konferencja dała jasno do zrozumienia jak silny jest głos niemieckiego Bundesbanku.

 Przemysław Kwiecień 
  
Analityk XTB
Przemysław Kwiecień Analityk XTB

Zamiast mowy o kupowaniu hiszpańskich obligacji przewijały się hasła _ stabilność cenowa _ i _ niezależność banku centralnego _. Rentowności hiszpańskich obligacji są już wyraźnie powyżej 7 proc. i inne rynki też mogą oddać ostatnie zwyżki. Dziś raport z amerykańskiego rynku pracy. EBC: możemy pomóc, ale... Napięcie przed czwartkowym posiedzeniem EBC było ogromne.

W istocie wystąpienie szefa EBC przed tygodniem odwróciło losy notowań na większości rynków - zawoalowana zapowiedź kupna hiszpańskich obligacji stała się źródłem ogromnej fali optymizmu. Wydawało się, iż w takiej sytuacji Draghi ma zielone światło przynajmniej na odmrożenie programu SMP. Niektórzy mówili nawet o licencji bankowej dla ESM (co, jak podkreślaliśmy w komentarzach, od początku było nierealne). Jednak nic takiego nie nastąpiło.

Fraza wyczytana na początku wystąpienia, mówiąca, iż EBC MOŻE w pewnych okolicznościach zdecydować się na bezpośrednią interwencję na rynkach mogła brzmieć nieźle, ale w praktyce jej znaczenie jest bardzo niewielkie. W pewnym skrócie sprawa interwencji EBC mogłaby wyglądać tak: - kraj, który jest w tarapatach kieruje prośbę do EFSF (później ESM) o interwencję na rynku długu - rząd tego kraju zobowiązuje się do wypełnienia pewnych celów fiskalnych (czyli podobnie jak przy programach pomocowych)
-EBC dopiero wtedy decyduje, czy dodatkowo zainterweniować na rynku długu.

Mówiąc krótko, widać tu zdecydowany sprzeciw niemieckiego Bundesbanku dla udzielania jakiejkolwiek pomocy _ poza regulaminem _. Tymczasem przypomnijmy, iż hiszpański rząd do tej pory bronił się przed oddaniem suwerenności w zakresie polityki fiskalnej (punkt 2 z listy powyżej), a z słów szefa EBC wynika, iż nawet gdyby to zrobił, nie byłoby gwarancji, iż EBC zdecyduje się na zakup długu tego kraju. Wnioski? Całe zamieszanie wokół EBC rozpoczęte w ubiegłym tygodniu przez Nowotnego i rozkręcone przez Draghiego niewiele zmieniło - poza cenami na rynku, które teraz teoretycznie powinny _ oddać _ zmiany wywołane nadziejami z poprzednich dni.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)