Notowania

waluty
05.09.2011 17:39

Emocje nadal rosną

Wprawdzie dzisiaj Europejski Bank Centralny poinformował, że w zeszłym tygodniu w ramach interwencyjnych zakupów kupił obligacje aż za 13,3 mld EUR (wobec 6,651 mld EUR wcześniej), to inwestorzy to zignorowali.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wprawdzie dzisiaj Europejski Bank Centralny poinformował, że w zeszłym tygodniu w ramach interwencyjnych zakupów kupił obligacje aż za 13,3 mld EUR (wobec 6,651 mld EUR wcześniej), to inwestorzy to zignorowali. I słusznie, bo wiara w to, że takie działania są w stanie powstrzymać niekorzystny trend, jest coraz mniejsza.

Zresztą przyszły szef Europejskiego Banku Centralnego (Mario Draghi zastąpi J.C.Tricheta 1 listopada) dał dzisiaj do zrozumienia, iż działania ECB nie będą wieczne, a piłka leży teraz po stronie polityków – zaznaczył, iż powinni oni dokapitalizować Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF), tak aby uspokoić obawy inwestorów, czy dotychczasowe fundusze są wystarczające.

Główne działanie to jednak szybkie reformy polityczne i fiskalne, które mogą przywrócić zaufanie inwestorów. Tymczasem na rynku zaczynają się pojawiać spekulacje o możliwej obniżce ratingu dla Włoch ze strony agencji S&P (obecnie A+ z perspektywą negatywną), co miałoby być odpowiedzią na słabnącą wolę włoskich polityków do przeprowadzenia koniecznych reform.

Oczywiście kluczowa nadal pozostaje też sytuacja w Grecji – można odnieść wrażenie, że rynek nie jest przygotowany na scenariusz _ twardego _ bankructwa, który może zadziałać jak _ bomba kasetonowa _ – trudno określić skalę strat dla sektora bankowego, a także jaki będzie i czy będzie, efekt domina na rynkach finansowych. Stąd też nie dziwi, że obecnie najbardziej pożądanym towarem są bezpieczne aktywa – złoto, frank i zwłaszcza dolar, ze względu na płynność amerykańskiego rynku obligacji.

EUR/USD: Spadki EUR/USD trwają już 5 dzień z rzędu. To jednak wcale nie oznacza, że możemy wkrótce spodziewać się przełomu. Dzisiaj rynek próbował złamać kluczowe okolice 1,4050, wskazywane w rannym raporcie. Te wsparcie (m.in. z 5 sierpnia b.r.) ma szanse zostać złamane w najbliższych godzinach, co otworzy drogę do testowania okolic 1,40 w dniu jutrzejszym. Opór to już okolice 1,41.

Tagi: waluty, dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz