Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Handel na rynku złotego pod znakiem decyzji RPP

0
Podziel się:

Wydarzeniem środy była decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Rada. Zgodnie z oczekiwaniami RPP obniżyła podstawową stopę procentową o 25 pb do poziomu 4,5 proc. Rada podjęła wyzwanie. Co, sądząc po umocnieniu złotego, zostało dobrze przyjęte przez inwestorów.

RYNEK KRAJOWY

Wydarzeniem środy była decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Rada. Zgodnie z oczekiwaniami RPP obniżyła podstawową stopę procentową o 25 pb do poziomu 4,5 proc. To już piąta redukcja w tym roku. Jednocześnie Rada pozostawiła łagodne nastawienie w polityce monetarnej. Decyzja Rady to wyraźny sygnał, że cykl obniżek stóp procentowych jeszcze się nie zakończył. Jest to dość zrozumiałe, biorąc pod uwagę ostatnie słabe dane makroekonomiczne. W szczególności mogą martwić raporty o inwestycjach i popycie krajowy. W tej sytuacji wymagane było natychmiastowe działanie. Jednak rekordowe ceny ropy oraz uchwalone przez Sejm, bardzo kosztowne ustawy, które mogą prowadzić do problemów budżetowych, każą zachować ostrożność. Przy nieostrożnej polityce monetarnej może to bowiem zakończyć się wybuchem inflacji i podwyżkami stóp w przyszłym roku.
Rada podjęła wyzwanie. Co, sądząc po umocnieniu złotego, zostało dobrze przyjęte przez inwestorów. Pytanie tylko czy sugerowane dalsze obniżki nie odbiją się czkawką? Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero w przyszłym roku.

Krótkoterminowa prognoza:
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej wywołała umocnienie złotego, co przyczyniło się do przełamania wsparcia 4,0380 na EUR/PLN. Otwiera to drogę do kolejnego testu poziomu 4,00.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Eurodolar rozpoczął dzień od spadku, jednak późniejsze publikacje danych makro z USA pozwoliły odwrócić ten trend.
O godzinie 16:15 EUR/USD było kwotowane po 1,2271.
Amerykańska waluta zaczęła tracić na wartości w efekcie publikacji nieco gorszych od prognoz danych o PKB w II kwartale 2005 r. Amerykańska gospodarka wzrosła o 3,3 proc., podczas gdy rynek prognozował wzrost o 3,4 proc. To podniosło kurs EUR/USD z 1,2195 do 1,2220. Jednak prawdziwą wyprzedaż rozpoczęła publikacja indeksu Chicago PMI. Ten, obrazujący aktywność sektora wytwórczego w okręgu Chicago indeks, spadł w sierpniu aż do 49,2 pkt z 63,5 pkt w lipcu. Średnia rynkowych prognoz mówiła o spadku do 61 pkt. Dane te wywołały paniczną wyprzedaż dolara.

Krótkoterminowa prognoza:
Wybicie EUR/USD ponad opór na 1,2235, niezależnie od oczekiwanych dobrych piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, zwiększa szanse na powrót do 1,2340.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)