Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy liczą na dalsze cięcia stóp w USA

0
Podziel się:

Czwartkowy poranek na rynku krajowym rozpoczynamy w pobliżu poziomów z wczorajszej sesji. Na niewielkie wahania kursu złotego wpływ ma zachowanie pary EUR/USD.

Czwartkowy poranek na rynku krajowym rozpoczynamy w pobliżu poziomów z wczorajszej sesji. Na niewielkie wahania kursu złotego wpływ ma zachowanie pary EUR/USD.

Od kilku dni obserwujemy bowiem przebywanie głównej pary walutowej w okolicach 1,41. Nie widać już tak dużej chęci do wyprzedaży dolara, która we wcześniejszym okresie przyczyniała się do aprecjacji rodzimej waluty. Wydaje się, że w niedługim czasie powinniśmy być świadkami korekty kursu eurodolara, co powinno spowodować osłabienie rodzimej waluty.

Podczas wczorajszej sesji opublikowana została decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z prognozami pozostawiła ona koszt pieniądza na niezmienionym poziomie 4,75%. Jedną z przesłanek była prognoza Rady, że inflacja w czwartym kwartale tego roku znajdzie się w pobliżu celu 2,5%.

Na przyszłe decyzje RPP największy wpływ będzie miała zdaniem Jana Czekaja sytuacja na rynku pracy oraz tempo wzrostu płac. Inny członek Rady Polityki Pieniężnej - Dariusz Filar wyraził wczoraj swoje rozczarowanie polityką fiskalną. W jego opinii w warunkach dobrej koniunktury budżet państwa powinien być bardziej zdyscyplinowany. Zwrócił on uwagę na rosnący dług publiczny i potrzeby pożyczkowe. Mogą one w przyszłości przyczynić się do dodatkowej presji inflacyjnej.

Wczoraj opublikowana została także wypowiedź członka Zarządu NPB Józefa Sobotki. Powiedział on, że relacja deficytu na rachunku bieżącym PKB na koniec roku może ukształtować się w granicach 4-5 %. W warunkach polskiej gospodarki, która rozwija się w tempie około 6% wydaje się być bezpiecznym poziomem.

Warto także wspomnieć o wypowiedzi Minister Finansów Zyty Gilowskiej. Powiedziała ona, że niepokój na rynkach kredytów hipotecznych w USA dotarł już do Europy i zmusił ECB do interwencji. Jeśli ta fala niepokoju nie ucichnie to może dotknąć także polską gospodarkę, jednak nie doprowadzi do kryzysu. Właśnie z powodu tych niepokojów rząd założył w budżecie na przyszły rok ostrożną prognozę wzrostu PKB o 5,5 %.

O godzinie 9.00 za jedno euro płacimy 3,7780 PLN, a za dolara 2,67 PLN.

W środę kurs euro względem dolara po osiągnięciu kolejnych szczytów nieco się obniżył. Dziś obserwujemy niewielki wzrost jego wartości do poziomu 1,4145 USD. Nowe, negatywne dla gospodarki Stanów Zjednoczonych informacje, które poznaliśmy wczoraj, nie wpłynęły już na znaczne osłabienie amerykańskiej waluty. Dzisiaj zostanie przedstawiona kolejna porcja danych z USA, m. in. dotyczących sprzedaży domów na rynku pierwotnym. Jeśli i one nie wywołają dalszej deprecjacji dolara to może nastąpić nieco głębsza korekta kursu EUR/USD. Do tej pory jednak wartość euro nie powinna spaść poniżej poziomu 1,41 USD.

Wczorajsza informacja na temat większego od oczekiwań spadku ilości zamówień na dobra trwałe przywróciła optymizm na rynki kapitałowe. Wydaje się, że inwestorzy wychodzą w tej chwili z absurdalnego założenia, że im jest teraz gorzej, tym później będzie lepiej. Im gorsze doniesienia z gospodarki Stanów Zjednoczonych, tym bardziej zdecydowana będzie interwencja FED i większe szanse na uzdrowienie trudnej sytuacji w sektorze finansowym.

Nie biorą jednak pod uwagę, że takie posunięcia tej instytucji mogą również rodzić negatywne skutki, chociażby w postaci inflacji. Amerykańska i japońska giełda wsparta nadziejami na rychłe cięcie stóp w USA oraz pozytywnymi doniesieniami z dużych firm zakończyły sesje na plusie. Obecnie rynki dają 86% szans na to, że na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się pod koniec października, amerykański bank centralny obniży koszt pieniądza o 25 pb. Jeszcze tydzień temu szanse te wynosiły 72%.

Dzisiaj poznamy również dane ze strefy euro dotyczące podaży pieniądza M3 w sierpniu, oraz stopy bezrobocia w Niemczech. Oczy inwestorów skupione są jednak teraz na doniesieniach ze Stanów Zjednoczonych w związku z tym publikacje z Europy mogą pozostać bez echa.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)