Notowania

komentarz
09.06.2011 17:13

Europejskie stopy bez zmian, dobre dane z USA

Dzisiejszy dzień zdominowała informacja dotycząca utrzymania stóp procentowych niezmiennie na poziomie 1,25 procenta

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dzisiejszy dzień zdominowała informacja dotycząca utrzymania stóp procentowych niezmiennie na poziomie 1,25 proc. Sam ten fakt wzbudził umiarkowaną reakcje rynku, ale późniejsze wystąpienie Jean-Claude Tricheta doprowadziło do znacznych wahań na parze EURUSD. *

Powiedział on, że Europejski Bank Centralny z niepokojem obserwuje podwyższoną niepewność w gospodarce Strefy Euro oraz utrzymującą się w dalszym ciągu podwyższoną presję inflacyjną. Choć decyzja o pozostawieniu stóp na tym samym poziomie zapadła jednomyślnie, to EBC zasugerowało ich podniesienie na następnym posiedzeniu, gdyby tylko nastąpiły ku temu przesłanki.

Obecnie europejska inflacja kształtuje się w okolicach poziomu 2,7 proc., podczas gdy celem jest 1,7 procenta. Według prognoz zawartych w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego w 2011 roku PKB wyniesie 1,5-2,3 proc., a w 2012 0,6-2,8 proc., natomiast inflacja w najbliższych miesiącach pozostanie powyżej 2 procent.

W efekcie słów Tricheta zaraz po godzinie 14:30 kurs EURUSD zaczął pikować w dół, spadając w niecałą godzinę z poziomu 1,4640 do 1,4470. Dolarowi dodatkowo pomogły dobre dane dotyczące bilansu handlowego płynące zza oceanu.

Deficyt w handlu zagranicznym USA nieoczekiwanie spadł w kwietniu o 6,7 proc. M/M do - 43,68 mld USD, co było sporym zaskoczeniem dla rynku, biorąc pod uwagę prognozy na poziomie - 48,8 mld USD.

Amerykański eksport w kwietniu wzrósł o 1,3 proc. M/M do poziomu 175,56 mld USD, a import zanotował w tym samym okresie spadek o 0,4 proc. M/M do 219,24 mld USD. W relacji rocznej eksport wzrósł o 18,8 proc., a import o 15,9 procenta.

Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej wbrew oczekiwaniom części rynku nie pomogła złotówce. Od rana stopniowo osłabiała się ona w stosunku do dolara oraz euro. Gwałtowną zmianę przyniosły dopiero słowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego, które sprawiły, że para EUR/USD poszybowała w kierunku południowym.

W efekcie tego złotówka zyskała do euro, a straciła do dolara. Dzisiejsze ruchy na naszej walucie były sterowane przez nastroje panujące na międzynarodowych rynkach. Dowodzi to, że podwyższenie stóp przez RPP było już wcześniej uwzględnione przez rynek, a sama decyzja nie była niespodzianką dla inwestorów. Podobnie niewiele się działo na parze CHF/PLN, gdzie złoty umacniał się nieznacznie do posiedzenia ECB, po którym frank ponownie zaczął zyskiwać na wartości.

Tagi: komentarz, dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz