Notowania

EUR/USD walczy z poziomem 1,3700

Czynników, które mogły zepchnąć notowania EUR/USD było kilka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Notowania głównej pary walutowej EUR/USD oscylują w okolicach okrągłego poziomy 1,3700, choć pretekstów dla zniżki było wiele. Tymczasem złoty traci na wartości w relacji do głównych par walutowych.

Czynników, które mogły zepchnąć notowania EUR/USD zdecydowanie poniżej 1,3700 było w piątek kilka. Najpierw dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie przybyło 192 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (korzystne dla USD). Następnie pojawiły się plotki o tym, że EBC przetestowało skutki programu QE o wartości 1 bln euro, ale informacja ta nie została potwierdzona przez wiceszefa Banku Vitora Constancio. Co więcej na Wall Street powstała w piątek duża fala wyprzedaży mająca swój początek w sektorze spółek technologicznych (indeks Nasdaq), a następnie niedźwiedzie zaczęły także sprzedawać akcje z DJIA oraz S&P500.

Pogorszenie nastrojów inwestorów też nie zepchnęło EUR/USD niżej. Stąd też można zakładać, że dopóki rejon 1,3700 będzie broniony, to istnieje szansa na wyrysowanie korekcyjnego odbicia nawet w okolice 1,38-1,3900. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że w średnim terminie dolar powinien zyskiwać na wartości i po wspomnianej korekcie niewykluczony jest ruch w stronę 1,3500. Najbardziej na wyprzedaż za oceanem zareagowała para USDJPY, która z poziomu 104,00 cofnęła się do 103,00.

Dziś poznaliśmy już dość dobre dane z Europy. W lutym produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 0,4 procent m/m przy konsensusie na poziomie 0,3 procent (w ujęci rocznym wzrost wyniósł 4,8 procent). Z kolei w Hiszpanii produkcja wzrosła o 2,8 procent r/r przy konsensusie wynoszącym 1,7 procent. Przed nami jeszcze w kalendarzu: 10:30 Strefa Euro, indeks Sentix, 10:40 Strefa Euro, wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Yves Mersch) – będzie przemawiał w Londynie, w Wielkiej Brytanii, 15:00 Strefa Euro, wystąpienie publiczne wiceszefa ECB (Vítor Constâncio) – przedstawi raport roczny za 2013 rok Europejskiego Banku Centralnego przed Komisją ds. Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego, w Brukseli, w Belgii, 17:45 USA, wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard) – będzie przemawiał na tematy gospodarcze podczas konferencji zorganizowanej przez University of Southern California, Marshall School of Business, w Los Angeles, USA, 21:00 USA, kredyt konsumencki

Zobaczymy zatem czy panowie z EBC spróbują ustosunkować się przy okazji do piątkowych informacji odnośnie testowania efektów QE. O godzinie 09:56 za dolara należało zapłacić 3,04, za euro 4,17, za funta 5,04, a za franka 3,41 złotego.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz