Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurodolar odrobił straty po decyzji Moody's

0
Podziel się:

Inwestorzy wykorzystali dzisiaj poranną decyzję agencji Moody's do kupna wspólnej waluty, chociaż i tak hiszpański rząd odwołał zaplanowaną na jutro ostatnią w tym roku aukcję obligacji, a podczas przetargu bonów w Portugalii znów byliśmy świadkami wzrostu rentowności (popyt też był mniejszy, niż na ostatnim przetargu).

Eurodolar odrobił straty po decyzji Moody's

Inwestorzy wykorzystali dzisiaj poranną decyzję agencji Moody's do kupna wspólnej waluty, chociaż i tak hiszpański rząd odwołał zaplanowaną na jutro ostatnią w tym roku aukcję obligacji, a podczas przetargu bonów w Portugalii znów byliśmy świadkami wzrostu rentowności (popyt też był mniejszy, niż na ostatnim przetargu).

Co ciekawe dane makroekonomiczne, które napływały dzisiaj z USA raczej powinny faworyzować amerykańską walutę – inflacja CPI była wprawdzie zgodna z oczekiwaniami, ale już w ujęciu rocznym wskaźnik CPI core (bazowy) wzrósł do 0,8 proc. rocznie wobec spodziewanych 0,6 procent.

Lepszy od prognoz był wskaźnik NY FED Mfg., który w grudniu wzrósł do 10,57 pkt. z -11,14 pkt. w listopadzie. Z kolei dynamika produkcji przemysłowej w listopadzie wyniosła 0,4 proc. w skali miesiąca, a wykorzystanie mocy produkcyjnych do 75,2 proc. (szacunki wynosiły odpowiednio 0,3 proc. i 75,0 ).

Dlaczego, zatem dolar nie zyskał? Wystarczy spojrzeć na zachowanie się rynku długu w USA – rentowności obligacji nie poszły już w górę, tylko korygowały wczorajszą zwyżkę. Z kolei Angela Merkel zapewniła, iż na jutrzejszym szczycie Unii Europejskiej dojdzie do porozumienia ws. powołania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, który zastąpi w 2013 r. obecny EFSF, czyli wehikuł stabilizacyjny stworzony przez UE i MFW na kwotę 750 mld EUR.

Zobaczymy też, czy Niemcom uda się wymusić większe zmiany w traktacie lizbońskim zmierzające do stworzenia ze strefy euro, czegoś na kształt unii fiskalnej (o takich propozycjach pisała wczorajsza prasa). Większość obserwatorów zwraca jednak uwagę, iż w krótkim terminie kluczowe będzie zwiększenie deklarowanych kwot w EFSF z obecnych 750 mld EUR, gdyż realny udział krajów strefy euro jest niższy od deklarowanych 440 mld EUR (jest to wynikiem faktu, iż tylko 6 krajów posiada rating _ AAA _, który może zostać wykorzystany w mechanizmie gwarancji rządowych) i można tu mówić zaledwie o kwocie 255 mld EUR (wyliczenia na podstawie opracowania banku BNP Paribas).

Tym samym mówi się o tym, aby deklarowaną kwotę w EFSF zwiększyć dwukrotnie, lub nawet trzykrotnie. W kontekście nadal deklarowanego sprzeciwu Niemiec w tej kwestii, wskazywaną alternatywą może być większe zasilenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który wspierałby kraje mające problemy w strefie euro. Tyle, że z politycznego punktu widzenia nie byłoby to korzystne dla Unii Europejskiej. Stąd też nie wykluczone, że Niemcy zmienią zdanie w kwestii EFSF.

Po południu irlandzki parlament zgodził się na pakiet ratunkowy przyznany temu krajowi przez UE i MFW. Podczas debaty premier Brian Cowen zwracał uwagę na niedorzeczność postulatów opozycji, która już zapowiedziała, iż dokona zmian w przypadku wygranej w wyborach parlamentarnych. W kraju złoty pozostał dzisiaj stabilny. Kluczowe dla naszej waluty informacje napłyną dopiero jutro (płace) i w piątek (produkcja przemyslowa). Warto będzie też obserwować wyniki szczytu UE i odczyt indeksu IFO z Niemiec zaplanowany na najbliższy piątek.

EUR/USD: Rejon wsparcia na 1,3280 został dzisiaj skutecznie obroniony. Podjęta została też próba sforsowania oporu na 1,3375, chociaż naruszenie było krótkotrwałe i później rynek cofnął się w dół. Obecnie wsparciem są okolice 1.3322 wyznaczane przez szczyt z 9 grudnia. Nie powinny zostać naruszone i kolejne godziny powinny przynieść ponowną próbę trwalszego sforsowania oporu na 1,3375. Wtedy kluczowy stanie się opór na 1,3421 (szczyt z 6 grudnia). Jego sforsowanie zaneguje groźbę realizacji się formacji _ 2B _, która pojawiła się, kiedy wczoraj zeszliśmy poniżej w/w poziomu.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)