Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurodolar przyczyną słabości złotego

0
Podziel się:

Złoty na skutek korekcyjnej przeceny EUR/USD oraz czerwonego koloru na giełdach generuje zarówno do euro, jak i amerykańskiego dolara nowe lokalne poziomy swojej słabości.

Eurodolar przyczyną słabości złotego

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Po serii wzrostowych sesji na większości giełd na świecie, przyszedł czas na odpoczynek. I tak przeszło 1% przecena na parkietach w Europie jest dzisiaj zjawiskiem dość powszechnym, co więcej w podobnych nastrojach handel zaczynają Amerykanie. Na szczególną uwagę zasługuje kontynuacja dość głębokiej w swoim zasięgu aprecjacji waluty amerykańskiej, której apogeum siły w stosunku do euro przypadło na poziom 1,3804. Niemniej zważywszy na USDX (koszyk dolarowy), który obecnie silnie preferuje posiadaczy amerykańskiej waluty w połączeniu z silną falą korekcyjną na surowcach oraz złocie sprawiają, że spadki na rynku eurodolara są naturalną konsekwencją rozwoju rynkowych wydarzeń. O braku rozczarowania rynku można mówić w przypadku publikacji indeksu Sentix z Eurolandu, który w czerwcu odnotował poziom -27 punktów. Dla porównania prognozy rynkowe wskazywały na wielkość -31 punktów, podczas gdy miesiąc wcześniej był to poziom -34,4 punktu.

W podobnych kategoriach należy odczytywać kolejny raport, tym razem dotyczący zamówień w przemyśle z Niemiec. W kwietniu bowiem indeks ten w ujęciu miesięcznym pozostał bez zmian, podczas gdy oczekiwano spadku na poziomie 0,2% m/m.To, co cieniem kładzie się na powyższe nienajgorsze publikacje to niepewność, co do dalszego rozwoju sytuacji na Łotwie. Dla przypomnienia w ubiegłym tygodniu tamtejsze Ministerstwo Finansów dokonało nieudanej emisji obligacji, gdzie podaż bondów ,,zderzyła" się z zerowym popytem ze strony inwestorów, co rodzi poważne obawy o dalsze finansowanie długu Łotwy. Warto również dodać, że łotewska waluta jest sztywno powiązana z euro (+/- 15%), co dodatkowo nie pomaga wychodzeniu tamtejszej gospodarki z kryzysu. W efekcie spekuluje się o koniecznej dewaluacji łotewskiej waluty, gdzie jego skala może wynieść od 30% do 50%. Interesującą ciekawostką jest fakt, że w ubiegłym tygodniu Bank Centralny Łotwy wydał na interwencję 331 milionów USD i był to już 11 miesiąc skupu własnej waluty,
której celem jest utrzymanie się poniżej górnego ograniczenia przedziału wahań w stosunku do euro. Pocieszeniem natomiast może być deklaracja odpowiednich organów UE, która solidaryzuje się z Łotyszami w walce z obecnym kryzysem, wyrażając jednocześnie chęć udzielania wsparcia finansowego.

RYNEK KRAJOWY

Dzisiejsza sesja na Książęcej upływa pod dyktandem wyraźnej dominacji obozu niedźwiedzi, którym na kilka minut po godzinie 16.00 udaje się sprowadzić główny indeks WIG20 przeszło 2% poniżej piątkowego zamknięcia. Niemniej zważywszy na umiarkowane obroty na szerokim rynku oraz zeszłotygodniową ponad 9% procentową zwyżkę tego indeksu, dzisiejsza przecena nie zmienia średnioterminowego obrazu rynku, który nadal pozostaje ,,byczy". Złoty na skutek korekcyjnej przeceny EUR/USD oraz czerwonego koloru na giełdach generuje zarówno do euro, jak i amerykańskiego dolara nowe lokalne poziomy swojej słabości. To co bardzo mocno zelektryzowało rodzimych inwestorów to plany PKO BP, który według nieoficjalnych informacji ma na jesieni wyjść z propozycją podwyższenia kapitału akcyjnego nawet o 17 miliardów złotych (emisja akcji zwykłych). To może oznaczać, że ambicje władz banku sięgają możliwego przejmowania słabszych banków, potrzebujących zastrzyku świeżego kapitału.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)