Notowania

dziś w money
25.10.2011 17:26

Huśtawka na eurodolarze trwa

Dziś rynkiem wstrząsnęła informacja o odwołaniu jutrzejszego spotkania rady ECOFIN, jak również spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej. Powodem takiej decyzji jest prawdopodobnie brak ustaleń nad którymi mieliby pracować szefowie resortów finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wywołało to wzrost awersji na rynkach, doprowadzając do pogłębienia spadków na rynkach akcji i chwilowym osłabieniu euro wobec dolara. Ta sytuacja stawia pod znakiem zapytania, czy w środę zostaną wypracowane szczegóły odnośnie kompleksowego planu ratunkowego dla strefy euro.

Tym samym po godzinie 15:30 kurs eurodolara wyraźnie tracił, spadając ponownie poniżej poziomu 1,39 (1,3850), aby za chwilę odnotować korektę i powrócić ponad wyżej wspomniany istotny opór (1,3920). Dla zobrazowania jak wrażliwy jest rynek warto również zaznaczyć, że w ciągu pierwszej połowy dnia kurs wspólnej waluty w stosunku do dolara osiągnął swój najwyższy poziom od blisko 6 tygodni, testując tym samym opór na poziomie 1,3960.

Nerwowość na rynkach mogą również pogłębiać dane zza Oceanu, gdzie o godzinie 16:00 podana została wielkość najważniejszego odczytu makroekonomicznego dzisiejszego dnia, tj. indeksu zaufania konsumentów - Conferecne Board, który okazał się zdecydowanie poniżej oczekiwań i wynosił w październiku 39,8 pkt. przy oczekiwaniach na poziomie 46 punktów.

Jest to jednocześnie najniższy zanotowany poziom od marca 2009 roku, kiedy to gospodarka amerykańska była w czasach silnej recesji. Również Indeks Standard & Poor's/Case-Shiller, ogłoszony godzinę wcześniej, który mierzy poziom cen domów w dwudziestu największych miastach USA, spadł w sierpniu o 3,8 proc. a spodziewano się obniżki o 3,6 procent.

W raz za huśtawką nastrojów na rynkach bazowych podążał dziś kurs złotego w stosunku do dwóch głównych walut. Tym samym w pierwszej połowie dnia polska waluta w stosunku do dolara umacniała się testując wsparcie na 3,1230. W momencie gdy kurs eurodolara odnotował spadek, nastąpiła natychmiastowa reakcja kursu złotego, który wzrósł do poziomu 3,1630. Identyczne zachowanie występowało w parze walutowej EUR/PLN, gdzie na otwarciu handlu na rynku europejskim odnotowaliśmy zniżkę kursu do poziomu 4,3490 aby po godzinie 16:00 testować lokalne maksimum - 4,3910.

Polska waluta tym samym potwierdza brak wrażliwości na dane makroekonomiczne podawane przez GUS, który ogłosił dziś, że roczna dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce we wrześniu, przyspieszyła do 11,4 proc. z 11,3 proc. przed miesiącem. To kolejny raz gdy dane te pozytywnie zaskakują. Średnia prognoza analityków wynosiła 9,5 proc. przy medianie na poziomie 9,9 proc.

W sierpniu dane przekroczyły natomiast rynkowy konsensusu o 2,2 punktu procentowego. W relacji miesięcznej sprzedaż we wrześniu wzrosła o 1,3 proc., po tym jak miesiąc wcześniej było to 1,1 proc. m/m. Rynek we wrześniu nie oczekiwał zmian. Razem z raportem o sprzedaży GUS opublikował dane o stopie bezrobocia rejestrowanego. Bezrobocie ukształtowało się na poziomie 11,8 proc., przekraczając rynkowe oczekiwania (11,7 proc.). GUS równocześnie zrewidował do 11,8 proc., sierpniowe odczyty stopy bezrobocia, z szacowanych 11,6 procent.

Porównaj na wykresach notowania walut

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz