Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fed umocnił złotego, rośnie jednak ryzyko korekty

0
Podziel się

Wczorajsza deklaracja Fed o utrzymaniu rekordowo niskich stóp procentowych (0,0-0,25 proc.) do końca 2014 roku, wobec deklarowanej wcześniej połowy 2013 roku, poprawiła perspektywy dla rynków finansowych.

Fed umocnił złotego, rośnie jednak ryzyko korekty
bEiRYYBh

Szczególnie, że deklaracja ta idzie w parze ze stosunkowo niewielką korektą prognoz wzrostu gospodarczego dla USA w latach 2012-2013. Fed jest pod tym względem większym optymistą niż MFW, OECD, czy rynki finansowe.

Perspektywy dla rynków ryzykownych aktywów, w której to grupie są giełdy, surowce i polski złoty, poprawiły się po styczniowym posiedzeniu Fed. Dlatego obserwowane dziś wzmocnienie polskiej waluty nie może zaskakiwać.

O godzinie 13:24 kurs USD/PLN testował poziom 3,2284 zł, natomiast EUR/PLN 4,2446 zł. Dolar jest dziś najtańszy od połowy listopada, a euro od pierwszej dekady września 2011 roku. Na wykresach obu par walutowych doszło do przełamania ważnych poziomów wsparcia. USD/PLN przełamał 8-miesięczną linię trendu wzrostowego, co jest ostatecznym potwierdzeniem zmiany trendu ze wzrostowego na spadkowy.

bEiRYYBj

Zobacz jak zmieniał się kurs USDPLN w ostatnich ośmiu miesiącach

Wykres EUR/PLN przełamał natomiast średnioterminowe wsparcie tworzone przez dołek z października ub.r., kolejny raz potwierdzając zmianę trendu, do jakiej doszło jeszcze w drugiej grudniu ub.r.

Zobacz jak zmieniał się kurs EURPLN w ostatnich ośmiu miesiącach

Jakkolwiek sytuacja techniczna na wykresach USD/PLN i EUR/PLN wskazuje na dużą przewagę strony podażowej, co może sugerować silne umocnienie polskiej waluty w średnim terminie, to krótkoterminowo możemy mówić już o znaczącym wyprzedaniu. Dlatego, pomimo wygenerowanych dziś nowych sygnałów sprzedaży walut, z każdym dniem rośnie ryzyko wzrostowej korekty.

bEiRYYBp

Obserwowany od drugiej połowy grudnia proces systematycznego umocnienia złotego to w głównej mierze efekt poprawy nastrojów na rynkach globalnych, co przekłada się na poprawę sentymentu do Polski i złotego. Doskonale to ilustruje korelacja notowań EUR/PLN i 5-letnich CDS-ów na polski dług.

W mniejszym stopniu aprecjacja jest bezpośrednim efektem wciąż dobrych wyników polskiej gospodarki. Czy też płyn ących w ostatnim czasie z Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej sugestii podważających rynkowe oczekiwania na cięcia stóp procentowych w Polsce w tym roku (rynek zakłada 2 obniżki po 25 pb, w naszej opinii RPP w 2012 roku nie zmieni stóp procentowych).

Porównaj na wykresach notowania walut

bEiRYYBK
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)