Notowania

dziś w money
08.08.2011 08:37

Globalna ucieczka od ryzyka po decyzji S&P

W nocy z piątku na sobotę Standard&Poor's Ratings Services (S&P) obniżył długoterminowy rating USA do poziomu AA+ z wcześniejszego AAA.

Podziel się
Dodaj komentarz

W nocy z piątku na sobotę Standard&Poor's Ratings Services (S&P) obniżył długoterminowy rating USA do poziomu AA+ z wcześniejszego AAA. To pierwszy, w sięgającej 1941 roku historii przypadek, gdy kraj ten traci najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej.

Perspektywa ratingu USA jest negatywna co oznacza możliwość jego dalszego obniżenia. John Chambers, dyrektor zarządzający Standard & Poor's, powiedział w niedzielę, że jest 33 proc. szans na jego obniżenie w perspektywie najbliższych 6-24 miesięcy.

Rynki finansowe zareagowały ucieczką od ryzykownych aktywów na decyzję agencji S&P. Azjatyckie giełdy tracą od 2 do ponad 5 procent. Przed godziną 08:00 japoński indeks Nikkei tracił 2,1 proc., testując najniższe poziomy od marcowego załamania po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii. Hang Seng spadał o 3,8 procent. Koreański KOSPI został przeceniony o 3,6 procent. Natomiast chiński indeks Shanghai Composite spadł o 3,6 procent.

Przecena dotknęła również rynek miedzi (-1 proc.) i ropy (-4,3 procent). Zyskują natomiast, będące synonimem bezpieczeństwa, złoto i srebro. W poniedziałek rano kruszce te drożały odpowiednio o 3 i 4,2 procent. W przypadku złota wzrost ten sprawił, że jest ono rekordowo drogie.

Sprawdź aktualne notowania EURCHF( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=today 00:00:00&de=today 23:59&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURCHF&w=180&h=110&cm=0&rl=1 )
Na wartości w relacji do głównych walut traci też amerykański dolar. Rano kurs EUR/USD testował poziom 1,4340 wobec 1,4280 w piątek na koniec dnia. Kurs USD/JPY spadł do 77,84 z 78,45, natomiast USD/CHF do 0,7534 z 0,7655.

Ta globalna ucieczka od ryzyka może mieć jednak jedynie krótkotrwały charakter. Występuje bowiem kilka czynników łagodzących. Dwa najważniejsze to fakt, że S&P zaznaczyła, iż obniżenie ratingu nie wpłynie na zdolność międzynarodowych korporacji do pozyskiwania kapitału oraz zapowiedź Fed i FDIC, że nie zmienią sposobu traktowania amerykańskich obligacji. Należy też pamiętać, że przed decyzją S&P obligacje rządu USA stanowiły 59 procent wszystkich papierów skarbowych objętych najwyższym ratingiem na poziomie _ potrójnego A _.

Potencjalnie ograniczony charakter obserwowanej obecnie globalnej ucieczki od ryzyka wynika również z faktu, że inwestorzy mogą mieć nadzieje na podjęcie nadzwyczajnych działań ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Europejskiego Banku Centralnego, który na wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydował, że będzie aktywnie realizował program wykupu obligacji, co rynek zrozumiał jako zapowiedź skupu obligacji Włoch i Hiszpanii.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz