Notowania

komentarze walutowe
09.10.2012 09:07

Eurogrupa przyklaskuje Grecji

Tydzień na rynkach rozpoczął się w nienajlepszych nastrojach. Jednak już podczas wtorkowej sesji azjatyckiej humory inwestorów były lepsze.

Podziel się
Dodaj komentarz
Przemysław Kwiecień Analityk XTB

Tydzień na rynkach rozpoczął się w nienajlepszych nastrojach. Jednak już podczas wtorkowej sesji azjatyckiej humory inwestorów były lepsze.

Być może to efekt gestów wobec Grecji, które sugerują, iż kraj ten dostanie kolejną transzę pomocy. Inwestorzy zareagowali też pozytywnie na sygnały, iż Bank Chin ponownie stara się zwiększać płynność na rynku.

Eurogrupa „docenia", Merkel jedzie z wizytą

We wczorajszym komentarzu pisaliśmy, iż spotkanie eurogrupy nie przyniesie konkretnych rozstrzygnięć i tak też się stało. Jednak sygnały wysłane przez czołowych polityków potwierdzają jednocześnie tezę, iż Europa za cenę kolejnej transzy pomocy będzie chciała kupić sobie kilka miesięcy spokoju od greckich problemów.

Mimo, iż ciągle czekamy na raport Trojki wczoraj Ateny były chwalone za determinację we wprowadzaniu reform, a dzisiejsza wizyta Merkel w Grecji pokazuje, iż Europa jest gotowa na kompromisowe rozwiązania, aby tylko nie doprowadzać do eskalacji kryzysu. Z tego źródła zatem nie należy spodziewać się rynkowych wstrząsów w najbliższym czasie.

Niemiecka produkcja w dół

W sierpniu niemiecka produkcja przemysłowa obniżyła się o 0,5% w skali miesiąca. Dane okazały się co prawda nieco lepsze niż oczekiwał rynek (-0,7% m/m), ale jednocześnie skorygowano w dół dane za lipiec (z +1,3 do +1,2% m/m). Co więcej, roczny spadek produkcji pogłębił się – produkcja była o 1,4% niższa niż w sierpniu 2011 roku i jest to najgłębszy spadek od końca 2009 roku.

MFW rewiduje prognozy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy dla globalnej gospodarki na rok przyszły. Aktualnie Fundusz spodziewa się wzrostu o 3,6% wobec oczekiwanych wcześniej 3,9%. Prognoza ta jednak bazuje na założeniach, iż w USA rozwiązany będzie problem tzw. klifu fiskalnego, zaś Europa poradzi sobie z problemami przy pomocy EBC. Fundusz zakłada także przyspieszenie tempa wzrostu w Chinach do 8,2% (na ten rok zakłada 7,8%). Tym samym, gdyby którekolwiek z założeń nie zostało spełnione, wzrost byłby jeszcze niższy.

Na wykresach:

EURPLN, D1 – po dwóch tygodniach systematycznego osuwania się, kurs EURPLN dotarł do dolnego ograniczenia formacji trójkąta, w której konsoliduje się od ponad dwóch miesięcy; jeśli kupujący wykorzystają to wsparcie będzie można liczyć na wzrosty w okolice 4,16; gdyby natomiast wsparcie to zostało pokonane powinno dojść do testu minimum z początku sierpnia na poziomie 4,0274

Apple (kontrakt), D1 – ostatnie dni nie są udane dla spółki Apple; po osiągnięciu maksimum na poziomie 705 USD we wrześniu kurs systematycznie zniżkuje, a ten tydzień rozpoczęliśmy od luki spadkowej i sprzedający poszli za ciosem; co istotne pokonane zostało wsparcie na poziomie 643 USD wyznaczone przez wcześniejsze maksimum z początku kwietnia; sugerowałoby to zatem głębszą korektę, być może nawet do 565 USD; warto zwrócić uwagę, iż jest to odmienna sytuacja niż na indeksie S&P500, gdzie ciągle widzimy jedynie niewielką realizację zysków; tymczasem to Apple było motorem napędowym dla szerokiego rynku przez wiele miesięcy.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz